REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Twój e-PIT - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Twój e-PIT - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 lutego 2019 r. działa nowa usługa Ministerstwa Finansów "Twój e-PIT". Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych (na razie dotyczy to tylko PIT-37 i PIT-38). Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie będzie już musiał wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Na pytania redakcji infor.pl dot. tej usługi odpowiedzi udzieliła Renata Domasiewicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów. Ponadto Ministerstwo Finansów udzieliło kilkudziesięciu wyjaśnień odnośnie najczęściej pojawiających się wątpliwości dotyczących usługi Twój e-PIT.

Infor.pl: Gdzie będzie czekać na podatnika wypełniony PIT? Jak będzie można się zalogować?

REKLAMA

Autopromocja

Renata Domasiewicz: Twój e-PIT, czyli zeznanie podatkowe przygotowane przez administrację skarbową, będzie czekał na podatnika na portalu www.podatki.gov.pl. A konkretnie na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Podatnik, który będzie chciał zobaczyć przygotowane dla niego zeznanie podatkowe, będzie mógł zalogować się do usługi za pomocą:

  1. Danych uwierzytelniających:
  1. Identyfikatora podatkowego NIP i daty urodzenia albo numeru PESEL,
  2. kwoty przychodu wykazanego w złożonym przez podatnika zeznaniu za rok bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy, tj. za rok 2017,
  3. kwoty przychodu za 2018 r. z jednej z informacji otrzymanej od płatnika;
  1. Profilu zaufanego.ePUAP.

Kto i kiedy będzie mógł skorzystać z tej nowej formy składania rocznych zeznań podatkowych? Które PIT-y (za 2018 rok) będzie można złożyć w tej formie już w 2019 roku? A kiedy kolejne PIT-y?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 15 lutego 2019 r., z nowej formy składania zeznań podatkowych, będą mogli skorzystać podatnicy, którzy w 2018 r. uzyskali przychody z tytułu umów o pracę, umów o dzieło, umowy zlecenie bądź z tytułu kapitałów pieniężnych, tj. rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

Od 15 lutego 2020 r. zeznania podatkowe zostaną przygotowane również dla podatników prowadzących działalność gospodarczą lub płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na formularzach PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

Co w ramach usługi Twój e-PIT wypełni za podatnika Krajowa Administracja Skarbowa, a co będzie mógł (powinien) wypełnić podatnik?

Zeznania podatkowe udostępnione przez KAS będą przygotowane na podstawie danych przekazanych do urzędów skarbowych przez płatników. Dodatkowo w zeznaniach uwzględniona zostanie ulga prorodzinna oraz nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, który podatnik w roku ubiegłym wskazał w zeznaniu podatkowym w celu przekazania 1% podatku należnego (o ile ww. organizacja jest nadal uprawniona do otrzymania 1% podatku). Dane te będą przeniesione do udostępnionego podatnikowi zeznania podatkowego z rozliczenia złożonego przez podatnika za 2017 r.

Jeżeli z przygotowanego zeznania podatkowego będzie wynikała nadpłata podatku do zwrotu, podatnik również otrzyma informację o numerze rachunku, który wcześniej został przez niego zgłoszony do urzędu skarbowego jako właściwy do zwrotu nadpłaty.

Wszystkie ww. dane podatnik będzie mógł zmodyfikować, jak również dodać inne informacje, tj.:

REKLAMA

- zmienić formę opodatkowania – zeznania podatkowe przygotowane będą dla podatników rozliczających się w sposób indywidualny. Podatnik w prosty sposób będzie mógł dokonać zmiany formy opodatkowania i zawnioskować o rozliczenie wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko;

- dotyczące przysługujących ulg i odliczeń, np.: darowizny na cele kultu religijnego, darowizny na cele krwiodawstwa, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych wydatków z tyt. użytkowania sieci Internet, wpłat dokonanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego;

- podać lub zmienić numer rachunku do zwrotu nadpłaty podatku, jeżeli z zeznania wynika nadpłata podatku.

Co z wyborem organizacji pożytku publicznego czy ulgami podatkowymi – czy będzie można poprawić dane przepisane przez KAS z poprzedniego zeznania?

Tak, podatnik będzie mógł dokonać zmiany danych, które zostaną przepisane z zeznania podatkowego za rok ubiegły.

Czy można zignorować Twój e-PIT i rozliczyć się tak jak dotąd – pisemnie, czy przez aplikację e-Deklaracje Desktop?

Oczywiście, jeżeli podatnik chce samodzielnie rozliczyć się z podatku, to może złożyć zeznanie pisemnie lub elektronicznie przy pomocy np. aplikacji e-Deklaracje Desktop.

Które z najczęściej popełnianych błędów w rocznych zeznaniach podatkowych wyeliminuje zdaniem MF usługa Twój e-PIT?

Korzystając z zeznania podatkowego przygotowanego przez administrację skarbową i udostępnionego w ramach usługi Twój e-PIT wyeliminowany zostanie przede wszystkim błąd związany z niepodpisaniem zeznania podatkowego oraz ze złożeniem zeznania podatkowego po terminie.

Co jeszcze powinni wiedzieć podatnicy PIT, rozliczający swoje dochody za 2018 rok w ramach usługi Twój e-PIT?

Podatnicy, korzystający z usługi Twój e-PIT, powinni przede wszystkim pamiętać o dodaniu informacji o ulgach i odliczeniach, które przysługują im za 2018 r.

Dziękuję za rozmowę.

Pytania zadawał Paweł Huczko


Renata Domasiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów


Podatnicy pytają - MF odpowiada

Kogo dotyczy usługa Twój e-PIT w 2019 r.?

W 2019 r. z Twojego e-PIT-a skorzystają podatnicy rozliczający się za 2018 r. na formularzu PIT-37 lub PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). W usłudze udostępniony zostanie także PIT-OP, tj. oświadczenie, na którym emeryt lub rencista, który otrzymał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2018 r. i nie uzyskał w 2018 r. innych dochodów, które powinien wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, może wskazać nr KRS organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku należnego.

Od 2020 r. usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.

Czy w ramach usługi będą przygotowane również wspólne rozliczenie podatkowe PIT-37 dla małżonków?

W ramach usługi Twój e-PIT będzie możliwość rozliczenia się w sposób preferencyjny ze współmałżonkiem, jednak ten sposób rozliczenia będzie wyborem podatnika.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Sposób rozliczenia będzie można zmienić na wspólny z małżonkiem, a także wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Powyższa możliwość będzie dostępna po zalogowaniu się do usługi i wybieraniu odpowiedniej opcji.

Czy nierezydentom lub osobom, za które organ rentowy sporządza roczne obliczenie podatku, a chciałyby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej – będzie również udostępnione zeznanie w usłudze Twój e-PIT?

Tak. Z usługi Twój e-PIT skorzystać mogą wszyscy podatnicy, którzy zobowiązani są do złożenia zeznania rocznego PIT-37 i PIT-38, niezależnie od kraju rezydencji.

Także podatnicy, za których organ rentowy sporządza roczne obliczenie podatku, będą mieli udostępnione zeznanie PIT-37 i w tym zeznaniu będą mogli dodać informacje o ulgach, z których chcą skorzystać.

Czy w ramach usługi będą przygotowane zeznania dla niepełnoletnich, którzy uzyskali dochody i mają obowiązek złożenia zeznania rocznego?

W ramach usługi Twój e-PIT nie będą udostępniane zeznania dla osób niepełnoletnich.

Jak się zalogować do usługi Twój e- PIT? Jakie dane będą potrzebne? 

Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT, podaj:

  • PESEL albo NIP i datę urodzenia,
  • jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2018 r.),
  • kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r.

lub zaloguj się profilem zaufanym.

Sprawdź jakie wpisać kwoty:
za 2018 r.
za 2017 r.
Aby zalogować się do usługi, nie musisz podsiadać podpisu kwalifikowanego.

Czy do zatwierdzenia zeznania będzie potrzebne założenie konta na Portalu Podatkowym?

Nie ma potrzeby zakładania konta podatkowego na Portalu Podatkowym.

Jakie dane znajdą się w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT? Skąd urząd wie o ulgach, z których podatnik chce skorzystać?

Zeznania podatkowe udostępniane w usłudze Twój e-PIT są przygotowywane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową.

W PIT-37 znajdą się informacje od pracodawców/płatników, numer rachunku bankowego oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci oraz dane organizacji pożytku publicznego (OPP), jeśli podatnik wskazał ją rok wcześniej. Dane te podatnik może oczywiście zmienić. Jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

W PIT-38 zostanie natomiast wskazana strata za rok ubiegły. Podatnik logując się do usługi będzie mógł dopisać straty z lat wcześniejszych.

Co z ulgą na dzieci nowo narodzone? Czy będzie ona uwzględniona?

W 2019 r. w ramach usługi Twój e-PIT w zeznaniu podatkowym wskazana zostanie ulga na dzieci tylko, jeśli była ona uwzględniona w rozliczeniu za rok ubiegły do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Jeśli podatnikowi urodziło się dziecko w 2018 r. i w rozliczeniu będzie chciał skorzystać z ulgi, dane te musi uzupełnić sam.

Od przyszłego roku (tj. w rozliczeniu za 2019 r.) dane te znają się już automatycznie w zeznaniu, dzięki integracji systemu z rejestrem PESEL. Podatnik nie będzie musiał ich już wpisywać samodzielnie.

Czy jeżeli w ubiegłym roku rodzice korzystali z ulgi prorodzinnej w określonej, ustalonej przez siebie proporcji, w ramach usługi Twój e-PIT będzie zachowana ta proporcja?

Jeżeli podatnik w PIT/O za 2017 r. wykazał ulgę na dzieci w pełnej wysokości za okres 12 miesięcy ulga będzie przeniesiona i przypisana temu podatnikowi. W pozostałych przypadkach kwota ulgi będzie wskazywana przez podatnika.

Jak przekazać 1% na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego w usłudze Twój e-PIT?

W usłudze Twój e-PIT podatnik będzie mieć automatycznie wskazaną OPP, której przekazał 1% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku należnego.

Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście podatnik łatwo może zmienić zarówno dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy logując się do usługi.

Więcej informacji o tym jak przekazać 1% można znaleźć tutaj.

Czy trzeba się logować i akceptować zeznanie w ramach usługi Twój e-PIT?

Podatnik, który wybiera usługę Twój e-PIT jako sposób na rozliczenie za 2018 r. i nie chce skorzystać z ulg czy odliczeń innych poza wskazaną w usłudze ulgą na dzieci ani dokonać innych zmian nie musi się logować i akceptować zeznania. Wówczas 30 kwietnia takie automatycznie przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone. Podatnik zostanie o tym powiadomiony przez urząd skarbowy.

Ministerstwo Finansów zachęca jednak do logowania się do usługi i sprawdzenia swoich danych np. kwoty podatku do zapłaty czy nadpłaty. Po zalogowaniu podatnik ma następujące opcje:

1. może zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Od momentu akceptacji liczony będzie np. skrócony termin na zwrot nadpłaty podatku dla podatnika. Jeśli zaś podatnik ma podatek do zapłaty łatwo wykona elektroniczny przelew bezpośrednio z usługi (jeśli jego bank udostępnił taką możliwość).
2. może wprowadzić zmiany do zeznania:

  • zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chce przekazać 1% podatku jak i cel szczegółowy,
  • zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
  • dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • podać lub zmienić numer rachunku, na który chce otrzymać zwrot nadpłaty

    a na końcu zaakceptować zmienione zeznanie i pobrać UPO;

3. może odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku przygotowany Twój e-PIT nie będzie brany pod uwagę.
4. może też nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone.

Czy jeżeli podatnik uzyskuje dochody ze stosunku pracy oraz z działalności nierejestrowej, będzie dla niego udostępnione zeznanie w ramach usługi Twój e –PIT?

W tej sytuacji w tym roku system przygotuje PIT-37, jednak ze względu na uzyskiwane dochody z działalności nierejestrowej podatnik ma obowiązek złożyć PIT-36.

W przyszłym (2020) roku w ramach usługi Twój e-PIT podatnik znajdzie już oba zeznania.

Czy korzystając z usługi można liczyć na szybszy zwrot podatku?

Tak. Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania. Urzędy skarbowe będą się jednak starać, aby ten termin był jak najkrótszy.

Nadpłata podatku dochodowego jest zwracana w terminie 45 dni w przypadku złożenia zeznania za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Od jakiego momentu będzie liczony termin 45 dni do zwrotu nadpłaty, gdy podatnik korzysta z zeznania udostępnionego w ramach usługi Twój e-PIT, ale nie zaakceptuje go i stanie się ono zeznaniem złożonym automatycznie?

W tej sytuacji termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od dnia następującego po dniu, w którym upływa termin składania zeznań. Termin składania zeznań przypada 30 kwietnia, a więc termin zwrotu nadpłaty liczony będzie od dnia następującego po nim, tj. od 1 maja.

Czy skorzystanie z usługi Twój e-PIT będzie obowiązkowe?

Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Podatnik nadal będzie miał możliwość wyboru dowolnej formy złożenia swojego zeznania podatkowego. Może złożyć je w formie papierowej lub elektronicznej, bądź też skorzystać z nowej usługi Twój e-PIT.

Jeśli decyduje się na inną formę niż Twój e-PIT nie musi tego zeznania w ramach usługi odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące będzie to zeznanie, które podatnik złoży samodzielnie.

Czy w usłudze Twój e-PIT jest możliwość złożenia korekty?

W ramach usługi Twój e-PIT podatnik będzie mieć możliwość złożenia korekty zeznania PIT-37 i PIT-38 – bez względu na to czy składając zeznanie skorzystał z usługi Twój e-PIT czy złożył je w innej formie – elektronicznie przez system e-Deklaracje lub papierowo.

Czy można korzystać jeszcze z PIT-WZ i PFR?

Nie. Te usługi od tego roku nie są już dostępne.

Jeśli w poprzednim roku podatnik, który otrzymywał emeryturę, złożył jedynie PIT-OP, to czy w udostępnionym dla niego w tym roku w ramach usługi Twój e-PIT zeznaniu PIT-37 będzie uzupełniona OPP wykazana w tym złożonym w ubiegłym roku PIT-OP?

Dla tego podatnika będzie przygotowany PIT-37 oraz PIT-OP. W przygotowanym zeznaniu PIT-37 będą wskazane dane OPP, które były wskazane przez podatnika w PIT-OP złożonym w roku ubiegłym.

Czy żeby skorzystać z usługi Twój e-PIT trzeba zainstalować jakąś aplikację albo mieć dodatkowe oprogramowanie?

Nie. Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani aplikacji. Wystarczy przeglądarka i dostęp do internetu.

Czy wcześniej, przed 15 lutego można rozliczyć PIT samodzielnie i wysłać go do urzędu skarbowego?

Tak. Przed 15 lutego podatnik może się rozliczać wybierając formę elektroniczną lub papierową tak jak do tej pory. W takim przypadku system nie przygotuje dla podatnika Twojego e-PIT-a, ale udostępni na Portalu Podatkowym złożone przez podatnika zeznanie. Będzie miał on do niego dostęp w każdej chwili.

Co w przypadku jeśli z zeznania złożonego automatycznie wynika dopłata podatku? Czy podatnik zostanie o tym poinformowany? Od kiedy naliczane są odsetki?

Jeśli podatnik nie zaloguje się na Portalu Podatkowym do 30 kwietnia wówczas przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. W przypadku dopłaty podatku urząd skarbowy w terminie do 31 maja powiadomi podatnika o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na dokonanie zapłaty. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki.

Czy podatnik, który złoży samodzielnie zeznanie roczne PIT-37, będzie musiał zalogować się na Portalu Podatkowym i odrzucić udostępnione w ramach usługi Twój e-PIT zeznanie?

Nie. W takiej sytuacji zeznanie udostępnione przez usługę Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane.

Czy w przypadku, gdy małżonkowie rozliczą się wspólnie z wykorzystaniem udostępnionego zeznania podatkowego dla jednego z nich poprzez usługę Twój e-PIT (po wyborze takiego sposobu rozliczenia), drugi małżonek musi zalogować się na Portalu i odrzucić zeznanie które zostało udostępnione jemu?

Nie. W takiej sytuacji zeznanie udostępnione przez usługę Twój e-PIT dla drugiego z małżonków zostanie automatycznie anulowane.

Czy w przypadku, gdy podatnik rozliczył się w ubiegłym roku w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, w zeznaniu udostępnionym w ramach usługi Twój e-PIT system przygotuje zeznanie z preferencyjnym sposobem rozliczenia, czy podatnik będzie musiał sam dokonać wyboru?

System wygeneruje indywidualne zeznanie dla podatnika. Jeżeli podatnik chce rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci, może jednym kliknięciem dokonać takiego wyboru po zalogowaniu się do usługi.

Czy w ramach usługi Twój e-PIT będzie udostępnione zeznanie w sytuacji, gdy podatnik, rozliczający się na zasadach ogólnych, ma zawieszoną działalność gospodarczą lub została ona zlikwidowana w ciągu roku podatkowego i jednocześnie w danym roku podatkowym podatnik ten uzyskuje wyłącznie dochody z tytułu umowy o pracę?

Nie, w tej sytuacji system nie udostępni zeznania podatkowego PIT-37.

Czy dla podatnika, który uzyskuje przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo podatkiem liniowym, a dodatkowo otrzymuje dochody z umowy o pracę, będzie udostępnione zeznanie w ramach usługi Twój e-PIT?

Tak, system przygotuje dla podatnika PIT-37.

Po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT w części dotyczącej „ulgi i odliczenia” widzę napis „inne” - co oznacza ta pozycja? Jakie odliczenia i ulgi są uwzględnione w tej pozycji?

W pozycji „inne” wskazana została kwota ulgi i odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które to zostały wykazane w deklaracji od płatnika. Po dodaniu przez podatnika w udostępnionym zeznaniu podatkowym innych ulg i odliczeń, np. na internet, ulgi rehabilitacyjnej, IKZE, kwota wykazana w tej pozycji będzie powiększona o kwotę wynikającą z dodanych ulg i odliczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA