REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej
Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

REKLAMA

REKLAMA

Udostępnienie przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionego PIT-a-37 (tzw. PIT PFR – Pre-Filed tax Return) ucieszyło już wielu podatników. E-pity idą jeszcze dalej. Aplikacja jest pierwszym na rynku programem do PIT-ów, który pozwala wykorzystać udostępnione dane do wypełnienia także innych deklaracji niż proponowany przez Ministerstwo Finansów PIT-37. Wczytanie danych umożliwia skorzystanie z dobrodziejstw nowej usługi również osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy i jeszcze bardziej automatyzuje coroczny obowiązek rozliczenia się z fiskusem.

Jak wypełnić PIT w aplikacji e-pity, korzystając przy tym z uproszczeń  PFR?

Z PIT-a PFR, czyli udostępnionej przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionej deklaracji, jak na razie, skorzystać mogą wyłącznie osoby rozliczające się za pomocą deklaracji PIT-37 (przygotowywanych na podstawie PIT-11, PIT-8C lub PIT-R), czyli przede wszystkim zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenia i o dzieło. Aplikacja e-pity, stanowiąc pewnego rodzaju „nakładkę” na usługę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, dodaje do niej praktyczne funkcjonalności i otwiera ją na podatników składających także inne deklaracje, np. PIT-36. W skrócie wygląda to tak, że program e-pity pobiera dane z Portalu Podatkowego MF, pozwala je wygodnie uzupełnić lub dodać do nich informacje wpisane w poprzednich latach przez osoby już korzystające z aplikacji.

REKLAMA

Autopromocja

Udostępniona przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełniona deklaracja PIT-37, nie zawiera danych o dodatkowych przychodach, które jesteśmy zobowiązani uzupełnić samodzielnie, modyfikując wstępnie wypełniony PIT PFR. Program e-pity, pobiera dane z Portalu Podatkowego MF, a następnie pomaga uzupełnić PIT-a o dodatkowe przychody oraz zweryfikować koszty, uwzględniając przysługujące ulgi i odliczenia. Aplikacja pamięta również dane podatnika i jego rodziny z lat poprzednich (wersja desktop), niezbędne do skorzystania z ulg np. na dzieci oraz wysyłki e-deklaracji. Program prowadzi podatnika krok po kroku, nie pozwalając zapomnieć o możliwych ulgach podatkowych oraz daje możliwość odliczenia 1% na dowolną organizację pożytku publicznego.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

REKLAMA

E-pity pozwalają na korzystanie z usługi PFR zarówno online, jak i w wygodnym programie pobranym na komputer. W każdej chwili można przerwać proces rozliczania deklaracji, zapisać dane i w dogodnym momencie do nich wrócić. Co istotne, dzięki usłudze PIT PFR w aplikacji e-pity, podatnicy wypełnią nie tylko PIT-37, ale także wygodnie przygotują roczną deklarację PIT-36 dedykowaną osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy. Pobrane z Portalu Podatkowego MF dane wystarczy tylko uzupełnić o brakujące kwoty z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Po uzyskaniu pełnomocnictwa do działania w imieniu klienta, z usługi wstępnie wypełnionego PIT PFR w aplikacji e-pity, mogą korzystać także doradcy podatkowi oraz biura rachunkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypełnioną deklarację, przygotowaną w oparciu o wstępnie wypełnionego PIT-a PFR, można wysłać w e-pity elektronicznie do systemu e-Deklaracje.gov.pl, otrzymując mailem Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), ale także wydrukować czy zapisać na komputerze.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

PFR w polskim wydaniu to przyjaźnie zaprojektowana i dobrze wdrożona usługa. Wczytanie przez podatnika udostępnionych danych pozwala jeszcze szybciej rozliczyć się z fiskusem i kolejny raz udowadnia, że dobre rozwiązania z zakresu e-administracji mogą powstać na styku systemów informatycznych administracji publicznej oraz firm komercyjnych i zaangażowaniu społeczności użytkowników – mówi Adam Mielcarski, wiceprezes zarządu e-file sp. z o.o., producenta aplikacji e-pity – Cieszymy się, że dzięki temu rozwiązaniu zyskują przede wszystkim podatnicy, a rozliczenie PIT-a staje się jeszcze prostsze.

Korzystaj z PFR podając zestaw najprostszych danych

REKLAMA

Warunkiem wczytania danych PFR do aplikacji e-pity jest podanie prawidłowych informacji uwierzytelniających: imienia i nazwiska, numeru PESEL lub NIP, daty urodzenia oraz sumy przychodów za 2014 r. z deklaracji PIT-11, PIT-8C lub PIT-R. W samej aplikacji, pięciokrotna nieudana próba pobrania wstępnie wypełnionego PIT-a, blokuje możliwość skorzystania z usługi PFR, co w praktyce, uniemożliwia podszycie się pod podatnika.

Transmisja danych pomiędzy aplikacją e-pity (serwerami firmy e-file), a Portalem Podatkowym (serwerami Ministerstwa Finansów), odbywa się z wykorzystaniem algorytmów szyfrowania danych (SSL), a w chwili wczytania ich do programu, dane są automatycznie usuwane z serwerów e-file. W wersji desktop programu e-pity, istnieje również opcja wczytywania danych bez udziału serwera e-file. Jest to zgodne z żelazną zasadą firmy e-file, producenta aplikacji e-pity i pomysłodawcy jej integracji z usługą PFR, by ze względów bezpieczeństwa nie przechowywać żadnych danych wprowadzanych przez podatników do programu. Są one zapisywane wyłącznie na komputerze osoby wypełniającej deklarację.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

O czym należy pamiętać

Usługa wstępnie wypełnionego PIT-a PFR, przygotowanego przez Administrację Podatkową, nie zwalnia podatnika z odpowiedzialności za rozliczenie wszystkich przychodów. Aplikacja e-pity dba o to, by podatnik nie tylko nie zapomniał uwzględnić wszystkich przychodów, ale także by mógł zmodyfikować koszty i rozliczyć wszystkie przysługujące mu ulgi i odliczenia.

W okresie 2 tygodni betatestów obsługi PFR w e-pity podatnicy wczytali 15 tys. wstępnie przygotowanych deklaracji PIT. Od 14 kwietnia 2015 r. program e-pity z obsługą PFR można pobrać lub uruchomić online na stronie: www.e-pity.pl.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy nie zapłacisz podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA