REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oszczędzać na emeryturę? PPK, nieruchomości, czy kryptowaluty?

Jak oszczędzać na emeryturę? PPK, nieruchomości, czy kryptowaluty?
Jak oszczędzać na emeryturę? PPK, nieruchomości, czy kryptowaluty?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W czasie pandemii wiele osób myślało bardziej o teraźniejszości niż o emeryturze. Dlatego Pandemia COVID-19 w wielu przypadkach wstrzymała proces oszczędzania na przyszłą emeryturę i inwestowania długookresowego – ocenia ekspert Gold Finance. Wydłużenie czasu życia oraz zmiany demograficzne mogą sprawić, że emerytura wypłacana z ZUS będzie niewystarczająca. Warto więc wdrożyć plan oszczędzania. Możliwości jest wiele – PPK, IKE, nieruchomości albo … Lego.

Oszczędzanie na emeryturę. Jakie są najciekawsze możliwości?

Sposobów na oszczędzanie długoterminowe jest bardzo dużo. Dlatego też warto przemyśleć swoją strategię budowania trzeciego filaru dostosowaną do indywidualnej sytuacji. Sprawdzamy, jakie są najciekawsze sposoby inwestowania na emeryturę.

Autopromocja

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe

Od 1 lipca 2019 wszedł kolejny element systemu emerytalnego, który w założeniu miał wesprzeć emerytów. Powołano Pracownicze Plany Kapitałowe. Patrząc z perspektywy czasu, był to trochę niefortunny moment. Parę miesięcy później wszystko zostało zdominowane przez pandemię COVID-19 i nikt nie myślał o wyborze PPK.

Obecnie ofertę zarządzania PPK oferuje 19 instytucji finansowych. Są to głównie firmy ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne. Środki gromadzone w ramach systemu PPK są przekazywane na indywidualne rachunki pracowników. Istotny jest więc wybór odpowiedniej firmy zarządzającej PPK. Mimo, że rynek PPK nie działa zbyt długo to już można porównać sobie wyniki, jakie osiągnęły poszczególne firmy w dłużej perspektywie czasowej.

Pamiętajmy, że w 1997 wprowadzono OFE, które miały być „na zawsze” i ustabilizować system przechodzenia przez nas na emeryturę. Okazało się, że przez te wszystkie lata OFE udało się zebrać ponad 300 mld złotych, które stały się atrakcyjną kwotą dla kolejnych polskich rządów. Co jeśli podobny los spotka za kilka lat PPK? Może się kiedyś okazać, że nieważne jak dobrego wyboru PPK dokonamy to i tak kiedyś te pieniądze zostaną przetransferowane do ZUS. – zauważa Andrzej Łukaszewski, ekspert kredytowy Gold Finance.

PPK w swoim założeniach jest mimo wszystko bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ oprócz naszych wpłat otrzymujemy dodatkowe środki od pracodawcy i państwa. Warto zastanowić się jednak jakie mamy aktualnie inne możliwości zabezpieczenia naszej przyszłej emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

IKE i IKZE oprócz PPK to dwa kolejne systemowe formy oszczędzania na emeryturę. Historia IKE rozpoczęła się w 1997 roku wraz z reformą emerytalną. IKZE jest trochę młodszym rozwiązaniem powstałym w 2012. Różnica pomiędzy nimi polega głównie na sposobie wyliczania podatku oraz limitów wpłat. Ważne jest to, że środki są gromadzone na indywidualnych kontach i podlegają tak samo jak PPK ich dziedziczeniu.

Rentier nieruchomości

Bardzo popularnym w ostatnich latach zwrotem w kontekście emerytury jest tzw. rentier, a w szczególności rentier nieruchomości. Jest to osoba, która posiada dochód pasywny płynący z wynajmu posiadanych przez niego nieruchomości. Wiele osób już na początku swojej aktywności zawodowej kupuje nieruchomości z myślą o czerpaniu z niej zysków aktualnie i na emeryturze.

Często są to transakcje wsparte kredytem hipotecznym i mimo tego nadal są opłacalne. Przy założeniu, że kredyt bierze się na 30 lat to jego spłata zakończy się pewnie w momencie przejścia na emeryturę. Istotą takiej strategii jest odpowiednie dobranie nieruchomości i kredytu hipotecznego tak, żeby wszystko bilansowało się, a w przyszłości stało się dochodem pasywnym.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI), ubezpieczenia unit-linked, konta oszczędnościowe

Wszystkie te sposoby inwestowania możemy określić jako tzw. trzeci filar czyli nasz indywidualny sposób na oszczędzanie pieniędzy. To od nas zależy jakiego instrumentu finansowego do tego użyjemy – może być to nawet zwykłe konto oszczędnościowe w banku. W połowie lat 90-tych, kiedy na rynek polski wchodziły największe towarzystwa ubezpieczeniowe, bardzo popularnym rozwiązaniem było budowanie kapitału na przyszłość w ramach ubezpieczenia na życie. Po kilku latach okazywało się, że niestety  zyski z inwestycji były w dużej mierze pożerane przez opłaty ubezpieczeniowe.

Następnie pojawiły się tzw. ubezpieczenia unit-linked, które były formalnie ubezpieczeniem w celu uzyskania efektywności podatkowej, a w rzeczywistości były to platformy funduszy inwestycyjnych. Trudno znaleźć w tym momencie tego typu rozwiązania, ale przy odpowiedniej strategii inwestycyjnej jest to bardzo ciekawy sposób na budowanie III filaru.

Inwestycje alternatywne - kryptowaluty, whisky, klocki Lego

Wszystkie sposoby gromadzenia kapitału, który ma nam posłużyć na emeryturę są warte rozważenia. Istnieje ogromna część rynki finansowego, którego nie da się zakwalifikować do powszechnie znanych nam instrumentów finansowych. Inwestycje alternatywne coraz częściej stają się częścią naszego portfela inwestycyjnego, z racji potencjalnych zysków oraz dywersyfikacji portfela. Są to z reguły inwestycje obarczone znacznie wyższym ryzykiem i nie powinniśmy lokować wszystkich naszych środków przewidzianych na emeryturę.

Taką inwestycją mogą być krypowaluty, których popularność cały czas rośnie. Jest to instrument  wymagający większej wiedzy inwestycyjnej i poświęcenia czasu. Z drugiej strony kusi jednak nieograniczonymi zyskami przy wysokim ryzyku  utraty wartości portfela.

Inną nietypową formą oszczędzania jest inwestycja w beczkę whisky. Rynek whisky rok do roku rośnie, a brakuje na nim dobrych i starych beczek. Gdy teraz kupi się świeżo zalaną beczkę whisky, to za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat jej wartość będzie znacząca. Nie wymaga to dużego zaangażowania, ponieważ pieczę nad beczką sprawuje destylarnia, a cała inwestycja dodatkowo jest ubezpieczona, gdyby beczce coś się stało.

Można także spróbować czegoś bardziej oryginalnego i zainwestować w klocki Lego. Wydaje się to nowatorskie, ale jest to już ogromny rynek inwestorów. Oczywiście nie każdy zestaw kloców ma potencjał inwestycyjny. Z reguły najwyższe zwroty uzyskuje się z zestawów unikatowych, w krótkich seriach i wycofanych już z dystrybucji. Można to chociażby zobaczyć po zestawach z lat 90-tych, które w tej chwili są bardzo wartościowe.

Nie ważne jak budować swoje oszczędności, ważne żeby zacząć to robić. Istotne, aby powrócić do myślenia o naszej przyszłości finansowej na emeryturze i inwestowaniu długookresowym. Jeśli mamy możliwość, to warto skonsultować nasze pomysły z ekspertem finansowym, który będzie miał szersze spojrzenie. Pomoże on zbudować portfel inwestycyjny zabezpieczający naszą przyszłość – reasumuje ekspert Gold Finance.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(21)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Fantaria
    2022-02-05 19:25:05
    Jeśli o mnie chodzi to póki co ppk najbardziej mnie przekonuje do oszczędzania. Teraz jak mam jeszcze możliwość sprawdzenia ile mam środków na swoim koncie, to już całkiem jest ogromne udogodnienie.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Abi
    2023-05-18 12:39:02
    szczerze mówiąc ja wolę być kowalem swojego losu i zainwestowałam swoje oszczędności w obligacje
    0
    pokażodpowiedzi (5)
  • weq
    2023-07-14 15:11:01
    Czy istnieją ryzyka związane z inwestowaniem w obligacje i jak można je zminimalizować?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

REKLAMA