REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2020 podatki PIT, CIT i VAT trzeba wpłacać na mikrorachunki

Subskrybuj nas na Youtube
Od 1 stycznia 2020 podatki PIT, CIT i VAT trzeba wpłacać na mikrorachunki
Od 1 stycznia 2020 podatki PIT, CIT i VAT trzeba wpłacać na mikrorachunki

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT będą płacone na mikrorachunki podatników, a nie rachunki urzędów skarbowych, jak dotychczas - mówi w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków Dariusz Aniećko.

Mikrorachunki podatkowe to przypisane każdemu podatnikowi indywidualne rachunki, na które będą płacone podatki. Aniećko zaznaczył, że system rusza po 1 stycznia 2020 r. i obejmie płatności PIT i CIT oraz VAT. W przypadku tego ostatniego podatku będą pewne wyjątki, np. VAT importowy będzie wpłacany tak, jak obecnie. W przyszłości, jak podał Aniećko, system mikrorachunków ma objąć także inne daniny, np. akcyzę, czy cła.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

"Przeprowadzone zostały testy w Krajowej Izbie Rozliczeniowej dotyczące przepływu płatności na mikrorachunki. Analizujemy wydajność tego systemu" - powiedział dyrektor. Zapewnił, że system rozliczeniowy urzędów skarbowych przystosowano już do wprowadzenia mikrorachunków. Trwają szkolenia pracowników w urzędach skarbowych oraz ostatnie uzgodnienia z Narodowym Bankiem Polskim dotyczące podpisania nowej umowy na obsługę rachunku bankowego do obsługi mikrorachunków.

"Mikrorachunki dla PIT, CIT i VAT to pierwszy krok w kierunku centralizacji rozliczeń. Będziemy chcieli włączyć do niego pobór także innych podatków" - powiedział przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Wyjaśnił, że celem zmiany jest przede wszystkim wprowadzenie ułatwień dla podatników. Zamiast wpłacać podatki na trzy rachunki, jak do tej pory, będą one płacone na jeden. Jednocześnie fiskus automatycznie zaksięguje odpowiednią kwotę na centralnej karcie kontowej podatnika.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

"To także duże ułatwienie dla administracji skarbowej, bowiem dotychczas księgowanie tych kwot trwa czasem dwa do trzech dni. Po zmianach księgowanie wpłaconych kwot będzie odbywało się trybie nocnym - powiedział.

REKLAMA

Aniećko zauważył, że obecnie, wraz ze zmianą miejsca zamieszkania podatnik musi wpłacać podatki do innego urzędu skarbowego. "Sytuacja taka utrudniała m.in. rozliczenia zeznań rocznych, wydanie zaświadczenia np. o niezaleganiu. Ponadto, podatnicy często dokonywali wpłat na niewłaściwe rachunki. Przy centralnym systemie i mikrorachunkach problem wpłaty na niewłaściwy rachunek podatkowy przestaje istnieć" - informuje Aniećko.

Zgodnie z informacjami MF, 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione mikrorachunki dla wszystkich podatników. Mikrorachunki zastąpią obecnie funkcjonujące rachunki, których jest 1600 w 400 urzędach skarbowych. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do końca grudnia 2019 r.

"Obecnie obowiązujące rachunki bankowe będą aktywne do 31 grudnia 2019 r. Po 1 stycznia 2020 r. bank zleceniodawcy nie powinien zrealizować takiego przelewu, już na etapie zlecania przez podatnika polecenia przelewu" - powiedział dyrektor pytany, czy po 1 stycznia 2020 r. będzie możliwa pomyłka i przelew podatku na "stary" rachunek.

Zaznaczył, że zapłata podatku przez podatnika na niewłaściwy rachunek bankowych nie jest uznawana jako skuteczne rozliczenie z fiskusem. Urząd skarbowy może uznać dokonanie wpłat przez podatnika po uznaniu płatności na właściwym rachunku.

Aniećko zapewnił, że na podatnikach będzie ciążył tylko jeden obowiązek związany ze zmianą. Trzeba będzie sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego. "Podatnik będzie płacił podatki (PIT, CIT, VAT) tak, jak robił to dotychczas. Jedyna zmiana polega na tym, że zamiast wpisywać w poleceniu przelewu numer rachunku bankowego urzędu skarbowego, podatnik będzie wpisywał swój indywidualny rachunek podatkowy" - wyjaśnił.

Resort finansów spodziewa się masowego wykorzystania mikrorachunków po 15 lutego 2020 r., kiedy ruszą rozliczenia PIT-ów za 2019 r. "Na przyjęcie masowych wpłat przy użyciu mikrorachunków jesteśmy przygotowani, m.in. właśnie w tym kierunku są prowadzone testy wydajnościowe z NBP" - zapewnił dyrektor.

Dodał, że system mikrorachunków jest wdrażany przez MF w ramach programu "Witraż". Resort finansów chce, aby oprócz kompleksowego rozliczania podatników, jednolity system objął docelowo także cały zakres działania urzędów skarbowych wraz z egzekucją podatków.

Zgodnie z informacjami MF numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Potrzebny jest numer PESEL lub NIP - w przypadku przedsiębiorców. Numer generowany jest automatycznie – nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych wniosków do urzędu skarbowego. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA