REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy podatkowe a programy finansowo-księgowe

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.
Nowe przepisy podatkowe a programy finansowo-księgowe /fot. Fotolia
Nowe przepisy podatkowe a programy finansowo-księgowe /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z wieloma zmianami prawnymi w zakresie prowadzenia biznesu, które znacznej części dotyczą przepisów podatkowych. Szereg nowych regulacji zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2020 r. Księgowi muszą pozostawać w gotowości wobec ciągłych zmian, podobnie jak programy finansowo-księgowe, na których pracują.

Split payment, obniżka stawki PIT, zerowy PIT dla młodych

Liczne zmiany w przepisach podatkowo-księgowych wprowadzone w ostatnich miesiącach przyprawiają przedsiębiorców o ból głowy. Modyfikacja goni modyfikację, a księgowym coraz trudniej nadążyć za kolejnymi nowelizacjami.

REKLAMA

Autopromocja

W każdym miesiącu dochodzi do kluczowych zmian w tym obszarze. W listopadzie 2019 r. obowiązkowy stał się split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności przy transakcjach i usługach, których wartość wynosi więcej niż 15 tys. zł. Miesiąc wcześniej weszła w życie obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc., co przełożyło się na wyższe pensje dla pracowników. Od sierpnia z kolei obowiązuje zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń osób do ukończenia 26 roku życia.

Indywidualny rachunek podatkowy, PPK, JPK_VAT, nowa matryca stawek VAT

Od 1 stycznia 2020 r. zarówno nowe, jak i dotychczasowe rozliczenia z Urzędem Skarbowym będą odbywać się za pomocą indywidualnego numeru konta dla każdego płatnika i podatnika. Na początku pozwoli on wpłacać należności związane z PIT, CIT, VAT, a także należności niepodatkowe, stanowiące dochód budżetu państwa. Takie działanie ma uprościć rozliczanie podatków i zminimalizować ryzyko błędów powstających przy wpłatach.

Od początku nowego roku Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), czyli dobrowolny system oszczędzania na emeryturę, obejmie pracowników mniejszych firm (powyżej 50 osób), a nie - jak dotychczas - tylko zatrudnione w największych przedsiębiorstwach (ponad 250 osób). W niedalekiej przyszłości program ma objąć pozostałe firmy. Na indywidualne konto, oprócz bonusu od państwa, trafi również składka pracownika i pracodawcy. Podstawowe wpłaty do PPK wynoszą 2 procent wynagrodzenia brutto po stronie pracownika i minimalnie 1,5 procent po stronie pracodawcy

Od drugiego kwartału deklaracje VAT-7 i VAT-7k oraz ich załączniki, VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT zastąpi zaktualizowany plik JPK_VAT, zawierający oprócz danych identyfikacyjnych podatnika, okresu podatkowego oraz należnej kwoty również historię dokonanych transakcji. Znajdą się tam daty zakupu i sprzedaży oraz przypisane do nich odpowiednie stawki podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast miesiąc kwiecień 2020 roku to data wprowadzenia znowelizowanych stawek VAT, tzw. nowej matrycy stawek VAT.

Potrzeba dostosowania oprogramowania do nowych przepisów

Przedsiębiorcy cieszą się na myśl o ułatwieniach w prowadzeniu biznesu, ale dla księgowych stanowią one duże wyzwanie. Muszą oni bowiem sprawnie dostosowywać się do nowych regulacji, by uniknąć kosztownych błędów. Z pomocą przychodzi im właściwe oprogramowanie.

REKLAMA

Obsługę księgowo-kadrową większość firm wspiera już poprzez wyspecjalizowane rozwiązania. Automatyzacja nie tylko przyśpiesza procesy rozliczeń z pracownikami, kontrahentami i Skarbem Państwa, ale również minimalizuje ryzyko błędu ludzkiego. Test jakości tego typu rozwiązania następuje właśnie w momencie wprowadzenia istotnych zmian prawnych, które kaskadowo wymuszają zmiany w wielu drobniejszych obszarach.

– Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w swojej firmie profesjonalne oprogramowanie księgowo-płacowe, zazwyczaj nie mają się czego obawiać, ponieważ producenci zawczasu udostępniają zaktualizowane wersje. Jest ono przygotowane do zmian nie tylko pod kątem merytorycznym, ale również pod względem użyteczności i intuicyjności – mówi Paweł Berezowski, dyrektor zarządzający Reset2.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

Jak pokazują doświadczenia użytkowników rozwiązań do prowadzenia księgowości, o długofalowej użyteczności oprogramowania decyduje właśnie kwestia dynamicznego dostosowania do zmian prawnych – najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem – oraz pomocy technicznej. Przykładowo, Reset2 opublikował aktualizacje pod kątem split payment, PPK i zerowej stawki PIT już na miesiąc przed każdą z wprowadzanych zmian.

– Jako producent z wieloletnim doświadczeniem wiemy, że w praktyce sprawdzają się tylko te rozwiązania, które realnie wspierają użytkownika w wykonywaniu zadań, zwłaszcza tak ważnych, jak obsługa księgowa firmy. Zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorstwa czują się pewnie wtedy, kiedy z wyprzedzeniem mogą dostosować się do nadchodzących zmian, dlatego w przypadku każdej z nich staramy się jak najszybciej dostosować nasze systemy - kończy Berezowski.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia a świadczenie z ZFŚS

Zdarza się, że wynagrodzenie pracownika jest obejmowane zajęciem komorniczym. Co w sytuacji, gdy takiemu pracownikowi należy się świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. dofinansowanie urlopu. Czy ze świadczenia z zfśs pracodawca może dokonać potrącenia? Okazuje się, że to bardzo kontrowersyjny problem.

REKLAMA