REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT

Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT
Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT
inforCMS

REKLAMA

Zwykle fiskus uznaje, że przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania czy domu na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, wypełnia tzw. cele mieszkaniowe. A więc od kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu a przeznaczonych na spłatę nie trzeba płacić podatku. Jednak nie zawsze – okazuje się bowiem, że ważne jest, kto tej pożyczki udzielał.

Wpływy ze sprzedaży nieruchomości, która była w posiadaniu podatnika dłużej niż 5 lat, są zwolnione z podatku. Jednak często zdarza się, że sprzedawane są mieszkania, domy czy grunty, które zostały nabyte w okresie krótszym niż 5 lat. I wówczas ratunkiem przed oddaniu fiskusowi części zysków jest przeznaczenie ich na cele mieszkaniowe.

Tylko cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć podatku

O tym, co jest celem mieszkaniowym, mówi art. 21 ust. 25 pkt. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A więc jest to zakup mieszkania, domu oraz gruntu przeznaczonego na budowę budynku mieszkalnego albo udziałów w gruncie, a także zakup spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Poza tym, do wydatków mieszkaniowych można zaliczyć spłatę kredytu lub pożyczki, zaciągniętej na te cele przed uzyskaniem przychodu.

Na ten przepis liczył autor wniosku o interpretację podatkową, który nabył w styczniu 2013 r. nabył mieszkanie i zamierza je sprzedać, a część wpływów chce przeznaczyć na spłatę pożyczki, zaciągniętej na cele mieszkaniowe. Tej pożyczki udzielił mu sąd apelacyjny, którego to wnioskodawca jest pracownikiem.

We wniosku o interpretację jego autor napisał, że środki przeznaczone na spłatę części pożyczki powinny być zwolnione z podatku, jako że pożyczka została przeznaczone na wymienione w art. 21 ustawy cele mieszkaniowej. Tymczasem Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji wydanej 2 kwietnia 2015 r. (sygnatura IBPBII/2/4511-9/15/AK) stwierdził, że jego stanowisko jest błędne i nakazał mu zapłatę podatku.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Ważne jest, kto pożycza

W interpretacji wskazał bowiem, że nie każda pożyczka – choćby rzeczywiście została przeznaczona na cele mieszkaniowe – jest tą, którą można spłacić za pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i uzyskać zwolnienie podatkowe. Ustawa bowiem mówi wyraźnie, że chodzi wyłącznie o pożyczki i kredyty zaciągnięte „w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej”. Jako że pożyczka wzięta przez wnioskodawcę została zaciągnięta w sądzie apelacyjnym – a więc faktycznie udzielił jej Skarb Państwa, więc po prostu się nie kwalifikuje do zwolnienia podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem urzędnika fiskusa, skoro ustawodawca wyraźnie zaznaczył instytucje oferujące pożyczki, których spłata wiąże się z wypełnieniem celu mieszkaniowego, to nie można jej poszerzać o inne instytucje, nawet jeśli byłby to Skarb Państwa. To bowiem – zdaniem autora interpretacji – stawiałoby osoby, zatrudnione przez urzędy państwowe i mogące korzystać z takiego wsparcia, na uprzywilejowanym stanowisku w stosunku do tych, którzy pożyczek od urzędów nie mogą zaciągać.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Nie tylko urzędnicy pożyczają

Taka interpretacja oznacza, że osoby korzystające z takich pożyczek od pracodawców i przeznaczające je na cele mieszkaniowe, będą musiały zapłacić podatek od środków przekazanych na spłatę (o ile oczywiście sprzedaż nastąpiła w okresie krótszym niż 5 lat od nabycia).

Wprawdzie możliwość zaciągania pożyczek u pracodawców nie jest zbyt szeroka, jednak nadal wiele instytucji – państwowych i samorządowych – oferuje takie wsparcie swoim pracownikom. Poza tym, z pożyczek mogą korzystać pracownicy sporej liczby zakładów. Wprawdzie zwykle nie opiewają one na duże kwoty, ale nawet jeśli stosunkowo niewielkie zobowiązanie zostanie przeznaczone np. na remont czy modernizację mieszkania czy domu, to w razie przedwczesnej sprzedaży nie będą mogli oni liczyć na obniżenie podatku o spłaconą należność.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Formularze PIT 2014/2015

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

    Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

    Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

    Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

    Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

    KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

    E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

    Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

    Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

    Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

    W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

    Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

    Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

    REKLAMA