reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Księgowość ma przyszłość także w globalnej gospodarce

Księgowość ma przyszłość także w globalnej gospodarce

Kolejnego globalnego kryzysu gospodarczego można uniknąć, a znaczny wpływ na to mogą mieć księgowi - oceniła prof. Aldona Kamela-Sowińska podczas konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Przyznała jednocześnie, że tradycyjna księgowość rzeczywiście staje się coraz bardziej zautomatyzowana, ale pogłoski o rychłej śmierci księgowości są zdecydowanie przedwczesne.

Konferencja „Rachunkowość i podatki dla przedsiębiorcy i księgowego” została zorganizowana 24 października br. dla przedstawicieli firm stanowiących grono członków wspierających Oddział Okręgowy SKwP w Lublinie.

Prezes Oddziału Stefan Czerwiński poinformował, że jest to grupa 102 podmiotów gospodarczych. Są wśród spółki akcyjne, spółki z o.o., jednostki sektora finansów publicznych oraz biura rachunkowe które działają na Lubelszczyźnie.

„Oczekujemy, że te podmioty gospodarcze będą czuły bliższy związek z naszą organizacją, będą sprzyjać jej rozwojowi, a także zgłaszać różnego rodzaju problemy do wspólnego rozwiązywania” - dodał Czerwiński.

Prezes Zarządu Głównego SKwP Franciszek Wala przypomniał, że stowarzyszenie zrzesza pracowników księgowości, którzy „obsługują biznes”. „A zatem my jesteśmy usługodawcą dla przedsiębiorców i oni są naszymi partnerami” - zaznaczył.

Podkreślił również, że członek wspierający jest dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wartością nie tyle przez wzgląd na wnoszone składki, ale przez współpracę polegającą na stałym kontakcie z organizacją.

Wala zwrócił uwagę, że nie tylko podczas takich konferencji jak w Lublinie przedstawiciele SKwP dowiadują się od przedsiębiorców „jak organizować obsługę księgową, żeby ona dobrze służyła biznesowi”.

Organizacja księgowych ma do zaoferowania spotkania szkoleniowe mające na celu wsparcie księgowych w procesie zdobywania wiedzy z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego.

Członek Zarządu Głównego SKwP i przewodnicząca Komisji ds. Współpracy z Zagranicą prof. Aldona Kamela-Sowińska przyznała, że „tradycyjna księgowość staje się coraz bardziej zautomatyzowana”, jednak w jej ocenie ”pogłoski o rychłej śmierci rachunkowości są zdecydowanie przedwczesne”.

„Natomiast rachunkowość, która tworzy sprawozdania finansowe, a one są informacją przekazywaną dla świata biznesu, polityków, lokalnych władz, statystyki czy globalnych decydentów, dopiero się rozwijają w prawdziwym tempie” - mówiła.

Na rozwój zainteresowania taką sprawozdawczością wpływają według niej „zarówno globalne trendy ekonomiczne, wojny, manipulacje, technologia blockchain (czyli łańcuch bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych - CP PAP), fake newsy oraz takie elementy jak kryptowaluty”.

Była minister skarbu państwa (w 2001 r.) zwróciła uwagę, że „dla wielu nieprofesjonalistów sprawozdanie finansowe nadal jest +obrazem świętym+, ale dla fachowców coraz częściej jest ono problemem”.

„Eksperci mają coraz więcej wątpliwości, na ile sprawozdanie finansowe jest wytworem rzetelnej wyceny, a na ile wpływały na jego wielkości post prawda, fakty alternatywne, fake newsy, politycy i manipulatorzy globalną gospodarką oraz cyberprzestrzeń?” - stwierdziła.

Księgowy - w jej ocenie - długo jeszcze będzie „na końcu łańcucha zdarzeń gospodarczych”. „To on musi na koniec dnia ujawnić skutki wszelkich decyzji i szaleństw polityków i politykierów, strategów i taktyków gospodarczych, prezesów i dyrektorów. I musi to zaprezentować w sprawozdaniu finansowym w sposób rzetelny i jasny przedstawiając realne wartości gospodarcze” - stwierdziła prof. Kamela-Sowińska.

Zobacz wywiad z prof. Aldoną Kamelą-Sowińską: Intelektualizacja zawodu księgowego

Doradca podatkowy Anna Mełgieś mówiła o konsekwencjach uszczelniania systemu podatkowego w Polsce, które przynoszą wymierne korzyści dla budżetu państwa, jednak prowadzą też do wprowadzania nowych obowiązków dla podatników.

Podczas wykładu „Realizacja koncepcji uszczelnienia sytemu podatkowego na przykładzie VAT – wyzwanie dla fiskusa, czy dla przedsiębiorcy?” że przyznała, że „narzędzia, które zostały wprowadzone zdają się zdawać egzamin”, co widać po wpływie dodatkowych miliardów złotych do budżetu państwa. Oceniła przy tym, że „nowe formy uszczelniania VAT powoli się kończą”.

Wskazała także na podatnika, dla którego - jak mówiła - „to uszczelnianie wiąże się z wprowadzeniem szeregu nowych obowiązków”.

„Mamy wyraźną informację ze strony fiskusa, że podatnik dokonujący własnych rozliczeń, musi brać również pod uwagę rozliczenia VAT- owskie swoich kontrahentów, w tym sensie, że ponosi ryzyko i odpowiedzialność de facto za to, że jego kontrahenci mogą okazać się oszustami podatkowymi, mogą dopuszczać się do nierzetelnego rozliczania podatku” - powiedziała.

W ocenie doradcy podatkowego „rodzi to niepokój i brak zaufania” pomiędzy firmami przedsiębiorstwami i powoduje, że „przybywa narzędzi do weryfikacji kontrahentów”.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

„Tutaj też fiskus podpowiada pewne rozwiązania i takim najciekawszym jest to, że przecież przedsiębiorcy mogą skorzystać z wywiadowni gospodarczych - zauważyła. - Należy wiedzieć co się robi, z kim się współpracuje i nie popadać w paranoję” - radziła.

Właścicielka biura rachunkowego Izabela Ogórek podkreśliła, że z jej perspektywy współpraca z SKwP „układa się bardzo korzystnie dla obu stron”. „Cały czas przepisy zmieniają się i bez współpracy z taką organizacją, myślę, że działalność na rynku lokalnym, czy w ogóle działalność gospodarcza byłaby praktycznie niemożliwa” - powiedziała.

Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama