REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - korzyści dla pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - korzyści dla pracowników
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - korzyści dla pracowników

REKLAMA

REKLAMA

W 2019 roku obowiązek wprowadzenia PPK obejmuje tylko największych pracodawców, zatrudniających ponad 250 osób. Ale do 2021 r. obowiązek utworzenia PPK obejmie wszystkich pracodawców w Polsce, niezależnie od ich wielkości, także jednostki sektora finansów publicznych. W ciągu trzech najbliższych lat PPK może objąć nawet 11 mln pracowników. Faktyczny udział w programie zależy tylko i wyłącznie od ich decyzji, dlatego warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich korzyści, jakie w przypadku pracownika wiążą się z uczestnictwem w PPK. Eksperci Esaliens TFI wyodrębnili najważniejsze z nich. Co ciekawe, nie trzeba czekać do emerytury, by część z nich bezpośrednio odczuć.

PPK to program skierowany bezpośrednio do ogółu zatrudnionych w Polsce, ale z racji rozbudowanych możliwości w zakresie dziedziczenia odkładanych środków pozytywne efekty oszczędzania kapitału w programie mogą dotyczyć znacznie większej grupy osób, w tym przede wszystkim rodzin pracowników. Wiele osób wciąż żyje sprawą OFE, natomiast PPK znacząco różni się od OFE, a bliżej mu do Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Podejmując decyzje dotyczące udziału w PPK warto szczegółowo znać zarówno te różnice, jak i wszystkie możliwości związane z naszą obecnością w programie. Zwłaszcza, że uczestnik PPK może realnie wpłynąć na jego kształt i nie jest skazany na bierną obserwację tego, co dzieje się z jego oszczędnościami – uważa Robert Juszczak z Esaliens TFI SA.

Autopromocja

Eksperci Esaliens TFI wyodrębnili najważniejsze korzyści związane z obecnością w programie:

Oszczędności w PPK to prywatne i dodatkowe środki, niezależne od systemu ubezpieczeń społecznych.

W każdej chwili można zrezygnować z PPK i wycofać zaoszczędzoną kwotę.

Zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu i nie będą obciążone podatkiem od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku śmierci uczestnika PPK, zgromadzone przez niego środki nie przepadają, gdyż podlegają dziedziczeniu. Dodatkowo, uczestnik PPK może konkretnie wskazać osoby uprawnione do dziedziczenia środków, w tym również osoby niespokrewnione, które w innych warunkach nie mogłyby się znaleźć w gronie spadkobierców. Warto zaznaczyć, że dziedziczenie środków z PPK nie wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku od spadków i darowizn.

Składka na PPK pochodzi z trzech źródeł.

Na środki oszczędzane w ramach PPK składa się nie tylko pracownik. Poza jego wkładem w wysokości 2% wynagrodzenia brutto, część wpłat pochodzi od pracodawcy (wpłata podstawowa w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto), część zaś jest gwarantowana z corocznych dopłat ze środków z Funduszu Pracy (wpłata powitalna w wysokości 250 zł oraz coroczne zasilenia konta pracownika kwotą 240 zł). Zatem zgromadzone oszczędności pochodzą z trzech źródeł i nie są wyłącznie finansowane przez pracownika, mimo że ostatecznie uzyskują status jego prywatnych oszczędności.

Dobrowolność PPK - w każdej chwili można dołączyć i zrezygnować.

Uczestnictwo w PPK zależy bezpośrednio od pracownika – nawet w przypadku, gdy raz zrezygnował z programu, może do niego ponownie dołączyć. Może również w każdej chwili wypisać się z programu składając jedną, pisemną deklarację.

Pracownik ma wpływ na kształt PPK.

Uczestnik PPK może realnie wpłynąć na kształt programu i nie jest skazany na bierną obserwację tego co dzieje się z jego oszczędnościami. Swoimi decyzjami może wpłynąć m.in. na strategię inwestycyjną i na to co się stanie ze zgromadzonymi środkami w przypadku jego śmierci.

Możliwość wcześniejszej wypłaty środków.

Do 25% środków zgromadzonych w ramach PPK może być wypłacone wcześniej w przypadku choroby własnej, współmałżonka lub dziecka. Wypłata nie wiąże się koniecznością zwrotu i nie jest obciążana podatkiem od dochodów kapitałowych.

Uczestnik PPK (do 45 roku życia) może również wypłacić do 100% zgromadzonych środków z przeznaczeniem na sfinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania. Jeśli taka wypłata zostanie zwrócona w ciągu 15 lat, również nie zostanie obciążona podatkiem od dochodów kapitałowych.

Autopromocja

Oczywiście w każdej chwili można wypłacić środki z PPK na inny dowolny cel, ale wtedy należy liczyć się z potrąceniami ze zgromadzonych środków.

Obniżona składka dla najniżej zarabiających.

Ustawodawca przewidział preferencyjną stawkę składki dla najniżej zarabiających. Jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK nie przekracza 120% minimalnego wynagrodzenia, może on zadeklarować niższą wpłatę podstawową. Składka może być w takim przypadku znacznie obniżona, lecz nie może być niższa niż 0,5% wynagrodzenia brutto. Biorąc pod uwagę wysokość zarobków i konstrukcję PPK, osoby najniżej zarabiające otrzymują proporcjonalnie najwyższe dopłaty z budżetu państwa.

Najmłodsi pracownicy z dodatkowym bonusem.

Od 1 sierpnia br. pracownicy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, są zwolnieni z podatku PIT. W przypadku najmłodszych pracowników zerowy podatek wpływa na wzrost wynagrodzenia netto, co sprawia, że zaoszczędzona na podatku kwota może być wyższa od kwoty wpłaty podstawowej na PPK, opłacanej z wynagrodzenia pracownika. Dodatkowo, pracownik poniżej 26. roku życia nie ponosi również kosztów zaliczki na podatek PIT od składki pracodawcy.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

Środki z PPK nie podlegają zajęciu komorniczemu.

Środki z PPK nie podlegają zajęciu komorniczemu, chyba że jest to roszczenie alimentacyjne.

Wraz z wiekiem oszczędzającego środki będą w coraz większym stopniu chronione.

Zgromadzone w ramach PPK środki będą inwestowane w tzw. funduszach zdefiniowanej daty ze ścisłymi wytycznymi co do polityki inwestycyjnej. Środki młodych uczestników będą docelowo inwestowane w aktywa o większym potencjale zysku, ale będą też obarczone większym ryzykiem. Z kolei portfel starszych osób będzie bezpieczniejszy. Wszystko po to, by wraz ze zbliżającym się terminem uzyskania uprawnień do wypłaty oszczędności w PPK były w coraz większym stopniu chronione i mniej podatne na zmiany rynkowe. Jeśli jednak uczestnik będzie miał inne priorytety, może swoimi decyzjami zmienić powyższe założenia inwestycyjne, dostosowując je do swoich preferencji.

Oszczędzanie w ramach PPK przebiega na preferencyjnych warunkach podatkowych.

Kapitał zebrany w PPK przy wypłacie w ustawowym terminie i na określonych warunkach (m.in. po 60. roku życia) będzie mógł być wypłacony bez 19% podatku od dochodów kapitałowych (tzw. „podatku Belki”).

Uczestnik PPK będzie mógł na bieżąco monitorować swoje konto.

Pracownik uzyskuje pełną kontrolę nad swoimi oszczędnościami w ramach PPK i może na bieżąco śledzić zarówno stan konta, jak i monitorować dokonywane wpłaty przez internet.

PPK cechują – zdecydowanie niższe niż rynkowe – opłaty za zarządzanie aktywami.

Nie mogą one przekroczyć 0,6% wartości zgromadzonych w PPK środków rocznie. Wysokość opłaty za zarządzanie aktywami jest ograniczona ustawowo. Rynkowe stawki za zarządzanie aktywami są średnio kilkukrotnie wyższe.

***

ESALIENS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (dawniej Legg Mason) jest ekspertem w stymulowaniu zaangażowania pracowników poprzez produkty emerytalne i oszczędnościowe w zakładach pracy. Od 20 lat działa jako partner i doradca zespołów ds. benefitów i HR, zarządzając środkami w programach i planach pracowniczych. Prowadzi najstarszy i najdłużej działający pracowniczy program emerytalny (PPE) i jest jednym z liderów tego rynku w Polsce (ok. 16% rynku PPE z funduszami inwestycyjnymi). Jest kontrahentem dla ponad 100 spółek, w tym dużych korporacji z sektora finansowego, farmaceutycznego, energetycznego. Aktywa zarządzane przez Esaliens to 4 mld zł (na 31.08.2019). Obecnie TFI wdraża Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w zakładach pracy.

Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, który należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Esaliens TFI SA, zarządzające funduszami Esaliens, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA