REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowość ma przyszłość także w globalnej gospodarce

Subskrybuj nas na Youtube
Rachunkowość ma przyszłość także w globalnej i „wirtualnej” gospodarce /fot.Shutterstock
Rachunkowość ma przyszłość także w globalnej i „wirtualnej” gospodarce /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnego globalnego kryzysu gospodarczego można uniknąć, a znaczny wpływ na to mogą mieć księgowi - oceniła prof. Aldona Kamela-Sowińska podczas konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Przyznała jednocześnie, że tradycyjna księgowość rzeczywiście staje się coraz bardziej zautomatyzowana, ale pogłoski o rychłej śmierci księgowości są zdecydowanie przedwczesne.

REKLAMA

Autopromocja

Konferencja „Rachunkowość i podatki dla przedsiębiorcy i księgowego” została zorganizowana 24 października br. dla przedstawicieli firm stanowiących grono członków wspierających Oddział Okręgowy SKwP w Lublinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Oddziału Stefan Czerwiński poinformował, że jest to grupa 102 podmiotów gospodarczych. Są wśród spółki akcyjne, spółki z o.o., jednostki sektora finansów publicznych oraz biura rachunkowe które działają na Lubelszczyźnie.

„Oczekujemy, że te podmioty gospodarcze będą czuły bliższy związek z naszą organizacją, będą sprzyjać jej rozwojowi, a także zgłaszać różnego rodzaju problemy do wspólnego rozwiązywania” - dodał Czerwiński.

Prezes Zarządu Głównego SKwP Franciszek Wala przypomniał, że stowarzyszenie zrzesza pracowników księgowości, którzy „obsługują biznes”. „A zatem my jesteśmy usługodawcą dla przedsiębiorców i oni są naszymi partnerami” - zaznaczył.

Podkreślił również, że członek wspierający jest dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wartością nie tyle przez wzgląd na wnoszone składki, ale przez współpracę polegającą na stałym kontakcie z organizacją.

Wala zwrócił uwagę, że nie tylko podczas takich konferencji jak w Lublinie przedstawiciele SKwP dowiadują się od przedsiębiorców „jak organizować obsługę księgową, żeby ona dobrze służyła biznesowi”.

Organizacja księgowych ma do zaoferowania spotkania szkoleniowe mające na celu wsparcie księgowych w procesie zdobywania wiedzy z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego.

Członek Zarządu Głównego SKwP i przewodnicząca Komisji ds. Współpracy z Zagranicą prof. Aldona Kamela-Sowińska przyznała, że „tradycyjna księgowość staje się coraz bardziej zautomatyzowana”, jednak w jej ocenie ”pogłoski o rychłej śmierci rachunkowości są zdecydowanie przedwczesne”.

„Natomiast rachunkowość, która tworzy sprawozdania finansowe, a one są informacją przekazywaną dla świata biznesu, polityków, lokalnych władz, statystyki czy globalnych decydentów, dopiero się rozwijają w prawdziwym tempie” - mówiła.

Na rozwój zainteresowania taką sprawozdawczością wpływają według niej „zarówno globalne trendy ekonomiczne, wojny, manipulacje, technologia blockchain (czyli łańcuch bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych - CP PAP), fake newsy oraz takie elementy jak kryptowaluty”.

Była minister skarbu państwa (w 2001 r.) zwróciła uwagę, że „dla wielu nieprofesjonalistów sprawozdanie finansowe nadal jest +obrazem świętym+, ale dla fachowców coraz częściej jest ono problemem”.

„Eksperci mają coraz więcej wątpliwości, na ile sprawozdanie finansowe jest wytworem rzetelnej wyceny, a na ile wpływały na jego wielkości post prawda, fakty alternatywne, fake newsy, politycy i manipulatorzy globalną gospodarką oraz cyberprzestrzeń?” - stwierdziła.

Księgowy - w jej ocenie - długo jeszcze będzie „na końcu łańcucha zdarzeń gospodarczych”. „To on musi na koniec dnia ujawnić skutki wszelkich decyzji i szaleństw polityków i politykierów, strategów i taktyków gospodarczych, prezesów i dyrektorów. I musi to zaprezentować w sprawozdaniu finansowym w sposób rzetelny i jasny przedstawiając realne wartości gospodarcze” - stwierdziła prof. Kamela-Sowińska.

Zobacz wywiad z prof. Aldoną Kamelą-Sowińską: Intelektualizacja zawodu księgowego

Doradca podatkowy Anna Mełgieś mówiła o konsekwencjach uszczelniania systemu podatkowego w Polsce, które przynoszą wymierne korzyści dla budżetu państwa, jednak prowadzą też do wprowadzania nowych obowiązków dla podatników.

Podczas wykładu „Realizacja koncepcji uszczelnienia sytemu podatkowego na przykładzie VAT – wyzwanie dla fiskusa, czy dla przedsiębiorcy?” że przyznała, że „narzędzia, które zostały wprowadzone zdają się zdawać egzamin”, co widać po wpływie dodatkowych miliardów złotych do budżetu państwa. Oceniła przy tym, że „nowe formy uszczelniania VAT powoli się kończą”.

Wskazała także na podatnika, dla którego - jak mówiła - „to uszczelnianie wiąże się z wprowadzeniem szeregu nowych obowiązków”.

„Mamy wyraźną informację ze strony fiskusa, że podatnik dokonujący własnych rozliczeń, musi brać również pod uwagę rozliczenia VAT- owskie swoich kontrahentów, w tym sensie, że ponosi ryzyko i odpowiedzialność de facto za to, że jego kontrahenci mogą okazać się oszustami podatkowymi, mogą dopuszczać się do nierzetelnego rozliczania podatku” - powiedziała.

W ocenie doradcy podatkowego „rodzi to niepokój i brak zaufania” pomiędzy firmami przedsiębiorstwami i powoduje, że „przybywa narzędzi do weryfikacji kontrahentów”.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

„Tutaj też fiskus podpowiada pewne rozwiązania i takim najciekawszym jest to, że przecież przedsiębiorcy mogą skorzystać z wywiadowni gospodarczych - zauważyła. - Należy wiedzieć co się robi, z kim się współpracuje i nie popadać w paranoję” - radziła.

Właścicielka biura rachunkowego Izabela Ogórek podkreśliła, że z jej perspektywy współpraca z SKwP „układa się bardzo korzystnie dla obu stron”. „Cały czas przepisy zmieniają się i bez współpracy z taką organizacją, myślę, że działalność na rynku lokalnym, czy w ogóle działalność gospodarcza byłaby praktycznie niemożliwa” - powiedziała.

Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA