Kto ma prawo do ulgi internetowej
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a, ust. 6h ustawy o PIT (a także na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) z ulgi internetowej mogą skorzystać podatnicy, którzy:
1. ponieśli w roku podatkowym wydatki za użytkowanie sieci Internet,
reklama
reklama
2. byli opodatkowani według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany),
3. posiadają dokument stwierdzający poniesienie wydatku, zawierający w szczególności:
- dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i
- dane identyfikujące sprzedającego usługę,
- rodzaj zakupionej usługi oraz
- kwotę zapłaty,
4. w latach wcześniejszych nie korzystali z tej ulgi albo po raz pierwszy skorzystali z niej w zeznaniu za 2017 rok,
5. wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet nie zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczyli już wcześniej od dochodu (przychodu), albo nie został on im zwrócony w jakiejkolwiek formie.
Ważne!
Odliczenia w ramach ulgi można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.
Ważne!
Odliczeniu nie podlegają wydatki związane z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem), opłatą aktywacyjną (nie jest to bowiem opłata za korzystanie, lecz jedynie opłata za możliwość korzystania).
Ile można odliczyć
Ulga internetowa ma konkretny limit odliczenia. Odliczeniu podlega kwota wydatków faktycznie poniesionych (zapłaconych) w danym roku podatkowym, jednak nie więcej niż 760 zł. Limit ten dotyczy jednego podatnika. Oznacza to, że jeżeli wydatek ponoszą małżonkowie, każde z nich ma prawo do swojego własnego limitu.
Ważne!
Limit nie przechodzi na następny rok. Wydatek poniesiony w danym roku i nieodliczony z powodu braku dochodu (przychodu), nie może być odliczony w roku następnym.
Jak odliczyć
Ulga internetowa odliczana jest od:
a) dochodu – przez podatnika opodatkowanego według skali podatkowej (uzyskującego np. dochody z pracy, umowy zlecenia, działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych),
Odliczeń można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 (z użyciem załącznika PIT/O),
b) przychodu – przez podatnika opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (uzyskującego przychody z najmu prywatnego, z działalności gospodarczej bądź ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu opodatkowane ryczałtem). Odliczeń można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-28 (z użyciem załącznika PIT/O).