REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-rachunkowość i sztuczna inteligencja nie zastąpią księgowego

Księgowym niestraszna e-rachunkowość czy roboty ze sztuczną inteligencją /shutterstock.com
Księgowym niestraszna e-rachunkowość czy roboty ze sztuczną inteligencją /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

E-rachunkowość i roboty ze sztuczną inteligencją nie zastąpią księgowych, nawet za 20 lat – taki wniosek płynie z konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce „Elektroniczne sprawozdania w rachunkowości”. Podkreślano jednak, że księgowi muszą podążać za zmianami i stawiać na dobrze rozumianą kreatywność.

Robot nie myśli, ale będzie 2-3 razy szybszy od najbardziej zmotywowanego księgowego” – stwierdził dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Autopromocja

Podczas referatu „Roboty w rachunkowości – czy księgowi powinni się ich obawiać” ocenił, że automatyzacja procesów biznesowych z wykorzystaniem technologii Robotic Process Automation (RPA) zmniejsza ryzyko błędów i czas typowych operacji gospodarczych. Jedną z zalet robotów ze sztuczną inteligencją jest według niego „ułatwianie podejmowania decyzji oraz odporność na uprzedzenia i błędy poznawcze”.

Natomiast wśród zagrożeń ze strony takich narzędzi dr hab. Hońko wymienił „uzależnienie księgowych” od firmy zewnętrznej, która będzie zajmowała się robotyzacją. Mówił też o konieczności resetowania zautomatyzowanego systemu rachunkowego oraz zagrożeniu przedostawania się do niego wirusów i innego, niepożądanego oprogramowania.

Podsumowując raport Oxford University o możliwości zastąpienia księgowych przez roboty za 20 lat, dr hab. Hońko zwrócił uwagę, że spodziewa się tego aż 80 proc. uczestników badania. Wskazał jednak na wątpliwości co do metodologii badań, w tym na niedocenianie kreatywności i zdolności analitycznych współczesnych księgowych.

Dr hab. Hońko przekonywał jednak, że księgowi „nie mają się czego obawiać”. „Ich kompetencje, a głównie dobrze rozumiana kreatywność, powodują, że nie zostaną +zautomatyzowani+. Czynności powtarzalne może faktycznie roboty będą wykonywały, ale zostanie w rachunkowości to, co najpiękniejsze, czyli umiejętność +czucia biznesu+, i rzeczywistości +po księgowemu+” – podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dr hab. Hońko zaznaczył także, że robotyzacja jest szansą dla księgowych, gdyż dzięki niej mogą „przyciągnąć młodzież do tego zawodu”. „Potrzebujemy osób, które będą z informatykami +za pan brat+” – mówił. Według niego wzrośnie wtedy prestiż zawodu księgowego.

Prezes Zarządu polskiego oddziału spółki informatycznej Sage Piotr Ciski zwrócił uwagę, że cyfryzacja może wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców.

„Raportowanie z punktu widzenia działalności gospodarczej staje się powszechne i dokładne, a wkrótce będzie się odbywało w czasie rzeczywistym” – zauważył.

Ciski podkreślił, że do niedawna mieliśmy „ogromne problemy” z wykrywaniem działania na granicy prawa, a teraz zostanie ono „bardzo wcześnie rozpoznane i wyeliminowane”.

„Nawet jeżeli rozpoznaliśmy daną anomalię, czy działanie przestępcze, to czasami było zbyt późno, żeby można było zabezpieczyć roszczenia Skarbu Państwa” – zauważył.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Wiceprezes SKwP Jerzy Koniecki podkreślił, że cyfryzacja w rachunkowości jest wyzwaniem nie tylko dla księgowych, ale i dla przedsiębiorców, a księgowy, który „myśli kreatywnie i szuka nowych rozwiązań to pierwszy doradca przedsiębiorcy”.

„Żadna maszyna, żadna sztuczna inteligencja tego nie zastąpi, bo takich możliwości nie ma” – podkreślił Koniecki.

Podczas konferencji omawiano także „rewolucyjne” zdaniem ekspertów zmiany w rachunkowości.

Biegły rewident Marta Kostrzewa mówiła o formacie XML jako „nowym obliczu sprawozdań finansowych”, a Aneta Lech o cyfryzacji, jako nowym wyzwaniu w podatkach”. Spotkanie zakończył moderowany przez Agnieszkę Gajewską panel dyskusyjny pt. „Nowoczesne technologie w księgowości, czy przepisy prawa podatkowego. Co jest wyzwaniem dla księgowego?”.

Autopromocja

W konferencji uczestniczyło ponad trzystu przedstawicieli tego zawodu z Mazowsza.

Centrum Prasowe PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA