Pracownicze plany kapitałowe (PPK) – nowe obowiązki pracodawców
REKLAMA
REKLAMA
Wspólne finansowanie wpłat na PPK – przez pracownika i pracodawcę
Wysokość wpłaty na PPK będzie ustalona procentowo na określonym, minimalnym poziomie, ale kwota ta może ulec podwyższeniu do górnego limitu, którego wysokość będzie różna dla pracownika i pracodawcy.
REKLAMA
Wysokość wpłat finansowanych przez pracownika:
- wpłata podstawowa w wysokości minimalnej wynosi 2% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK,
- wpłata dodatkowa w wysokości maksymalnie do 2% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK.
Wysokość wpłat finansowanych przez pracodawcę:
- wpłata podstawowa w wysokości minimalnej wynosi 1,5% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK,
- wpłata dodatkowa w wysokości maksymalnie do 2,5% wartości wynagrodzenia uczestnika PPK.
Zobacz kalkulator: Pracownicze plany kapitałowe (PPK)
Uwaga!
W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu będzie niższe niż 1,2 krotność minimalnego wynagrodzenia, wpłata podstawowa po stronie pracownika będzie mogła ulec obniżeniu do wysokości 0,5% podstawy wymiaru składek.
Podstawą naliczenia PPK będzie podstawa wymiaru składek
Wpłata na PPK będzie wyliczona w oparciu o przyjętą wysokość stopy procentowej oraz wysokość wynagrodzenia brutto pracownika stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Oznacza to, że składniki wynagrodzenia takie jak np. diety, będące przychodem zwolnionym z oskładkowania, nie będą stanowiły podstawy do naliczenia PPK.
Uwaga!
Wpłaty na PPK finansowane przez pracodawcę będą zwolnione ze składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe i będą dla pracodawcy stanowić koszt uzyskania przychodu, z wyjątkiem wpłat odprowadzonych od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu.
Wpłaty na PPK finansowane przez pracownika będą potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
Wpłata pracodawcy na rzecz pracownika będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, którego ciężar poniesie pracownik.
Obowiązki pracodawcy
Obowiązkiem pracodawcy będzie przygotowanie dokumentacji i systemu, który zgodnie z wdrażanymi przepisami umożliwi realizację programu pracowniczych planów kapitałowych. Działania, które muszą zostać podjęte przez pracodawcę, obejmą przede wszystkim:
• przygotowanie umowy o zarządzanie PPK,
• dokonanie wyboru (w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją osób zatrudnionych) instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK,
• dostosowanie systemu kadrowo-płacowego do naliczania wpłat na PPK,
• obliczanie i dokonywanie wpłat do PPK zarówno po stronie pracodawcy jak i zatrudnionego.
Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników
Decyduje wola pracownika
Dla osób zatrudnionych PPK jest programem dobrowolnym. Pracownicy w wieku od 19 do 55 lat zostaną zapisani do PPK automatycznie, ale będą mogli podjąć decyzję o odstąpieniu od uczestnictwa w programie składając oświadczenie o rezygnacji. Pracodawca zatrudniający co najmniej jedną osobę deklarującą chęć uczestnictwa w PPK będzie zobowiązany do realizacji programu.
W przypadku gdy pracownik będzie chciał skorzystać z PPK wpłata podstawowa będzie obowiązkowa dla pracownika i pracodawcy. Natomiast deklaracja o wpłatach wyższych niż podstawowe jest dobrowolna dla obu stron.
Jakich podatników i od kiedy obejmie zmiana
Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie nakładany na pracodawców stopniowo, w zależności od liczby zatrudnionych pracowników. W pierwszej kolejności będą to duże firmy.
Umowę stosuje się od: |
Liczba zatrudnionych osób: |
od 1 lipca 2019 r. |
przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r. |
od 1 stycznia 2020 r. |
przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 osób według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. |
od 1 lipca 2020 r. |
przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 20 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. |
od 1 stycznia 2021 r. |
pozostałe podmioty zatrudniające |
Na zawarcie umowy o prowadzenie PPK jest czas do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia wykazanego w powyższej tabeli, a zawarcie umowy o zarządzanie PPK musi nastąpić nie później niż 10 dni roboczych przed upływem terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK.
Wyjątek
Podmioty zatrudniające, należące do jednej grupy kapitałowej są uprawnione do zawierania umów o zarządzanie i umów o prowadzenie PPK w terminie, w którym ustawa ma zastosowanie w stosunku do podmiotu, który zatrudnia największą liczbę osób zatrudnionych w tej grupie kapitałowej.
Umowa o zarządzanie PPK będzie umową pomiędzy podmiotem zatrudniającym a wybraną instytucją finansową.
Umowa o prowadzenie PPK będzie umową pomiędzy instytucja finansową, z którą została zawarta umowa o zarządzanie PPK oraz zatrudnionym, ale będzie zawierana w imieniu zatrudnionego przez podmiot zatrudniający.
Sage
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat