reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w ustawie o PPK - wyłączenie limitu 30-krotności podstawy składek

Zmiany w ustawie o PPK - wyłączenie limitu 30-krotności podstawy składek

Zdaniem pracodawców zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) to złe rozwiązanie. Chodzi o wyłączenie zastosowania tzw. limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych powinna służyć poprawieniu budzących wątpliwości przepisów, które negatywnie wpływają na proces wdrażania programu, a nie wprowadzaniu rozwiązań, zmieniających w istotny sposób jego funkcjonowanie dla pracodawców. Tryb prac nad nowelizacją ustawy narusza zasady konsultacji z partnerami społecznymi - uważa Konfederacja Lewiatan.

Rząd chce, żeby przy składkach PPK nie obowiązywał limit 30-krotności. Aktualnie funkcjonuje on przy składkach ZUS

Zmiana definicji wynagrodzenia w ustawie o PPK wywoła bezpośrednie skutki organizacyjnie (inny sposób rozliczania wpłat do PPK) i finansowe po stronie pracodawców (podwyższona wpłata). Nieprawdziwe jest zatem stwierdzenie, iż projekt nie ma bezpośredniego wpływu na prawa i obowiązki przedsiębiorców. Z tego powodu powinien być opiniowany przez partnerów społecznych w trybie przewidzianym w art. 19 ustawy o związkach zawodowych oraz art. 16 ustawy o organizacjach pracodawców.

- Negatywnie oceniamy zaproponowane w projekcie ustawy wyłączenie zastosowania tzw. limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Wprowadzanie tak istotnej zmiany podnoszącej koszty obsługi programu w okresie trzech miesięcy poprzedzających jego uruchomienie, jest niekorzystne dla pracodawców i utrudnia proces implementacji PPK. Wiele firm rozpoczęło już prace nad wdrożeniem nowego rozwiązania - mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

System wpłaty na rzecz PPK opiera się na wymiarze podstawy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W kontekście korekt składek na ubezpieczenia społeczne, limit 30-krotności podstawy składek nie ma tak dużego znaczenia jak inne zdarzenia typu: zmiana statusu ubezpieczonego, nieprawidłowe ustalenie obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń (bądź jego braku), zmiany w wynagrodzeniu w stosunku do kwot stanowiących podstawę składek za okresy wcześniejsze. Szereg wątpliwości budzi przepis przejściowy. Doprecyzowania wymaga status umowy o prowadzenie PPK. Te kwestie powinny być szybko rozstrzygnięte.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Zdaniem wielu przedsiębiorców zaproponowane zmiany nie doprowadzą do uproszczenia obsługi rozliczania PPK, ale wprowadzą dodatkowe komplikacje.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Zdjęcia

Zmiany w ustawie o PPK - wyłączenie limitu 30-krotności podstawy składek /fot. Shutterstock
Zmiany w ustawie o PPK - wyłączenie limitu 30-krotności podstawy składek /fot. Shutterstock

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama