REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS przedsiębiorców w 2019 roku

Składki ZUS przedsiębiorców w 2019 roku /Fot. Fotolia
Składki ZUS przedsiębiorców w 2019 roku /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2019 przynosi duże zróżnicowanie w wysokości podstawy wymiaru składek ZUS przedsiębiorców – są one obecnie zależne od wielu czynników. Oprócz funkcjonujących już od kilku lat w systemie ZUS preferencyjnych składek dla nowych firm i wdrożonej w ubiegłym roku ulgi na start i działalności nierejestrowanej, w 2019 r. pojawiły się nowe rozwiązania.

Ile zapłaci przedsiębiorca?

Prognozowana podstawa wymiaru składek ZUS dla przedsiębiorców w 2019 r. wyliczona na podstawie ogłoszonej przez Radę Ministrów w dniu 8 czerwca 2018 r. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2019 r. wynosi 2 859 zł. Wobec powyższego wysokość składek społecznych wraz z funduszem pracy odprowadzanych przez przedsiębiorców wzrasta w stosunku do roku 2018 o kwotę 65,89 zł miesięcznie, czyli o 790,68 zł rocznie. Wyliczenia te nie obejmują wysokości składki zdrowotnej.

Autopromocja

Zobacz: Składki na ubezpieczenia społeczne w 2019 r.

Wysokość składek ZUS zależna od wysokości przychodu

W 2019 r. część przedsiębiorców prowadzących firmy jako jednoosobowe działalności może po raz pierwszy skorzystać z obniżenia składek ZUS, o ile roczny przychód w 2018 r. nie przekroczył kwoty 63 tys. zł, czyli trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej tylko przez część roku kalendarzowego roczny limit przychodu będzie podlegał proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Kto może skorzystać z obniżonych składek ZUS ze względu na wysokość przychodu:

- wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej oraz wspólnicy jednoosobowej spółki z o.o.,

- przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym rozliczali podatek dochodowy w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia podmiotowego VAT – w tym przypadku brak możliwości ustalenia wysokości przychodu,

- przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,

- przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność w charakterze twórcy i artysty,

- osoby, które wykonywały wolny zawód w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym, których przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- przedsiębiorcy, którzy prowadzili publiczne lub niepubliczne szkoły, przedszkola i inne placówki na podstawie przepisów ustawy Prawo oświatowe,

- przedsiębiorcy wykonujący działalność zbieżną z pracą na rzecz byłego pracodawcy, dla którego pracowali w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Ważne!
- Wysokość składki zdrowotnej nie będzie uzależniona od przychodu firmy. Pozostanie na takim samym poziomie, jak u pozostałych przedsiębiorców.
- Obniżenie składek ZUS będzie ograniczone w czasie – przedsiębiorca będzie mógł opłacać niższe składki tylko przez 3 lata w okresie nie dłuższym niż 5 lat.
- Najniższa podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Jak wyliczyć wysokość podstawy wymiaru składek zależnie od przychodu?

1. Należy ustalić przeciętny miesięczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym.

2. Następnie należy pomnożyć uzyskany przeciętny miesięczny przychód przez współczynnik prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku kalendarzowego. Współczynnik na dany rok będzie ogłaszany przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski”.

3. Należy sprawdzić, czy ustalona w ten sposób podstawa wymiaru składek nie jest niższa od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. Wyliczoną zgodnie z powyższymi zasadami podstawę wymiaru składek przedsiębiorca zgłosi w składanej deklaracji ZUS i będzie przez cały rok opłacać składki wyliczone w oparciu o tę podstawę. ZUS będzie miał prawo wezwać płatnika do przedstawienia dowodu wysokości osiągniętego przychodu w poprzednim roku kalendarzowym w celu zweryfikowania prawidłowości wyliczenia podstawy wymiaru składek.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Wyższy ZUS dla dużych działalności

Pojawienie się koncepcji uzależnienia wysokości składek ZUS od skali prowadzonej działalności gospodarczej nie ogranicza się jedynie do firm osiągających niskie przychody. Rząd rozważa likwidację ryczałtowych składek w odniesieniu do dużych firm, jak również uzależnienia wysokości podstawy wymiaru składek od skali prowadzonej działalności.

Nie ma jeszcze skonkretyzowanych projektów – nie wiadomo, czy celem będzie całkowite zniesienie ryczałtowych składek ZUS czy też koncepcja wyższych składek ZUS będzie dotyczyć (analogicznie jak w przypadku przedsiębiorców o niskich przychodach), również grupy przedsiębiorstw, które przekroczą pewien pułap przychodu lud dochodu.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii nie ujawniła żadnych szczegółów dyskutowanych koncepcji. Obecnie wiadomo jedynie, że prace nad tym pomysłem nie są zaawansowane i ewentualna możliwość wdrożenia tej zmiany może się pojawić dopiero w przyszłym roku.

Autopromocja
Sage sp. z o.o

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA