REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PKWiU 2015 do celów podatkowych od 2020 roku [PODCAST]

PKWiU 2015 do celów podatkowych od 2020 roku - PODCAST
PKWiU 2015 do celów podatkowych od 2020 roku - PODCAST

REKLAMA

REKLAMA

W resorcie finansów kontynuowane są prace nad nowelizacją trzech ustaw podatkowych. Ustawy o PIT, ustawy o CIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowelizacja ta ma na celu zmianę od 1 stycznia 2020 roku stosowanej w tych ustawach klasyfikacji statystycznej PKWiU 2008 na nową klasyfikację PKWiU 2015. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Nowelizacja ta interesuje większość podatników, bowiem towary i usługi są w tych ustawach oznaczane przez symbole i grupowania statystyczne PKWiU.

Autopromocja

Przygotowany przez Ministra Finansów projekt nowelizacji przeszedł uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne, a obecnie jest na etapie opiniowania. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd ma przyjąć ten projekt jeszcze w III kwartale 2019 roku, a następnie projekt będzie skierowany do Sejmu. Bez względu na wynik październikowych wyborów do Sejmu wydaje się, że zmiana ta jest na tyle ważna i potrzebna, że nowelizacja ta powinna zostać uchwalona przez Sejm przed końcem 2019 roku.

PKWiU 2008 jest stosowana nadal m.in. w podatkach dochodowych. Symbole PKWiU są stosowane do oznaczania towarów i usług m.in. w treści ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej). Aktualne przepisy nakazują stosowanie w podatkach dochodowych PKWiU 2008 do końca 2019 roku -  stąd konieczne stało się znowelizowanie ww. ustaw do PKWiU 2015. Pozwoli to na prawidłowe stosowanie przepisów o podatku dochodowym z uwzględnieniem symboli i nazw grupowań PKWiU 2015.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany te polegać mają wyłącznie na przyporządkowaniu symboli i nazw grupowań PKWiU 2015 w miejsce symboli i nazw grupowań PKWiU 2008 – i jak podkreśla Minister Finansów w uzasadnieniu tego projektu - bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych.

Omawiana nowelizacja może sprawić problemy podatnikom odnośnie zmian oznaczeń statystycznych towarów i usług. Bowiem ten sam towar lub ta sama usługa ma inne symbole i grupowania statystyczne w PKWiU 2008 a inne w PKWiU 2015. W przypadku VAT dochodzi jeszcze przejście w przypadku towarów z oznaczeń wg PKWiU 2008 na kody CN (Nomenklatury Scalonej).

Jedyną urzędową pomocą (ściągą) w tym zakresie jest załącznik do zarządzenia nr 5 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 4 listopada 2015 r.  zawierający klucze powiązań PKWiU 2008—PKWiU 2015 i PKWiU 2015—PKWiU 2008. Załącznik ten i inne pomoce oraz wyjaśnienia GUS dot. PKWIU 2015 znajdują się na jednej z podstron strony internetowej tego urzędu.

GUS nie udostępnił jednak takich kluczy powiązań między PKWiU 2008 a Nomenklaturą Scaloną (CN).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA