REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków

Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków
Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej nowa usługa Ministerstwa Finansów "Twój e-PIT" to największa zmiana w systemie rozliczania podatków po 1991 r. Polska znajdzie się w czołówce innowacyjnych państw, które nie tylko udostępniają kanał elektroniczny, ale też wypełniają za podatnika jego roczne zeznanie - powiedziała PAP minister Czerwińska.

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje wyłącznie te dane, które ma administracja skarbowa.

REKLAMA

Autopromocja

"Twój e-PIT to jest bardzo nowoczesna usługa, którą udostępnimy już 15 lutego. Można powiedzieć, że to jest największa zmiana po 1991 roku. (...) Dzięki temu Polska będzie należała do czołówki innowacyjnych państw, które nie tylko udostępniają kanał elektroniczny, ale również wypełniają za podatnika takie rozliczenie" - podkreśliła szefowa resortu finansów, prof. Teresa Czerwińska.

Zapewniła, że usługa Twój e-PIT jest bezpieczna, "przetestowana pod kątem przechowywania, gromadzenia, przetwarzania danych przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną, która przeprowadziła taki audyt i możemy być całkowicie spokojni, że nasze dane - bardzo wrażliwe - będą bezpieczne".

Twój e-PIT będzie dostępny na portalu podatki.gov.pl dla podatników, którzy korzystają z formularzy PIT-37 i PIT-38. Od 15 lutego br. podatnicy będę mogli wejść na swój profil i zalogować za pomocą danych: PESEL lub NIP wraz z datą urodzenia i uwiarygadniając się kwotą przychodu za 2017 r. oraz jedną z kwot przychodu z roku 2018. "Nie trzeba mieć profilu zaufanego czy podpisu kwalifikowanego" - zaznaczyła Czerwińska.

Minister finansów zwróciła uwagę na korzyści, jakie płyną z tego sposobu rozliczenia, nie tylko dla podatników, ale także administracji skarbowej. "Dla podatnika korzyści są bardzo oczywiste, to oszczędność czasu i naszych emocji, które często towarzyszą wypełnianiu tego typu formularzy. Niezwykle ważne jest, że unikamy ryzyka popełnienia błędów i spóźnienia się z zeznaniem rocznym" - zaznaczyła. Przypomniała, że podatnik może poprawić i uzupełnić dane w przygotowanym przez urząd zeznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku osób, które rozliczają się samodzielnie, bez ulg i odliczeń, to jedno kliknięcie akceptujące deklarację podatkową zamyka proces składania zeznania. Ta opcja dotyczy ok. 4 mln osób.

Dodatkową zachętą dla podatnika jest 45-dniowy termin zwrotu nadpłaty PIT, liczony od momentu złożenia zeznania podatkowego lub jego korekty „za pomocą środków komunikacji elektronicznej”. W przypadku zeznań tradycyjnych, papierowych to okres 3 miesięcy.

Twój e-PIT ma ułatwić pracę także administracji skarbowej. "System sam uzupełnia informacje danymi, które są dostępne administracji skarbowej" - mówiła szefowa resortu finansów. Dodała, że urzędnicy oszczędzają czas potrzebny wcześniej na weryfikację błędów, nieścisłości, które pojawiają się w formularzach podatkowych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Minister podkreśliła, że Twój e-PIT jest systemem dobrowolnym. Jak dodała, administracja skarbowa wystawia zeznania roczne, a każdy podatnik ma możliwość wyboru, czy chce skorzystać z usługi Twój e-PIT czy rozliczyć się w formie tradycyjnej, papierowej; obie formy są możliwe, choć wersja elektroniczna zdecydowanie przyjaźniejsza. To ważny etap realizacji naszej filozofii 3xP, czyli prostych, przejrzystych i przyjaznych podatków - tłumaczyła.

Dodała, że jeżeli podatnik, który złożył zeznanie za pomocą Twój e-PIT, wolałby jednak formę tradycyjną i wyśle taki formularz rozliczenia rocznego, to wówczas dla administracji wiążąca będzie forma papierowa.

W 2019 roku fiskus będzie mógł rozliczyć podatników wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38. "Natomiast w przyszłym roku udostępnimy również rozliczenia na formularzach PIT-36, PIT-36L, czyli dla tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą, oraz PIT-28 dla podatników płacących zryczałtowany podatek dochodowy" - powiedziała minister finansów. (PAP)

ksk/ amac/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA