REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczenie PIT 2024. Które przychody z PPK trzeba wykazać w zeznaniu rocznym?

Wpłaty sfinansowane uczestnikowi PPK przez pracodawcę powiększają wielkość świadczeń, które uczestnik PPK otrzymuje od tego podmiotu i powinny być wykazane w zeznaniu rocznym PIT. Natomiast zyski kapitałowe w przypadku wycofania środków są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem Belki) i nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym.

Co z wpłatami na PPK, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, czy urlopie wychowawczym?

Wypłacane pracownikowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby oraz zasiłek chorobowy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika, a więc nie stanowią "wynagrodzenia" w rozumieniu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Z tego powodu pracodawca nie może odprowadzać wpłat do PPK jeżeli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Dotyczy to również pracowników na urlopie macierzyńskim, czy urlopie wychowawczym. Taką informację potwierdził 14 grudnia 2023 r. prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

PPK w 2023 roku - autozapis pracowników 1 kwietnia

W 2023 roku polskich pracowników czeka pierwszy autozapis do PPK, przy czym osoby między 55. a 70. rokiem życia zostaną włączone do programu tylko wówczas, gdy złożą pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.

Marczuk: PPK to najatrakcyjniejsza forma oszczędzania długoterminowego w Polsce

Pracownicze Plany Kapitałowe to przede wszystkim bardzo opłacalna możliwość odkładania pieniędzy. Z perspektywy indywidualnej nie ma w tej chwili na rynku tak atrakcyjnej formy oszczędzania, jak PPK – zapewniał Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który był gościem piątkowego webinaru „PPK i PPE – czyli więcej o Twojej emeryturze, ważnym wsparciu od Twojego pracodawcy”, z cyklu Teleekspress Inwestycyjny PAP.

REKLAMA

Jak oszczędzać na emeryturę? PPK, nieruchomości, czy kryptowaluty?

W czasie pandemii wiele osób myślało bardziej o teraźniejszości niż o emeryturze. Dlatego Pandemia COVID-19 w wielu przypadkach wstrzymała proces oszczędzania na przyszłą emeryturę i inwestowania długookresowego – ocenia ekspert Gold Finance. Wydłużenie czasu życia oraz zmiany demograficzne mogą sprawić, że emerytura wypłacana z ZUS będzie niewystarczająca. Warto więc wdrożyć plan oszczędzania. Możliwości jest wiele – PPK, IKE, nieruchomości albo … Lego.

Kiedy przedsiębiorca nie musi tworzyć PPK?

Kiedy przedsiębiorca nie musi tworzyć PPK? Z dniem 1 stycznia 2021 r. przepisy Ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych – dalej ustawa o PPK, objęły ostatnią grupę pracodawców. Tym samym wszystkie podmioty, które zatrudniają choćby jedną osobę są zobowiązane wdrożyć PPK w swoim zakładzie pracy. Warto przy tym pamiętać, że definicja osoby zatrudnionej na gruncie wspomnianej ustawy obejmuje nie tylko pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę), ale m.in. także osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia (lub innej o świadczenie usług), jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Niski próg ilościowy – wystarczy zatrudnianie jednej osoby – w połączeniu z szeroką definicją osoby zatrudnionej, ma urzeczywistniać jedną z nadrzędnych cech programu, tj. powszechność PPK. Powstaje pytanie, czy nie ma wyjątków od tak ustanowionej zasady?

Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

PPK w mikrofirmie, urzędzie, szkole - jak wdrożyć

PPK w mikrofirmie, urzędzie, szkole. Od 1 stycznia 2021 r. do PPK mogą przystępować mikrofirmy i jednostki sektora publicznego (np. urzędy, szkoły). Jeżeli choć jedna osoba zatrudniona w mikroprzedsiębiorstwie chce oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych to przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu wdrożenia programu - powiedział PAP ekspert regionalny PPK Maciej Sawicz. Dla jednostek sektora publicznego przewidziano szereg ułatwień we wdrażaniu PPK.

REKLAMA

Pracownicze Programy Kapitałowe (PPK) - czy tworzyć aktuarialne rezerwy na świadczenia pracownicze zgodnie z MSR 19, KSR 6 lub KSA 1?

W związku z wprowadzeniem Ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), księgowi stanęli przed dylematem, czy należy tworzyć rezerwy na te świadczenia pracownicze zgodnie z MSR 19, KSR 6 lub KSA 1?

Umowa o zarządzanie PPK tylko do 27 października 2020 r.

Już 27 października 2020 r. mija termin na podpisanie przez małych i średnich przedsiębiorców umowy o zarządzaniu pracowniczymi planami kapitałowymi z wybraną instytucją finansową. Pracodawca, który nie zawrze umowy o zarządzanie PPK, podlega m.in. karze grzywny.

Jak przygotować firmę do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) dotyczą niemal każdego przedsiębiorcy. Warto zapoznać się z tym tematem również jeśli jesteśmy pracownikiem, aby móc zdecydować, czy będziemy uczestnikiem PPK, czy z nich zrezygnujemy. Warto na PPK spojrzeć z punktu widzenia działu kadrowo-płacowego. Z jednej strony można założyć, że „jakoś to będzie”, jednak zdecydowanie lepszym podejściem jest przygotowanie się do PPK. Jak uniknąć przykrych niespodzianek?

Pośrednictwo w zawieraniu umów o zarządzanie PPK zwolnione z VAT

Usługi pośrednictwa w zakresie zawierania umów o zarządzanie PPK korzystają ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 30 czerwca 2020 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe – zmiany w czasie epidemii COVID-19

Prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) stanowi, w bieżącej sytuacji wywołanej stanem epidemii, poważne obciążenie oraz wyzwanie dla pracodawców. Jakie rozwiązania w obecnych realiach przewiduje ustawa o PPK? Czy zaproponowane przez ustawodawcę wsparcie dla przedsiębiorców obejmuje swoim zasięgiem także PPK?

Tarcza antykryzysowa - projekty ustaw

Na stronach Sejmu opublikowany został główny projekty ustawy wprowadzającej rozwiązania prawne składające się na tzw. tarczę antykryzysową. Jakie propozycje przygotował rząd w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa oraz wywołanymi nim sytuacjami kryzysowymi?

Tarcza antykryzysowa – rozwiązania zaakceptowane przez rząd

Rząd zaakceptował pakiet rozwiązań składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Przewiduje się m.in. pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, świadczenie miesięczne w kwocie do około 2 tys. zł (dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych), dofinansowanie wynagrodzeń pracowników dla firm w kłopotach (do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Tarcza zakłada również odroczenie niektórych obowiązków podatkowych i sprawozdawczych.

Poradnik początkującego przedsiębiorcy. Co warto wiedzieć w 2020 roku?

W ostatnich miesiącach sporo się zmieniło w przepisach dotyczących prowadzenia i rozliczania własnej działalności gospodarczej. Jeśli dopiero myślisz o założeniu działalności, lub wracasz do biznesu po latach, warto zapoznać się z najważniejszymi zmianami prawno-księgowymi.

Koszty uzyskania przychodów przy wycofaniu środków z PPK

W przypadku zwrotu środków zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) uczestnikowi przed ukończeniem 60 roku życia, przy obliczaniu dochodu w PIT kosztem uzyskania przychodu będzie wartość wpłat dokonanych na rachunek PPK uczestnika w części sfinansowanej ze środków uczestnika. Natomiast wpłaty w części finansowanej przez podmiot zatrudniający stanowią koszty u tego podmiotu.

Zwolnienie z PIT dla młodych a wpłaty do PPK

Uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) poniżej 26. roku życia, którego przychód nie przekroczy kwoty rocznego limitu, nie będzie płacił PIT również od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający. Jednocześnie zwolnione z PIT będzie jego wynagrodzenie, z którego potrącane są wpłaty do PPK finansowane przez tego uczestnika.

Nowe przepisy podatkowe a programy finansowo-księgowe

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z wieloma zmianami prawnymi w zakresie prowadzenia biznesu, które znacznej części dotyczą przepisów podatkowych. Szereg nowych regulacji zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2020 r. Księgowi muszą pozostawać w gotowości wobec ciągłych zmian, podobnie jak programy finansowo-księgowe, na których pracują.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - korzyści dla pracowników

W 2019 roku obowiązek wprowadzenia PPK obejmuje tylko największych pracodawców, zatrudniających ponad 250 osób. Ale do 2021 r. obowiązek utworzenia PPK obejmie wszystkich pracodawców w Polsce, niezależnie od ich wielkości, także jednostki sektora finansów publicznych. W ciągu trzech najbliższych lat PPK może objąć nawet 11 mln pracowników. Faktyczny udział w programie zależy tylko i wyłącznie od ich decyzji, dlatego warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich korzyści, jakie w przypadku pracownika wiążą się z uczestnictwem w PPK. Eksperci Esaliens TFI wyodrębnili najważniejsze z nich. Co ciekawe, nie trzeba czekać do emerytury, by część z nich bezpośrednio odczuć.

Zapraszamy na „Śniadanie podatkowe” - 10 grudnia br. w Warszawie

VGD oraz kancelaria Zawirska-Ruszczyk-Gąsior mają przyjemność zaprosić Państwa na „Śniadanie podatkowe”, które odbędzie się 10 grudnia br. w Warszawie. Wydarzenie skierowane jest do księgowych oraz osób zainteresowanych prawem podatkowym. Patronem medialnym jest Infor.

Wypłaty i zwroty z PPK – opodatkowanie PIT

Od wypłacanych (lub zwracanych) środków z PPK będzie co do zasady pobierany przez wypłacającą instytucję finansową zryczałtowany podatek dochodowy wg stawki 19%. Dotyczy to w szczególności uczestnika PPK po ukończeniu 60 roku życia z tytułu wypłaty 75% zgromadzonych środków - jeżeli wypłata będzie wypłacana w mniejszej ilości rat niż 120 miesięcznych rat, albo z tytułu wypłaty jednorazowej. Ponadto podatek ten będzie pobierany od dochodu uczestnika PPK uzyskanego z tytułu zwrotu zgromadzonych środków przed osiągnięciem 60. roku życia oraz od dochodu małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK z tytułu zwrotu dokonanego na skutek podziału majątku wspólnego małżonków po rozwiązaniu małżeństwa. W niektórych sytuacjach wypłata środków z PPK będzie jednak zwolniona z PIT.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - o czym decyduje pracownik

Pracownicze Plany Kapitałowe do 2021 r. mają zostać wprowadzone we wszystkich firmach w Polsce, mogąc objąć według szacunków nawet 11 mln zatrudnionych. Sama procedura dołączenia do programu jest prosta i nie wymaga zaangażowania, jedynie pracownicy, którzy ukończyli 55 lat powinni zgłosić chęć udziału. Pracownik nie jest jednak pozbawiony wpływu na PPK – okazuje się, że swoimi decyzjami może w dużym stopniu zmienić jego oblicze. Eksperci Esaliens TFI wyodrębnili 6 kluczowych decyzji jakie można podjąć w trakcie trwania PPK.

Obniżki w podatku PIT zrekompensują składki na PPK

Obniżka stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz "zerowy PIT" dla młodych czy zwiększenie kosztów uzyskania przychodów zrekompensuje wielu pracownikom składki na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Konferencja Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe wymogi. Oszczędzać czy nie?

Zapraszamy na konferencję "Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe wymogi. Oszczędzać czy nie?", która odbędzie się w dniach 26-27 września 2019 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) a podatek PIT

Wpłaty dokonywane na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) przez podmiot zatrudniający (pracodawcę) stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu PIT. W związku z tym pracodawca zobowiązany jest potrącić stosowny podatek z wynagrodzenia pracownika. Natomiast wpłaty uczestnika PPK z własnych środków i wpłaty ze środków publicznych są zwolnione z opodatkowania.

Kontrole tworzenia PPK w przedsiębiorstwach

Od 1 lipca 2019 r. rozpoczyna się przystępowanie do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) przez największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób. Urzędnicy PIP i ZUS, jak ostrzega ekspert Grant Thornton, będą prowadzali kontrole tworzenia PPK w przedsiębiorstwach.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – czym są i czy można z nich zrezygnować?

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych już wkrótce wchodzi w życie (od 1 lipca 2019 r. podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób). PPK to system oszczędzania przeznaczony dla wszystkich pracowników oraz zleceniobiorców, od których wynagrodzenia opłacane są składki emerytalno-rentowe. Wprowadzanie PPK rozłożone jest w czasie i będzie przebiegać etapowo. Czy jest on obowiązkowy? Czy można zrezygnować z tego programu?

Zwrot pieniędzy z PPK opodatkowany PIT - jak obliczyć koszty podatkowe

Co do zasady wypłacanie pieniędzy z Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Tym niemniej w przypadku niektórych rodzajów wypłat, np. gdy chodzi o zwrot z PPK przed ukończeniem 60. roku życia czy wypłatę po ukończeniu 60. roku życia, ale szybciej niż w ciągu 10 lat (tu częściowo), należy obliczyć i zapłacić podatek dochodowy.

PPK bez limitu wpłat

Rada Ministrów przyjęła 7 maja 2019 r. projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, który m.in. przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK oraz możliwość pobierania opłaty za wynik, po osiągnięciu określonej stopy zwrotu - wynika z informacji CIR.

Konferencja Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe wymogi. Pytanie: Oszczędzać czy nie?

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji "Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe wymogi. Oszczędzać czy nie?", która odbędzie się w dniu 7 czerwca w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Pracownicze Plany Kapitałowe - składki, wypłaty, opodatkowanie

Pracownicze Programy Kapitałowe stanowią mechanizm pozwalający na gromadzenie dodatkowych oszczędności na emeryturę i, co ważniejsze, przystąpienie do PPK jest dobrowolne. Co do zasady, dochody uzyskane z PPK korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Jednakże podatnik, który zdecyduje się przystąpić do PPK, powinien rozsądnie gospodarować środkami zgromadzonymi w ramach programu, gdyż w określonych sytuacjach zwolnienie nie znajdzie zastosowania.

Zmiany w ustawie o PPK - wyłączenie limitu 30-krotności podstawy składek

Zdaniem pracodawców zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) to złe rozwiązanie. Chodzi o wyłączenie zastosowania tzw. limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Czy pracodawców stać by dopłacać do PPK?

Zdaniem Bartosza Marczuka, wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, polskich pracodawców stać na to, żeby dopłacić do rachunków pracowniczych PPK. Podkreślił, że podczas konsultacji ustawy o PPK firmy nie sygnalizowały gremialnie, że będą miały z tym problem.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - jak wdrożyć nowe przepisy?

Jak powinno przebiegać przygotowanie wewnętrzne do utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w przedsiębiorstwie? Na jakie najważniejsze elementy należy zwrócić uwagę planując aktualizację programu kadrowo-płacowego do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe w pigułce - co musi wiedzieć pracodawca

1 stycznia 2019 r. weszła w życie Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych („PPK”), które mają tworzyć system dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Stworzenie takiego systemu jest obligatoryjne dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia co najmniej jedną osobę. Jakie są zasady gromadzenia środków, zarządzania nimi i ich wypłat – przybliża adwokat Renata Bugiel, partner kancelarii GKR Legal.

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) – nowe obowiązki pracodawców

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. i stopniowo, po okresie przejściowym, będzie obejmować kolejne grupy zatrudniających. PPK to system odkładania środków finansowych na przyszłe potrzeby pracownika po ukończeniu przez niego 60 roku życia. W systemie tym aktywnie ma uczestniczyć pracodawca. Obowiązek stosowania pracowniczych planów kapitałowych będzie nakładany na pracodawców stopniowo, w zależności od liczby zatrudnionych pracowników.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - co koniecznie trzeba wiedzieć

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje od1 stycznia 2019 r. weszła w życie. Jednak dopiero od 1 lipca 2019 r. PPK mają zostać uruchomione w przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 250 osób. Pierwsze wpłaty na PPK mają być przelane na konta uczestników pod koniec 2019 roku. Czy warto przystąpić do PPK? Eksperci Esaliens TFI wybrali 10 najważniejszych informacji dla przyszłego uczestnika informacji o PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - obowiązki i odpowiedzialność pracodawcy

1 stycznia 2019 r. weszła w życie większość przepisów ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych – dalej PPK. Już od 1 lipca 2019 roku największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób, rozpoczną stosowanie nowych przepisów. Docelowo, z początkiem 2021 roku wszyscy pracodawcy mają być objęci nowymi regulacjami. Ustawa ma na celu propagowanie długofalowego oszczędzania i stanowi odpowiedź ustawodawcy na palący problem niskich emerytur.

Podział zgromadzonych środków w ramach PPK w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa przewiduje przekazanie środków byłemu małżonkowi uczestnika w wyniku podziału majątku w jednej z dwóch form: wypłaty transferowej na PPK byłego małżonka lub pieniężnej.

REKLAMA