| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Rozliczenie podatkowe okazjonalnego najmu mieszkania

Rozliczenie podatkowe okazjonalnego najmu mieszkania

Przychód uzyskiwany z tytułu najmu mieszkania podlega opodatkowaniu PIT. Wysokość podatku dochodowego uzależniona jest jednak od wybrania formy opodatkowania uzyskiwanych w ten sposób przychodów.

Przychody od osób fizycznych z tytułu najmu lokalu mogą zostać opodatkowane  w dwojaki sposób, zależnie od źródła przychodów. Pierwszym z nich jest pozarolnicza działalność gospodarcza, drugim zaś może być całkiem odrębne źródło przychodów np. najem lub dzierżawa.

Pozarolnicza działalność gospodarcza

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.” Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie wynajmu mieszkań, mając na względzie powyższe należy zauważyć że przedsięwzięcie takie będzie opłacalne w zasadzie wówczas, gdy zamiar, z jakim podatnik zamierza uzyskiwać przychód z tego tytułu, nie będzie incydentalny, czyli ma w planach uzyskiwanie przychodu z tego tytułu przez dłuższy czas.

Nadto na gruncie prawa podatkowego ważnym jest, aby działalność ta związana była z dużymi nakładami, by można je było zaliczyć do kosztów podatkowych. Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie najmu mieszkań, istnieją dwie sposoby opodatkowania uzyskiwanych w ten sposób dochodów: pierwszym z nich jest podatek liniowy – stawka wynosi 19% niezależnie od wysokości dochodów, drugim są zasady ogóle – opodatkowanie następuje według stawki progresywnej. Podkreślić należy, że zarówno przy pierwszej jak i drugiej formie opodatkowana podatnik może potrącać od przychodu koszty jego uzyskania. W przypadku wybrania formy podatku liniowego co prawda katalog odliczeń jest mniejszy, jednak odliczyć można:

a.  od dochodu – składki ZUS a także stratę z lat poprzednich,

b. od podatku – składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli zatem podatnik nie zamierza uczynić z najmu lokalu długotrwałego źródła dochodu, rozpoczynanie prowadzenia działalności gospodarczej od strony podatkowej będzie dla niego mało opłacalne, bowiem nie osiągnie wówczas korzyści podatkowej, a spowodowałoby jedynie konieczność załatwienia wielu formalności związanych z samym założeniem działalności i najprawdopodobniej obowiązek opłacenia składek ZUS – w tym wypadku co najmniej składki zdrowotnej, jeżeli wystąpiłby zbieg z innymi tytułami do ubezpieczenia.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Warto jednak pamiętać, że podatkowa opłacalność przyjęcia jednej z w/w form opodatkowania zależy tak naprawdę od wielkości uzyskiwanych z najmu przychodów oraz kosztów z nim związanych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »