reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podział zgromadzonych środków w ramach PPK w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa

Podział zgromadzonych środków w ramach PPK w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa przewiduje przekazanie środków byłemu małżonkowi uczestnika w wyniku podziału majątku w jednej z dwóch form: wypłaty transferowej na PPK byłego małżonka lub pieniężnej.

W momencie, kiedy małżeństwo uczestnika PPK ulegnie rozwiązaniu poprzez rozwód lub unieważnienie małżeństwa, to środki, które zgromadził uczestnik w PPK, będą przypadały byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku. W takiej sytuacji środki powinny zostać przekazane w formie wypłaty transferowej na rejestr w PPK byłego współmałżonka w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym zostanie przedstawiony dowód potwierdzający, że środki przypadają byłemu współmałżonkowi.

Więcej o PPK na warsztatach Kompendium Prawa Pracy

W sytuacji, kiedy współmałżonek nie posiada PPK, środki należy przekazać mu w formie pieniężnej. Przed dokonaniem zwrotu w formie pieniężnej instytucja finansowa przekaże ze środków uczestnika, na rachunek bankowy wskazany przez ZUS, kwotę odpowiadającą 30% przypadających współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy, kwotę odpowiadającą połowie sumy wpłaty powitalnej i dopłat rocznych.

Powyższe nie ma zastosowania w sytuacji, kiedy były współmałżonek nabył prawo do emerytury. Kwota przekazana do ZUS zostaje zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego jako składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym została przekazana do ZUS.

Źródło: http://www.wojewodka.pl/wp-content/uploads/2019/01/Wojewodka-i-Wspolnicy-Akademia-PPK-Odcinek-8.pdf

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama