REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skala podatkowa, stawka liniowa, czy ryczałt? Kończy się czas na zmianę formy opodatkowania. Każda ma plusy i minusy. Sprawdź jakie.

forma opodatkowania PIT podatek dochodowy
Skala podatkowa, stawka liniowa, czy ryczałt? Kończy się czas na zmianę formy opodatkowania. Każda ma plusy i minusy. Sprawdź jakie.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wybrana forma opodatkowania działalności gospodarczej nie jest przypisana do podatnika na zawsze. Może ją zmienić, ale w większości przypadków tylko do 20 lutego.

Jakie formy opodatkowania może wybrać przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy mogą w 2024 r. wybierać między trzema formami opodatkowania:
- na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
- stawką liniową,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Istnieje także czwarta forma opodatkowania – karta podatkowa, ale mogą korzystać z niej tylko te podmioty, które były opodatkowane w tej formie na dzień 31 grudnia 2021 r. i kontynuują to opodatkowanie. Oznacza to, że nie ma możliwości wyboru karty podatkowej jako formy opodatkowania w 2024 r., jeśli podatnik nie był wcześniej tak opodatkowany.
To jaką formę opodatkowania wybierze przedsiębiorca istotnie wpłynie na poziom jego obciążeń podatkowych. Nie jest jednak tak, że którakolwiek ze wskazanych form jest lepsza od innej – wybór zawsze musi być uzależnionych od specyfiki prowadzonej działalności i dostosowany do jej potrzeb.

REKLAMA

Autopromocja

Opodatkowanie według skali podatkowej – wady i zalety

Do podstawowych zalet korzystania z opodatkowania na zasadach ogólnych należą:
- prawo do korzystania z ulg podatkowych,
- prawo do rozliczenia z małżonkiem,
- prawo do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- możliwość stosowania kosztów uzyskania przychodów,
- możliwość stosowania kwoty wolnej (w 2024 r. – 30.000 zł).

Jednak ta forma opodatkowania ma jednocześnie wady, do których należą:
- konieczność zapłaty wyższego podatku po przekroczeniu progu podatkowego (w 2024 r. jest to 32% podatku po przekroczeniu dochodu w wysokości 120.000 zł),
- obowiązek prowadzenia pkpir,
- brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

Podatek liniowy – wady i zalety

W przypadku podatku liniowego do podstawowych zalet należą:
- stosowanie jednej stawki podatku, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu,
- dochody opodatkowanie liniowo nie podwyższają dochodów, które muszą zostać opodatkowane na zasadach ogólnych, a więc pozwala to na uniknięcie (opóźnienie) przekroczenia progu podatkowego,
- możliwość stosowania kosztów uzyskania przychodów,
- możliwość odliczenia od przychodu zapłaconej składki zdrowotnej (w 2024 r. do limitu 10.200 zł).
W przypadku tej form opodatkowania wadą jest jednak brak prawa do:
- stosowania większości ulg podatkowych,
- wspólnego rozliczenia z małżonkiem,
- rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- stosowania kwoty wolnej od podatku (w 2024 r. – 30.000 zł).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wady i zalety

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania korzystną głównie dla tych podmiotów, które ponoszą niskie koszty prowadzenia działalności. Jej zaletami są:
- możliwość stosowania w większości przypadków stosunkowo niskich stawek podatku (w 2024 r. są to: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% oraz 17%),
- możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości.

Ta forma opodatkowania ma jednak istotne wady, wśród których najważniejsze to:
- konieczność stosowania kryterium dochodowego (2 mln. euro),
- wykluczenie z opodatkowania w tej formie niektórych rodzajów prowadzonej działalności (np. prowadzenie apteki, lombardu czy kantoru).

Podstawa prawna
art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA