| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Programy księgowe > E-rachunkowość i sztuczna inteligencja nie zastąpią księgowego

E-rachunkowość i sztuczna inteligencja nie zastąpią księgowego

E-rachunkowość i roboty ze sztuczną inteligencją nie zastąpią księgowych, nawet za 20 lat – taki wniosek płynie z konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce „Elektroniczne sprawozdania w rachunkowości”. Podkreślano jednak, że księgowi muszą podążać za zmianami i stawiać na dobrze rozumianą kreatywność.

Robot nie myśli, ale będzie 2-3 razy szybszy od najbardziej zmotywowanego księgowego” – stwierdził dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas referatu „Roboty w rachunkowości – czy księgowi powinni się ich obawiać” ocenił, że automatyzacja procesów biznesowych z wykorzystaniem technologii Robotic Process Automation (RPA) zmniejsza ryzyko błędów i czas typowych operacji gospodarczych. Jedną z zalet robotów ze sztuczną inteligencją jest według niego „ułatwianie podejmowania decyzji oraz odporność na uprzedzenia i błędy poznawcze”.

Natomiast wśród zagrożeń ze strony takich narzędzi dr hab. Hońko wymienił „uzależnienie księgowych” od firmy zewnętrznej, która będzie zajmowała się robotyzacją. Mówił też o konieczności resetowania zautomatyzowanego systemu rachunkowego oraz zagrożeniu przedostawania się do niego wirusów i innego, niepożądanego oprogramowania.

Podsumowując raport Oxford University o możliwości zastąpienia księgowych przez roboty za 20 lat, dr hab. Hońko zwrócił uwagę, że spodziewa się tego aż 80 proc. uczestników badania. Wskazał jednak na wątpliwości co do metodologii badań, w tym na niedocenianie kreatywności i zdolności analitycznych współczesnych księgowych.

Dr hab. Hońko przekonywał jednak, że księgowi „nie mają się czego obawiać”. „Ich kompetencje, a głównie dobrze rozumiana kreatywność, powodują, że nie zostaną +zautomatyzowani+. Czynności powtarzalne może faktycznie roboty będą wykonywały, ale zostanie w rachunkowości to, co najpiękniejsze, czyli umiejętność +czucia biznesu+, i rzeczywistości +po księgowemu+” – podkreślił.

Dr hab. Hońko zaznaczył także, że robotyzacja jest szansą dla księgowych, gdyż dzięki niej mogą „przyciągnąć młodzież do tego zawodu”. „Potrzebujemy osób, które będą z informatykami +za pan brat+” – mówił. Według niego wzrośnie wtedy prestiż zawodu księgowego.

Prezes Zarządu polskiego oddziału spółki informatycznej Sage Piotr Ciski zwrócił uwagę, że cyfryzacja może wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców.

„Raportowanie z punktu widzenia działalności gospodarczej staje się powszechne i dokładne, a wkrótce będzie się odbywało w czasie rzeczywistym” – zauważył.

Ciski podkreślił, że do niedawna mieliśmy „ogromne problemy” z wykrywaniem działania na granicy prawa, a teraz zostanie ono „bardzo wcześnie rozpoznane i wyeliminowane”.

„Nawet jeżeli rozpoznaliśmy daną anomalię, czy działanie przestępcze, to czasami było zbyt późno, żeby można było zabezpieczyć roszczenia Skarbu Państwa” – zauważył.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Wiceprezes SKwP Jerzy Koniecki podkreślił, że cyfryzacja w rachunkowości jest wyzwaniem nie tylko dla księgowych, ale i dla przedsiębiorców, a księgowy, który „myśli kreatywnie i szuka nowych rozwiązań to pierwszy doradca przedsiębiorcy”.

„Żadna maszyna, żadna sztuczna inteligencja tego nie zastąpi, bo takich możliwości nie ma” – podkreślił Koniecki.

Podczas konferencji omawiano także „rewolucyjne” zdaniem ekspertów zmiany w rachunkowości.

Biegły rewident Marta Kostrzewa mówiła o formacie XML jako „nowym obliczu sprawozdań finansowych”, a Aneta Lech o cyfryzacji, jako nowym wyzwaniu w podatkach”. Spotkanie zakończył moderowany przez Agnieszkę Gajewską panel dyskusyjny pt. „Nowoczesne technologie w księgowości, czy przepisy prawa podatkowego. Co jest wyzwaniem dla księgowego?”.

W konferencji uczestniczyło ponad trzystu przedstawicieli tego zawodu z Mazowsza.

Centrum Prasowe PAP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »