REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze Plany Kapitałowe - składki, wypłaty, opodatkowanie

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Konrad Dura
Doradca podatkowy
Pracownicze Plany Kapitałowe - składki, wypłaty, opodatkowanie
Pracownicze Plany Kapitałowe - składki, wypłaty, opodatkowanie

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Programy Kapitałowe stanowią mechanizm pozwalający na gromadzenie dodatkowych oszczędności na emeryturę i, co ważniejsze, przystąpienie do PPK jest dobrowolne. Co do zasady, dochody uzyskane z PPK korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Jednakże podatnik, który zdecyduje się przystąpić do PPK, powinien rozsądnie gospodarować środkami zgromadzonymi w ramach programu, gdyż w określonych sytuacjach zwolnienie nie znajdzie zastosowania.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), to powszechny system długoterminowego oszczędzania, którego celem ma być zwiększenie stopy oszczędności Polaków oraz zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia finansowego po osiągnięciu przez nich 60 roku życia. Udział w programie będzie dla pracowników dobrowolny, choć każdy pracownik poniżej 55 roku życia zostanie początkowo automatycznie dopisany do programu. Osoby starsze natomiast będą mogły do niego przystąpić z własnej inicjatywy.

Autopromocja

Ci, którzy nie są nim zainteresowani, będą mogli się z niego wypisać, składając stosowną deklarację u pracodawcy. Deklarację taką będzie trzeba składać co 4 lata, by podtrzymać swoją wolę rezygnacji z uczestnictwa w systemie. Pomimo jej złożenia, pracownik będzie mógł jednak w każdej chwili ponownie przystąpić do programu.

Środki gromadzone w ramach PPK pozostają prywatną własnością pracownika na takiej zasadzie, jak lokaty bankowe. Obsługą systemu mają się zająć towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które zajmą się inwestowaniem zgromadzonych środków.

Pierwsze firmy przystąpią do niego już w 2019 r, kolejne zaś niedługo później. Termin przystąpienia do systemu przez konkretnego przedsiębiorcę zależny jest od liczby zatrudnianych przez niego pracowników.

Składki

PPK będą finansowane z trzech źródeł, tj. z wpłat: pracodawców, pracowników oraz dopłat ze strony Państwa. Każdy uczestnik programu otrzyma z Funduszu Pracy powitalną wpłatę w wysokości 250 zł, a co roku dodatkowe 240 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalna wysokość obowiązkowej składki pracownika ma wynosić 2% jego wynagrodzenia brutto. Może on również odprowadzać dodatkowe składki, w postaci kolejnych 2%. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pracodawcy – minimalna składka wyniesie dla niego 1,5%, ale będzie mógł odprowadzać także składkę dodatkową w wysokości do 2,5%. W sumie zatem składki mogą wynieść do 8% wynagrodzenia.

Niższe składki przewidziano dla najniżej opłacanych pracowników. Jeżeli pensja pracownika wyniesie 120% minimalnego wynagrodzenia lub mniej, pracownik będzie mógł obniżyć wysokość składki na PPK nawet do 0,5% oskładkowanej części pensji, zachowując przy tym prawo do dopłat ze strony pracodawcy i państwa w standardowej wysokości.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

Wypłaty

Wypłata środków zgromadzonych w PPK będzie mogła być zrealizowana, gdy uczestnik planu osiągnie 60 rok życia, w formie:

 1. jednorazowej wypłaty 25% zgromadzonych środków – bezpośrednio na rachunek bankowy
 2. ratalnej wypłaty 75% zgromadzonych środków w co najmniej 120 ratach

Możliwa będzie także wcześniejsza wypłata, dotyczy ona przypadków:

 1. zakupu mieszkania/budowy domu na kredyt (do 100% wartości wkładu własnego), z obowiązkiem późniejszego zwrotu,
 2. poważnego zachorowania uczestnika programu, jego małżonka lub dziecka (do 25% wartości środków) bez konieczności zwrotu.

Opodatkowanie wypłat i dochodów z PPK

Ustawodawca przewidział szereg preferencji podatkowych na gruncie podatku PIT w związku z wprowadzeniem Pracowniczych Programów Kapitałowych. 

Od podatku dochodowego do osób fizycznych wolne będą:

 1. kwoty dopłat rocznych i składek powitalnych do PPK,
 2. kwoty otrzymane tytułem zwrotu środków w formie pieniężnej na wniosek małżonka zmarłego uczestnika,
 3. kwoty otrzymane tytułem zwrot środków w formie pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej,
 4. dochody z uczestnictwa w Pracowniczych Programów Kapitałowych, m.in. otrzymane w związku z:
 5. gromadzeniem środków na rachunku w PPK przez uczestnika,
 6. wypłatą środków zgromadzonych w PPK na wiosek uczestnika, który osiągnął wiek 60 lat,
 7. jednorazową wypłatą środków zgromadzonych w PKK w celu pokrycia wkładu własnego do kredytu  na zakup mieszkania, pod warunkiem ich zwrotu w wartości nominalnej,
 8. wypłatą transferową środków zgromadzonych w PPK.

Ponadto nabycie w drodze dziedziczenia środków zgromadzonych w PPK nie będzie podlegać podatkowi od spadków i darowizn.

Natomiast opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych będą podlegać m.in:

 1. dochody uczestnika uzyskane w związku z środków w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem przez niego kredytu na własne cele mieszkaniowe, w zakresie w jakim uczestnik nie dokonał zwrotu środków w terminie wynikającym z umowy z instytucją finansową;
 2. dochody uczestnika uzyskane w związku z wypłatą 75%  środków zgromadzonych w ramach  PPK w ratach miesięcznych, jeżeli wypłata ratalna będzie trwała krócej niż 10 lat,
 3. dochody uczestnika uzyskane z tytułu zwrotu zgromadzonych środków na podstawie art. 105 ustawy o PPK (zwrot środków z PPK w formie pieniężnej na wniosek uczestnika);
 4. dochody małżonka uczestnika PPK z tytułu zwrotu środków z PPK w formie pieniężnej w przypadku podziału majątku wspólnego małżonków (w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa),

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA