reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizna dla samorządu obniży podatek od kopalin

Darowizna dla samorządu obniży podatek od kopalin

Wprowadzenie możliwości obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 28629 w sprawie terminu wprowadzenia w życie przepisów dających możliwość obniżenia wysokości podatku od wydobycia niektórych kopalin wyjaśniło, że przygotowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin, który po przyjęciu przez Radę Ministrów został przekazany do Sejmu w dniu 16 października 2018 r. (nr druku 2913) i skierowany do I czytania. Z uzyskanych ze strony sejmowej informacji wynika, że do dnia dzisiejszego I czytanie nie odbyło się.

Celem ww. zmian jest wprowadzenie możliwości obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza. Ideą rozwiązania przewidzianego w projekcie jest wzmocnienie związku (więzi) przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem ww. kopalin z miejscem prowadzenia jego działalności.

Istota odliczenia polega na zmniejszeniu podatku o darowizny na rzecz tych jednostek samorządu terytorialnego, które ponoszą skutki wydobycia.

Propozycja ta nie narusza uprawnień państwa do pobierania renty surowcowej, a jednocześnie przekazuje część podatku społecznościom lokalnym ponoszącym koszty społeczne, zdrowotne i środowiskowe związane z wydobyciem. Darowiznę na ich rzecz można traktować jako formę rekompensaty za ponoszenie tych kosztów.

W projekcie przewiduje się, iż kwota odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 5% podatku z tytułu wydobycia niektórych kopalin. Stosownego odliczenia dokonywać się będzie w deklaracji składanej za miesiąc, w którym dokonano darowizny. Jeżeli natomiast kwota dokonanej darowizny przekroczy powyższy limit, odliczenia w ramach tego limitu dokonywać się będzie w miesiącu następnym, nie dłużej niż przez kolejne 12 miesięcy od miesiąca, w którym dokonano darowizny.

Polecamy: Komplet podatki 2019

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Sejm RP

Zdjęcia

Darowizna dla samorządu obniży podatek od kopalin /for. Shutterstock
Darowizna dla samorządu obniży podatek od kopalin /for. Shutterstock

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama