REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualny mikrorachunek podatkowy dla każdego od 2020 r.

Biuro rachunkowe ERGOTAX
Księgowi & doradcy podatkowi
Indywidualny mikrorachunek podatkowy dla każdego od 2020 r.
Indywidualny mikrorachunek podatkowy dla każdego od 2020 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 roku każdy podatnik musi wpłacać podatki (VAT, PIT i CIT) na indywidualny mikrorachunek. Dotyczy to również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Zmiana dla VAT, PIT i CIT

Od 1 stycznia 2020 r. każdy przedsiębiorca (jako podatnik i płatnik) oraz każda osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie zobowiązany do dokonywania przelewów z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój indywidualny mikrorachunek - zamiast (jak dotychczas) na rachunki bankowe właściwego urzędu skarbowego. Obecne rachunki bankowe urzędów skarbowych będą aktywne tylko do końca 2019 r. Po tym terminie wszelkie przelewy (również te dotyczące 2019 r., ale realizowane już w 2020 r.) będzie należało dokonywać na mikrorachunek.

Autopromocja

Należy zauważyć, że obecnie każdy przedsiębiorca ma już swój indywidualny rachunek do przelewów z tytułu ZUS.

Wyjątki

W przypadku podatnika/płatnika, który nie posiada numeru NIP lub numeru PESEL (choć co do zasady, każdy podatnik w Polsce musi posiadać jeden z tych numerów) płatności należy dokonywać na mikrorachunek właściwego urzędu skarbowego. Mikrorachunek ten będzie można znaleźć w obwieszczeniu ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych, które będzie opublikowane w grudniu 2019 r. Dokonując przelewu w takim przypadku należy w jego tytule wskazać numer dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Wyjątek ten dotyczy jedynie osób/podmiotów oczekujących na decyzję o przyznaniu numeru PESEL/NIP i ma charakter przejściowy.

Brak zmiany dla pozostałych podatków

Podatki/daniny inne niż PIT, CIT i VAT (np. cło) należy wpłacać na dotychczasowych zasadach tj. na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. Przed dokonaniem przelewów należy jednak je sprawdzić w ww. obwieszczeniu, tak aby mieć pewność, że zostały zrealizowane prawidłowo.

Jak sprawdzić swój mikrorachunek?

Każdy podatnik/płatnik może sprawdzić numer swojego mikrorachunku korzystając z generatora zamieszczonego na stronie ministerstwa finansów (link poniżej) lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego

Wystarczy, że poda:

 • PESEL, jeśli jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej (lub nie jest czynnym podatnikiem VAT);
 • NIP, jeśli prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT, płatnikiem podatków i/lub składek na ubezpieczenie społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne.

Co istotne, to podatnik/płatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe wygenerowanie mikrorachunku – dlatego wpisując ww. dane należy mieć pewność co do ich poprawności.

Jak działa mikrorachunek?

Mikrorachunek będzie działał tylko w jedną stronę (wpłaty od podatnika/płatnika do urzędu skarbowego) – oznacza to, że zwroty nadpłat i podatków będą w dalszym ciągu otrzymywane od urzędu skarbowego na rachunek ROR podatnika/płatnika (rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy) tak jak dotychczas.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy

Teoretycznie nowe rozwiązanie ma wpłynąć na możliwość szybszego uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu (przy czym już obecnie w ordynacji podatkowej obowiązuje przepis wskazujący na konieczność jego niezwłocznego wydania, nie później jednak niż 7 dni), czy ograniczyć ilość pomyłek w przelewach do urzędu skarbowego.

Bartosz Gebel
Doradca podatkowy (nr wpisu 13557)
Biuro Rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA