| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Udostępnienie przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionego PIT-a-37 (tzw. PIT PFR – Pre-Filed tax Return) ucieszyło już wielu podatników. E-pity idą jeszcze dalej. Aplikacja jest pierwszym na rynku programem do PIT-ów, który pozwala wykorzystać udostępnione dane do wypełnienia także innych deklaracji niż proponowany przez Ministerstwo Finansów PIT-37. Wczytanie danych umożliwia skorzystanie z dobrodziejstw nowej usługi również osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy i jeszcze bardziej automatyzuje coroczny obowiązek rozliczenia się z fiskusem.

Jak wypełnić PIT w aplikacji e-pity, korzystając przy tym z uproszczeń  PFR?

Z PIT-a PFR, czyli udostępnionej przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionej deklaracji, jak na razie, skorzystać mogą wyłącznie osoby rozliczające się za pomocą deklaracji PIT-37 (przygotowywanych na podstawie PIT-11, PIT-8C lub PIT-R), czyli przede wszystkim zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenia i o dzieło. Aplikacja e-pity, stanowiąc pewnego rodzaju „nakładkę” na usługę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, dodaje do niej praktyczne funkcjonalności i otwiera ją na podatników składających także inne deklaracje, np. PIT-36. W skrócie wygląda to tak, że program e-pity pobiera dane z Portalu Podatkowego MF, pozwala je wygodnie uzupełnić lub dodać do nich informacje wpisane w poprzednich latach przez osoby już korzystające z aplikacji.

Udostępniona przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełniona deklaracja PIT-37, nie zawiera danych o dodatkowych przychodach, które jesteśmy zobowiązani uzupełnić samodzielnie, modyfikując wstępnie wypełniony PIT PFR. Program e-pity, pobiera dane z Portalu Podatkowego MF, a następnie pomaga uzupełnić PIT-a o dodatkowe przychody oraz zweryfikować koszty, uwzględniając przysługujące ulgi i odliczenia. Aplikacja pamięta również dane podatnika i jego rodziny z lat poprzednich (wersja desktop), niezbędne do skorzystania z ulg np. na dzieci oraz wysyłki e-deklaracji. Program prowadzi podatnika krok po kroku, nie pozwalając zapomnieć o możliwych ulgach podatkowych oraz daje możliwość odliczenia 1% na dowolną organizację pożytku publicznego.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

E-pity pozwalają na korzystanie z usługi PFR zarówno online, jak i w wygodnym programie pobranym na komputer. W każdej chwili można przerwać proces rozliczania deklaracji, zapisać dane i w dogodnym momencie do nich wrócić. Co istotne, dzięki usłudze PIT PFR w aplikacji e-pity, podatnicy wypełnią nie tylko PIT-37, ale także wygodnie przygotują roczną deklarację PIT-36 dedykowaną osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy. Pobrane z Portalu Podatkowego MF dane wystarczy tylko uzupełnić o brakujące kwoty z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Po uzyskaniu pełnomocnictwa do działania w imieniu klienta, z usługi wstępnie wypełnionego PIT PFR w aplikacji e-pity, mogą korzystać także doradcy podatkowi oraz biura rachunkowe.

Wypełnioną deklarację, przygotowaną w oparciu o wstępnie wypełnionego PIT-a PFR, można wysłać w e-pity elektronicznie do systemu e-Deklaracje.gov.pl, otrzymując mailem Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), ale także wydrukować czy zapisać na komputerze.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

PFR w polskim wydaniu to przyjaźnie zaprojektowana i dobrze wdrożona usługa. Wczytanie przez podatnika udostępnionych danych pozwala jeszcze szybciej rozliczyć się z fiskusem i kolejny raz udowadnia, że dobre rozwiązania z zakresu e-administracji mogą powstać na styku systemów informatycznych administracji publicznej oraz firm komercyjnych i zaangażowaniu społeczności użytkowników – mówi Adam Mielcarski, wiceprezes zarządu e-file sp. z o.o., producenta aplikacji e-pity – Cieszymy się, że dzięki temu rozwiązaniu zyskują przede wszystkim podatnicy, a rozliczenie PIT-a staje się jeszcze prostsze.

Korzystaj z PFR podając zestaw najprostszych danych

Warunkiem wczytania danych PFR do aplikacji e-pity jest podanie prawidłowych informacji uwierzytelniających: imienia i nazwiska, numeru PESEL lub NIP, daty urodzenia oraz sumy przychodów za 2014 r. z deklaracji PIT-11, PIT-8C lub PIT-R. W samej aplikacji, pięciokrotna nieudana próba pobrania wstępnie wypełnionego PIT-a, blokuje możliwość skorzystania z usługi PFR, co w praktyce, uniemożliwia podszycie się pod podatnika.

Transmisja danych pomiędzy aplikacją e-pity (serwerami firmy e-file), a Portalem Podatkowym (serwerami Ministerstwa Finansów), odbywa się z wykorzystaniem algorytmów szyfrowania danych (SSL), a w chwili wczytania ich do programu, dane są automatycznie usuwane z serwerów e-file. W wersji desktop programu e-pity, istnieje również opcja wczytywania danych bez udziału serwera e-file. Jest to zgodne z żelazną zasadą firmy e-file, producenta aplikacji e-pity i pomysłodawcy jej integracji z usługą PFR, by ze względów bezpieczeństwa nie przechowywać żadnych danych wprowadzanych przez podatników do programu. Są one zapisywane wyłącznie na komputerze osoby wypełniającej deklarację.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

O czym należy pamiętać

Usługa wstępnie wypełnionego PIT-a PFR, przygotowanego przez Administrację Podatkową, nie zwalnia podatnika z odpowiedzialności za rozliczenie wszystkich przychodów. Aplikacja e-pity dba o to, by podatnik nie tylko nie zapomniał uwzględnić wszystkich przychodów, ale także by mógł zmodyfikować koszty i rozliczyć wszystkie przysługujące mu ulgi i odliczenia.

W okresie 2 tygodni betatestów obsługi PFR w e-pity podatnicy wczytali 15 tys. wstępnie przygotowanych deklaracji PIT. Od 14 kwietnia 2015 r. program e-pity z obsługą PFR można pobrać lub uruchomić online na stronie: www.e-pity.pl.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK