| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obowiązek zapłaty podatku od wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej już od 2019 roku

Obowiązek zapłaty podatku od wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej już od 2019 roku

Minister Finansów przygotował projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt ten oprócz uchylenia ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym przyśpiesza termin powstania obowiązku zapłaty podatku od wydobycia niektórych kopalin od gazu ziemnego i ropy naftowej. Obowiązek ten powstanie już w 2019 roku, a nie jak pierwotnie przewidywała ustawa od 1 stycznia 2020 r.

Likwidacja specjalnego podatku węglowodorowego - wydobycie gazu z łupków póki co nie jest opłacalne

Minister Finansów w uzasadnieniu projektu omawianej nowelizacji informuje, że niespełnione zostały założenia ustawodawcy, że specjalny podatek węglowodorowy (wprowadzony ustawą z 25 lipca 2014 r.) będzie zapewniał budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z tytułu wydobycia gazu łupkowego. Wbrew prognozom nie nastąpił w Polsce rozwój wydobycia gazu łupkowego, podstawowym źródłem tego surowca pozostają konwencjonalne złoża gazu ziemnego.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jak się okazało w ostatnich latach obecnie złoża łupkowe, jakie się znajdują na terytorium Polski, nie dają wystarczających możliwości ich gospodarczej eksploatacji. Ponadto obecnie podatek węglowodorowy, który zgodnie z przepisem art. 35 ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym ma być płacony od przychodów uzyskanych po dniu 1 stycznia 2020 r., oddziałuje potencjalnie na niewielką liczbę podmiotów, głównie z udziałem Skarbu Państwa, zajmujących się wydobywaniem węglowodorów. Sytuacja ta jest odmienna od uwarunkowań zakładanych na etapie powstawania ustawy, gdzie zakładano funkcjonowanie i podleganie opodatkowaniu dużej liczby podmiotów, w tym zagranicznych, zajmujących się wydobywaniem węglowodorów na terenie Polski.

Wielkość i dostępność szacowanych złóż gazu łupkowego okazała się znacznie niższa od przewidywanej, co nie pozostało bez wpływu na skalę zaangażowania podmiotów gospodarczych w poszukiwanie i wydobycie tej kopaliny, a tym samym na potencjalną wysokość wpływów podatkowych z tej daniny. Spada liczba podmiotów składających deklaracje w przedmiocie specjalnego podatku węglowodorowego (123 w 2016 r. i 80 w 2017 r.). Przy tym zdecydowana większość podatników wykazuje, w składanych deklaracjach, stratę. Należy również wskazać, że żaden podatnik specjalnego podatku węglowodorowego nie wykazał, w deklaracjach za lata 2016-2017, podatku do zapłaty (zgodnie z art. 14 ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym w zależności od wysokości wskaźnika R będącego stosunkiem skumulowanych przychodów do skumulowanych wydatków kwalifikowanych w rozumieniu ustawy, stawka podatku może wynosić od 0% do 25%).

Dlatego też rząd planuje uchylić ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym, a część przepisów uchylanej ustawy przenieść do ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Podatki 2019

Przyśpieszenie terminu zapłaty podatku od wydobycia niektórych kopalin - od gazu ziemnego i ropy naftowej

Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym obowiązek zapłaty podatku powstaje od przychodów uzyskanych dopiero od dnia 1 stycznia 2020 r. Gdyby ten podatek nie uległ likwidacji, to faktyczna pierwsza płatność nastąpiłaby zaś dopiero po roku 2035.

Zgodnie z proponowanym brzmieniem art. 6 omawianego projektu obowiązek zapłaty podatku od wydobycia niektórych kopalin, w zakresie wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej, powstanie od gazu ziemnego i ropy naftowej wydobytych od dnia wejścia w życie tej nowej ustawy. Ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Należy przypuszczać, że ustawa o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie w pierwszych miesiącach 2019 roku. Jeżeli np. zostanie uchwalona i opublikowana w grudniu 2018 r., to wejdzie w życie od 1 lutego 2019 r.

Jak wskazuje się w uzasadnieniu omawianego projektu przyspieszenie momentu powstania obowiązku zapłaty podatku od wydobycia niektórych kopalin od gazu ziemnego i ropy naftowej skutkować będzie dodatkowymi wpływami do budżetu państwa już w 2019 r., a nie jak pierwotnie przewidywała ustawa od dnia 1 stycznia 2020 r.

Projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »