REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT 2020 - zmiany stawek VAT od 1 kwietnia

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
VAT 2020 - zmiany stawek VAT od 1 kwietnia
VAT 2020 - zmiany stawek VAT od 1 kwietnia

REKLAMA

REKLAMA

Większość przepisów ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie 1 kwietnia 2020 roku i przyniesie bardzo zmieniony system stawek podatku VAT - nową matrycę stawek VAT. Bardzo dotąd skomplikowany system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby podatku VAT ulegnie pewnemu uproszczeniu. Ta nowelizacja jest próbą uporządkowania obecnej sytuacji, w której dla nawet bardzo podobnych produktów zastosowanie znajdują różne stawki VAT.

Nomenklatura Scalona (CN)

Nowe przepisy sprawią, że podstawę do identyfikowania towarów i usług na potrzeby określenia stawki podatku VAT stanowić będzie:

REKLAMA

Autopromocja

1. Nomenklatura Scalona (CN) w zakresie towarów oraz
2. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2015 r. w zakresie usług.

Oznacza to, że dotychczasowa, problematyczna Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 roku nie będzie już obowiązywała dla celów podatku VAT.

Wskazać należy, że Nomenklatura Scalona jest klasyfikacją towarową stosowaną na obszarze Unii Europejskiej i wykorzystywaną powszechnie w handlu międzynarodowym, m.in. na potrzeby wyliczania cła, czy w zakresie importu towarów. W tym właśnie zakresie jest ona również stosowana przez polskie organy podatkowe, co niekiedy powodowało, konieczność posługiwania się przez przedsiębiorców dwoma odmiennymi klasyfikacjami towarowymi. W tym momencie zmiana pozwoli przedsiębiorcom na posługiwanie się jednolitą klasyfikacją zarówno w obrocie krajowym, jak i obrocie międzynarodowym.

Ponadto, Nomenklatura Scalona powstała w wyniku połączenia nomenklatur Wspólnej Taryfy Celnej i Nimexe i jest uzupełniana przez Noty wyjaśniające. Bardziej precyzyjna, z szerokim zakresem materiałów pomagających prawidłowo zaklasyfikować poszczególne towary, powinna uprościć i ujednolicić stosowanie obniżonych stawek VAT przez konsumentów i przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotny jest również fakt, że dzięki nowej matrycy stawek VAT identyfikowanie obniżonych stawek VAT następować powinno w stosunku do całych działów klasyfikacji CN, a nie jak do tej pory do pojedynczych produktów, co doprowadzało do absurdalnych sytuacji, w których podobne produkty mogły być objęte stawką podstawową i obniżoną. Doprowadzało to do wielu sporów na temat prawidłowości stosowania PKWiU z 2008 roku, gdyż drobna zmiana w składzie produktu (jak czekoladowa polewa, czy dodanie posypki z maku) wpływała na możliwość przyporządkowania tych pojedynczych produktów, do różnych kategorii, a tym samym, skutkowała różnicą w stawce VAT na ten produkt. Doskonałym przykładem jest słynny VAT na pączki, który może wynieść 5%, 8% jak i 23%. Stawka zależy od tego, czy jest to pączek dietetyczny lub tradycyjny z datą spożycia do 14 dni, czy pączek o dłuższym terminie przydatności.

W sytuacji niepewności, gdy podatnik próbował ustalić prawidłowość stosowanej stawki VAT z organami podatkowym, niestety PKWiU jako klasyfikacja statystyczna nie mogła być interpretowana przez te organy. Podatnik mógł zwrócić się o opinię do urzędu statystycznego, jednak opinia ta nie miała żadnej mocy wiążącej, co finalnie skutkowało zastosowaniem przez podatników bezpieczniejszej, wyższej stawki VAT na dany produkt. Wprowadzenie nowej matrycy VAT bazującej na klasyfikacji CN przyczyni się do zniwelowania różnic pomiędzy symbolami PKWiU oraz tymi wykorzystywanymi przez organy statystyczne, które prowadziły do dużych rozbieżności i niepewności podatnika.

Polecamy: Biuletyn VAT

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)

Podkreślić należy, że dodatkową i korzystną zmianą, będzie wprowadzenie nowej instytucji, tzw. wiążącej informacji stawkowej (WIS), która będzie decyzją administracyjną określającą stawkę podatku właściwą dla danego towaru lub usługi. Decyzja będzie wydawana na wniosek podatnika, w celu sklasyfikowania towaru albo usługi na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Wydanie WIS następować będzie bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIS, po dokonaniu opłaty w wysokości 40,00 PLN.

REKLAMA

Wiążąca informacja stawkowa, wraz z wnioskiem o jej wydanie, publikowana będzie w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Informacji Skarbowej, oczywiście po usunięciu danych identyfikujących podatnika. Oznacza to, że będzie gwarancją zastosowania prawidłowej stawki dla danego produktu lub usługi zarówno dla podmiotów, do których została adresowana, jak również dla inni podatników, którzy sprzedają dany produkt lub usługę.

Podsumowując, jest to instytucja zbliżona swym charakterem do indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. W sytuacji niepewności co do zastosowania właściwej stawki podatku, będzie można ubiegać się o jej określenie przez organy skarbowe. Po zastosowaniu się do otrzymanej informacji stawkowej, podatnik zyska pewność, że w przyszłości stawka nie zostania zakwestionowana.

Stawki VAT po zmianach

Nowa matryca stawek VAT ma na celu ułatwienie przyporządkowanie danego towaru i usługi do odpowiedniej stawki VAT, a jej głównym założeniem jest przyjęcie jednej stawki podatku dla całych działów CN.

Stawki obniżone:

 • pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka (czyli od 1 kwietnia 2020 produkty z działu 19CN) objęte zostaną stawką 5%;
  Dział 19CN Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze, w którym sklasyfikowane jest m.in. pieczywo i wyroby ciastkarskie. Obecnie pieczywo świeże objęte jest stawkami 5% lub 8% w zależności od daty przydatności do spożycia (termin graniczny 14 dni), wyroby ciastkarskie objęte są stawkami 8% lub 23% w zależności od daty przydatności do spożycia (termin graniczny 45 dni);
 • owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – objęte zostaną stawką 5%, czyli jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-proc. stawką);
 • zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – objęte zostaną stawką 5% (obecnie są opodatkowane 8-proc. stawką);
 • żywność dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – objęte zostaną stawką 5% (obecnie są opodatkowane 8-proc. stawką);
 • artykuły higieniczne (podpaski higieniczne i tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału) – objęte zostaną stawką 5% (obecnie są opodatkowane 8-proc. stawką);
 • musztarda, słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone i przyprawy korzenne – objęte zostaną stawką 8% (obecnie są opodatkowane 23-proc. stawką);

Stawki podwyższone:

 • niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, kurkuma) – objęte zostaną stawką 8% tak jak pozostałe przyprawy, czyli stawka zostanie podwyższona (obecnie są opodatkowane 5-proc. stawką);
 • homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są wspomniane produkty – objęte zostaną stawką 23% (obecnie są opodatkowane 5/8-proc. stawką);
 • lód – używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – objęty zostanie stawką 23% (obecnie są opodatkowane 8-proc. stawką).

Mimo że nowa matryca VAT zacznie (w zdecydowanej większości) obowiązywać w kwietniu 2020 roku, to zasadnym jest już wcześniejsze przygotowanie się do tak istotnej zmiany. Zaleca się dokonanie analizy klasyfikacyjnej towarów i usług, która pozwoli prawidłowo przyporządkować je do nowej taryfy (CN), aby nie powielać błędów w przyszłości. W sytuacji braku pewności prawidłowej klasyfikacji towarów lub usług, o wiążącą informację stawkową będzie można się ubiegać już od 1 listopada 2019 roku.

Źródło: Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2019 poz. 1751.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA