Kategorie

Księgowość ma przyszłość także w globalnej gospodarce

Rachunkowość ma przyszłość także w globalnej i „wirtualnej” gospodarce /fot.Shutterstock
Rachunkowość ma przyszłość także w globalnej i „wirtualnej” gospodarce /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock
Kolejnego globalnego kryzysu gospodarczego można uniknąć, a znaczny wpływ na to mogą mieć księgowi - oceniła prof. Aldona Kamela-Sowińska podczas konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Przyznała jednocześnie, że tradycyjna księgowość rzeczywiście staje się coraz bardziej zautomatyzowana, ale pogłoski o rychłej śmierci księgowości są zdecydowanie przedwczesne.

Konferencja „Rachunkowość i podatki dla przedsiębiorcy i księgowego” została zorganizowana 24 października br. dla przedstawicieli firm stanowiących grono członków wspierających Oddział Okręgowy SKwP w Lublinie.

Prezes Oddziału Stefan Czerwiński poinformował, że jest to grupa 102 podmiotów gospodarczych. Są wśród spółki akcyjne, spółki z o.o., jednostki sektora finansów publicznych oraz biura rachunkowe które działają na Lubelszczyźnie.

„Oczekujemy, że te podmioty gospodarcze będą czuły bliższy związek z naszą organizacją, będą sprzyjać jej rozwojowi, a także zgłaszać różnego rodzaju problemy do wspólnego rozwiązywania” - dodał Czerwiński.

Prezes Zarządu Głównego SKwP Franciszek Wala przypomniał, że stowarzyszenie zrzesza pracowników księgowości, którzy „obsługują biznes”. „A zatem my jesteśmy usługodawcą dla przedsiębiorców i oni są naszymi partnerami” - zaznaczył.

Podkreślił również, że członek wspierający jest dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wartością nie tyle przez wzgląd na wnoszone składki, ale przez współpracę polegającą na stałym kontakcie z organizacją.

Wala zwrócił uwagę, że nie tylko podczas takich konferencji jak w Lublinie przedstawiciele SKwP dowiadują się od przedsiębiorców „jak organizować obsługę księgową, żeby ona dobrze służyła biznesowi”.

Organizacja księgowych ma do zaoferowania spotkania szkoleniowe mające na celu wsparcie księgowych w procesie zdobywania wiedzy z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego.

Członek Zarządu Głównego SKwP i przewodnicząca Komisji ds. Współpracy z Zagranicą prof. Aldona Kamela-Sowińska przyznała, że „tradycyjna księgowość staje się coraz bardziej zautomatyzowana”, jednak w jej ocenie ”pogłoski o rychłej śmierci rachunkowości są zdecydowanie przedwczesne”.

„Natomiast rachunkowość, która tworzy sprawozdania finansowe, a one są informacją przekazywaną dla świata biznesu, polityków, lokalnych władz, statystyki czy globalnych decydentów, dopiero się rozwijają w prawdziwym tempie” - mówiła.

Na rozwój zainteresowania taką sprawozdawczością wpływają według niej „zarówno globalne trendy ekonomiczne, wojny, manipulacje, technologia blockchain (czyli łańcuch bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych - CP PAP), fake newsy oraz takie elementy jak kryptowaluty”.

Była minister skarbu państwa (w 2001 r.) zwróciła uwagę, że „dla wielu nieprofesjonalistów sprawozdanie finansowe nadal jest +obrazem świętym+, ale dla fachowców coraz częściej jest ono problemem”.

„Eksperci mają coraz więcej wątpliwości, na ile sprawozdanie finansowe jest wytworem rzetelnej wyceny, a na ile wpływały na jego wielkości post prawda, fakty alternatywne, fake newsy, politycy i manipulatorzy globalną gospodarką oraz cyberprzestrzeń?” - stwierdziła.

Księgowy - w jej ocenie - długo jeszcze będzie „na końcu łańcucha zdarzeń gospodarczych”. „To on musi na koniec dnia ujawnić skutki wszelkich decyzji i szaleństw polityków i politykierów, strategów i taktyków gospodarczych, prezesów i dyrektorów. I musi to zaprezentować w sprawozdaniu finansowym w sposób rzetelny i jasny przedstawiając realne wartości gospodarcze” - stwierdziła prof. Kamela-Sowińska.

Zobacz wywiad z prof. Aldoną Kamelą-Sowińską: Intelektualizacja zawodu księgowego

Doradca podatkowy Anna Mełgieś mówiła o konsekwencjach uszczelniania systemu podatkowego w Polsce, które przynoszą wymierne korzyści dla budżetu państwa, jednak prowadzą też do wprowadzania nowych obowiązków dla podatników.

Podczas wykładu „Realizacja koncepcji uszczelnienia sytemu podatkowego na przykładzie VAT – wyzwanie dla fiskusa, czy dla przedsiębiorcy?” że przyznała, że „narzędzia, które zostały wprowadzone zdają się zdawać egzamin”, co widać po wpływie dodatkowych miliardów złotych do budżetu państwa. Oceniła przy tym, że „nowe formy uszczelniania VAT powoli się kończą”.

Wskazała także na podatnika, dla którego - jak mówiła - „to uszczelnianie wiąże się z wprowadzeniem szeregu nowych obowiązków”.

„Mamy wyraźną informację ze strony fiskusa, że podatnik dokonujący własnych rozliczeń, musi brać również pod uwagę rozliczenia VAT- owskie swoich kontrahentów, w tym sensie, że ponosi ryzyko i odpowiedzialność de facto za to, że jego kontrahenci mogą okazać się oszustami podatkowymi, mogą dopuszczać się do nierzetelnego rozliczania podatku” - powiedziała.

W ocenie doradcy podatkowego „rodzi to niepokój i brak zaufania” pomiędzy firmami przedsiębiorstwami i powoduje, że „przybywa narzędzi do weryfikacji kontrahentów”.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

„Tutaj też fiskus podpowiada pewne rozwiązania i takim najciekawszym jest to, że przecież przedsiębiorcy mogą skorzystać z wywiadowni gospodarczych - zauważyła. - Należy wiedzieć co się robi, z kim się współpracuje i nie popadać w paranoję” - radziła.

Właścicielka biura rachunkowego Izabela Ogórek podkreśliła, że z jej perspektywy współpraca z SKwP „układa się bardzo korzystnie dla obu stron”. „Cały czas przepisy zmieniają się i bez współpracy z taką organizacją, myślę, że działalność na rynku lokalnym, czy w ogóle działalność gospodarcza byłaby praktycznie niemożliwa” - powiedziała.

Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  Minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln Polaków. Podwyżka już w 2022 r.

  Płaca minimalna w 2022 roku. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 19,70 złotych brutto. Obecnie w Polsce 2,2 miliona osób otrzymuje płace na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

  Minimalny podatek dochodowy od wielkich korporacji, a obciążenie małych i średnich firm

  Minimalny podatek dochodowy. Na wzór rozwiązań stosowanych w USA czy Kanadzie, polski ustawodawca wprowadził w ramach pakietu zmian do ustaw podatkowych tzw. „Polski Ład” minimalny podatek dochodowy. Jako cel wprowadzenia nowego obciążenia Ministerstwo Finansów wskazało konieczność wsparcia gospodarki osłabionej w wyniku pandemii COVID – 19 oraz załatanie luki budżetowej powstałej w podatku dochodowym od osób prawnych.

  Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

  Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

  Projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

  Polski Ład a podatki. Sejm skierował do komisji projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie uzyskał większości.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

  Windykacja należności na własną rękę, czy przez firmę windykacyjną?

  Windykacja należności. Aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Mimo to wiele z nich decyduje się na samodzielne dochodzenie należności od kontrahentów. Uważają, że tak będzie taniej i prościej. Jak jest naprawdę?

  Wzrosła liczba faktur przekazywanych do odzyskania

  Faktury przekazywane do odzyskania. O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.

  Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym - Sejm uchwalił ustawę

  Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm. 17 września 2021 r. Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią - uszczelnienie przepisów

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy do polskiego budżetu - ocenia Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

  Czy dobrowolne opłaty za toalety podlegają VAT?

  Dobrowolne opłaty za toalety a VAT. Czy otrzymane środki pieniężne (dobrowolne opłaty za skorzystanie z toalety) powinny być uznane za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług?