REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT 2019 – nowa możliwość rozliczenia PIT

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Twój e-PIT 2019 – nowa możliwość rozliczenia PIT
Twój e-PIT 2019 – nowa możliwość rozliczenia PIT

REKLAMA

REKLAMA

Początek nowego roku to dobry czas na przypomnienie zasad rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym roku, z uwagi na wprowadzone zmiany w ustawach podatkowych podatnicy zyskają dodatkową możliwość na rozliczenie „swoich PITów”.

Na czym polega Twój e-PIT?

Twój e-PIT to nowa usługa, dzięki której (według zapowiedzi Ministerstwa Finansów) podatnicy będą mogli rozliczyć się z uzyskanych dochodów  bez wychodzenia z domu, a w niektórych przypadkach nawet bez jakiegokolwiek działania z ich strony.

Autopromocja

Administracja skarbowa, na podstawie danych gromadzonych w różnych systemach informatycznych automatycznie przygotuje zeznania za podatników. Dane te pochodzić będą przede wszystkim z informacji rocznych PIT-11, PIT-40A, PIT-8C wysyłanych do urzędu skarbowego przez płatników (a więc m.in. pracodawców). Warto przypomnieć, że termin na złożenie przez płatników informacji o przychodach uzyskanych za 2018 rok upływa 31.01.2019 r. (w poprzednich latach płatnicy mogli składać wskazane formularze do końca lutego).

Zobacz: Jak zalogować się na Twój e-PIT? [od 15 lutego 2024 roku]

Co istotne - podatnicy będą mieli dostęp do przygotowanych przez administrację skarbową zeznań bez potrzeby składania jakichkolwiek wniosków ani bez konieczności wizyty w urzędzie. Przygotowane przez administrację skarbową zeznania dostępne będą od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku wyłącznie elektronicznie, na portalu podatnika.

Dostęp do przygotowanych zeznać możliwy będzie po uwierzytelnieniu swoich danych bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi: PESEL (albo NIP i data urodzenia) oraz kwotą przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotą przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. z PIT-11) za rok 2018.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Co dalej?

Po zalogowaniu i zapoznaniu się z zeznaniem podatnicy będą mogli:

 1. zaakceptować zeznanie w przygotowanej przez administrację skarbową formie,

 2. uzupełnić bądź zmienić (oraz po zmianach zaakceptować):

  1. formę rozliczenia z indywidualnej na wspólną z małżonkiem (ewentualnie na rozliczenie osoby samotnie wychowującej dzieci),

  2. dane dotyczące organizacji pożytku publicznego, której ma zostać przekazany 1% podatku,

  3. dane dotyczące ulgi na dzieci,

  4. informacje dotyczące wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, a także innych odliczeń: z tytułu darowizny na cele kultu religijnego, na cele krwiodawstwa; ulgi internetowej czy rehabilitacyjnej.

 3. odrzucić przygotowane zeznanie i:

  1. wypełnić samodzielnie dostępny formularz w usłudze Twój e-PIT,

  2. rozliczyć się w innej formie (w tym papierowo).

 4. nie robić nic – w tej sytuacji jeżeli nie zostanie złożony PIT w innej formie (np. papierowo) rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie zaakceptowane automatycznie 30 kwietnia 2019 r.

Kto może z tej usługi skorzystać?

W 2019 roku z usługi Twój e-PIT skorzystają wyłącznie podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej (składający PIT-37), a także podatnicy rozliczający przychody z kapitałów pieniężnych (wypełniający PIT-38). Usługa będzie dostępna dla podatników rozliczających się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem, a ponadto dla osób samotnie wychowujących dzieci. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów w kolejnych latach z nowej usługi będą mogli skorzystać również podatnicy prowadzący działalność gospodarczą – rozliczający się na formularzu PIT-36 i PIT-36L.

UWAGA! Należy pamiętać, że za rozliczenie z urzędem skarbowym odpowiadają podatnicy, dlatego warto zapoznać się z przygotowanym automatycznie zeznaniem i zweryfikować swoje dane sprawdzając szczególnie czy nie wystąpi podatek do zapłaty.

Co z 1% na organizację pożytku publicznego?

W przygotowanym zeznaniu w ramach usługi Twój e-PIT urząd automatycznie wskaże tę organizację pożytku publicznego, która w ubiegłym roku otrzymała 1% podatku. Powtórzony zostanie także cel szczegółowy i ponownie zostaje wyrażona zgoda na przekazanie wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku.

Podatnicy na każdym etapie będą jednak mogli wprowadzić zmiany dotyczące OPP. Numer KRS organizacji pożytku publicznego, a także opcja zmiany zgodnie z zapowiedziami będą widoczne na głównym ekranie usługi. Jeżeli wybranej organizacji pożytku publicznego nie będzie już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wskazana żadna organizacja. W tym wypadku podatnicy będą mogli wpisać nr KRS innej organizacji pożytku publicznego albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów bez zmian pozostaje możliwość złożenia przez emerytów i rencistów druku PIT-OP wskazującego OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT. Oznacza to, że osoby rozliczane przez organy rentowe będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

W jaki inny sposób można się rozliczyć?

Omawiana usługa Twój e-PIT nie pozbawia podatników możliwości samodzielnego rozliczenia podatku w funkcjonujących dotąd sposobach składania zeznań podatkowych przez podatnika, czyli w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemu e-deklaracje. Pierwszeństwo przed rozliczeniem przygotowanym w ramach usługi Twój e-PIT będą miały deklaracje złożone samodzielnie. To oznacza, że jeśli podatnik rozliczy się samodzielnie, deklaracja sporządzona przez administrację skarbową nie będzie brana pod uwagę.

 

Piotr Adamski, Konsultant ds. podatków

Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA