REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowość ma przyszłość także w globalnej gospodarce

Rachunkowość ma przyszłość także w globalnej i „wirtualnej” gospodarce /fot.Shutterstock
Rachunkowość ma przyszłość także w globalnej i „wirtualnej” gospodarce /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnego globalnego kryzysu gospodarczego można uniknąć, a znaczny wpływ na to mogą mieć księgowi - oceniła prof. Aldona Kamela-Sowińska podczas konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Przyznała jednocześnie, że tradycyjna księgowość rzeczywiście staje się coraz bardziej zautomatyzowana, ale pogłoski o rychłej śmierci księgowości są zdecydowanie przedwczesne.

Autopromocja

Konferencja „Rachunkowość i podatki dla przedsiębiorcy i księgowego” została zorganizowana 24 października br. dla przedstawicieli firm stanowiących grono członków wspierających Oddział Okręgowy SKwP w Lublinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Oddziału Stefan Czerwiński poinformował, że jest to grupa 102 podmiotów gospodarczych. Są wśród spółki akcyjne, spółki z o.o., jednostki sektora finansów publicznych oraz biura rachunkowe które działają na Lubelszczyźnie.

„Oczekujemy, że te podmioty gospodarcze będą czuły bliższy związek z naszą organizacją, będą sprzyjać jej rozwojowi, a także zgłaszać różnego rodzaju problemy do wspólnego rozwiązywania” - dodał Czerwiński.

Prezes Zarządu Głównego SKwP Franciszek Wala przypomniał, że stowarzyszenie zrzesza pracowników księgowości, którzy „obsługują biznes”. „A zatem my jesteśmy usługodawcą dla przedsiębiorców i oni są naszymi partnerami” - zaznaczył.

Podkreślił również, że członek wspierający jest dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wartością nie tyle przez wzgląd na wnoszone składki, ale przez współpracę polegającą na stałym kontakcie z organizacją.

Wala zwrócił uwagę, że nie tylko podczas takich konferencji jak w Lublinie przedstawiciele SKwP dowiadują się od przedsiębiorców „jak organizować obsługę księgową, żeby ona dobrze służyła biznesowi”.

Organizacja księgowych ma do zaoferowania spotkania szkoleniowe mające na celu wsparcie księgowych w procesie zdobywania wiedzy z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego.

Członek Zarządu Głównego SKwP i przewodnicząca Komisji ds. Współpracy z Zagranicą prof. Aldona Kamela-Sowińska przyznała, że „tradycyjna księgowość staje się coraz bardziej zautomatyzowana”, jednak w jej ocenie ”pogłoski o rychłej śmierci rachunkowości są zdecydowanie przedwczesne”.

„Natomiast rachunkowość, która tworzy sprawozdania finansowe, a one są informacją przekazywaną dla świata biznesu, polityków, lokalnych władz, statystyki czy globalnych decydentów, dopiero się rozwijają w prawdziwym tempie” - mówiła.

Na rozwój zainteresowania taką sprawozdawczością wpływają według niej „zarówno globalne trendy ekonomiczne, wojny, manipulacje, technologia blockchain (czyli łańcuch bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych - CP PAP), fake newsy oraz takie elementy jak kryptowaluty”.

Była minister skarbu państwa (w 2001 r.) zwróciła uwagę, że „dla wielu nieprofesjonalistów sprawozdanie finansowe nadal jest +obrazem świętym+, ale dla fachowców coraz częściej jest ono problemem”.

„Eksperci mają coraz więcej wątpliwości, na ile sprawozdanie finansowe jest wytworem rzetelnej wyceny, a na ile wpływały na jego wielkości post prawda, fakty alternatywne, fake newsy, politycy i manipulatorzy globalną gospodarką oraz cyberprzestrzeń?” - stwierdziła.

Księgowy - w jej ocenie - długo jeszcze będzie „na końcu łańcucha zdarzeń gospodarczych”. „To on musi na koniec dnia ujawnić skutki wszelkich decyzji i szaleństw polityków i politykierów, strategów i taktyków gospodarczych, prezesów i dyrektorów. I musi to zaprezentować w sprawozdaniu finansowym w sposób rzetelny i jasny przedstawiając realne wartości gospodarcze” - stwierdziła prof. Kamela-Sowińska.

Zobacz wywiad z prof. Aldoną Kamelą-Sowińską: Intelektualizacja zawodu księgowego

Doradca podatkowy Anna Mełgieś mówiła o konsekwencjach uszczelniania systemu podatkowego w Polsce, które przynoszą wymierne korzyści dla budżetu państwa, jednak prowadzą też do wprowadzania nowych obowiązków dla podatników.

Podczas wykładu „Realizacja koncepcji uszczelnienia sytemu podatkowego na przykładzie VAT – wyzwanie dla fiskusa, czy dla przedsiębiorcy?” że przyznała, że „narzędzia, które zostały wprowadzone zdają się zdawać egzamin”, co widać po wpływie dodatkowych miliardów złotych do budżetu państwa. Oceniła przy tym, że „nowe formy uszczelniania VAT powoli się kończą”.

Wskazała także na podatnika, dla którego - jak mówiła - „to uszczelnianie wiąże się z wprowadzeniem szeregu nowych obowiązków”.

„Mamy wyraźną informację ze strony fiskusa, że podatnik dokonujący własnych rozliczeń, musi brać również pod uwagę rozliczenia VAT- owskie swoich kontrahentów, w tym sensie, że ponosi ryzyko i odpowiedzialność de facto za to, że jego kontrahenci mogą okazać się oszustami podatkowymi, mogą dopuszczać się do nierzetelnego rozliczania podatku” - powiedziała.

W ocenie doradcy podatkowego „rodzi to niepokój i brak zaufania” pomiędzy firmami przedsiębiorstwami i powoduje, że „przybywa narzędzi do weryfikacji kontrahentów”.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

„Tutaj też fiskus podpowiada pewne rozwiązania i takim najciekawszym jest to, że przecież przedsiębiorcy mogą skorzystać z wywiadowni gospodarczych - zauważyła. - Należy wiedzieć co się robi, z kim się współpracuje i nie popadać w paranoję” - radziła.

Właścicielka biura rachunkowego Izabela Ogórek podkreśliła, że z jej perspektywy współpraca z SKwP „układa się bardzo korzystnie dla obu stron”. „Cały czas przepisy zmieniają się i bez współpracy z taką organizacją, myślę, że działalność na rynku lokalnym, czy w ogóle działalność gospodarcza byłaby praktycznie niemożliwa” - powiedziała.

Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA