Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu internet. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące internet.
Zmiany w opodatkowaniu handlujących w internecie od 1 stycznia 2023 r.
Aktualizacja: 23.03.2021
Handel internetowy. Rada UE przyjęła nowe przepisy, które wzmocnią współpracę administracyjną i obejmą sprzedaż przez platformy cyfrowe. Regulacje mają na celu usprawnienie opodatkowania osób handlujących na tych platformach. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. »
Rozliczenie PIT twórców internetowych
Aktualizacja: 17.02.2021
Rozliczenie PIT twórców internetowych. Jeśli prowadzenie działalności twórczej w internecie, takiej jak blogi, vlogi i konta w mediach społecznościowych jest źródłem zarobków, to z reguły podlega opodatkowaniu. Z fiskusem można rozliczyć się na wiele sposobów - przypominają eksperci KPMG. »
Składka od reklamy - kto będzie płatnikiem, jakie będą stawki?
Aktualizacja: 03.02.2021
Składka od reklamy internetowej i konwencjonalnej. Wprowadzenie nowego podatku od reklamy przewiduje projekt, nad którym pracuje resort finansów. Połowa wpływów ze składek ma trafić do NFZ. Kto będzie płatnikiem składki od reklamy? Jakie będą stawki składki od reklamy? »
Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT 2020/2021
Aktualizacja: 14.01.2021
Ulga internetowa (ulga na Internet). Podatnik, który płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu określonych warunków, odliczyć ponoszone z tego tytułu wydatki. Kto, jak i ile możne odliczyć w ramach ulgi internetowej w rozliczeniu rocznym PIT za 2020 r. (dokonywanym w 2021 r.)? »
Kiedy zostanie wprowadzony podatek cyfrowy w UE?
Aktualizacja: 05.11.2020
Propozycje wprowadzające podatek cyfrowy w Unii Europejskiej są już gotowe. Niemiecka prezydencja ma nadzieję, że jeszcze w tym roku UE uda się wypracować porozumienie ws. skuteczniejszego ściągania takiego podatku. »
Cyberbezpieczeństwo w księgowości. Na co powinni uważać księgowi?
Aktualizacja: 27.10.2020
Firmy księgowe – które mają dostęp do wrażliwych informacji finansowych i innych danych osobowych klientów – są dziś jednym z głównych celów cyberprzestępców. Księgowi, pracując online narażeni są na różne typy takich ataków, dlatego powinni być wyjątkowo wyczuleni m.in. na oszustwa typu phishing czy vishing. Czy jest szansa, aby się przed nimi obronić? Tak – konieczna jest świadomość zagrożeń i nieustanna edukacja. »
Zasady opodatkowania koncernów internetowych - w połowie 2021 r.
Aktualizacja: 13.10.2020
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z siedzibą w Paryżu oświadczyła, że z powodu pandemii koronawirusa i rozbieżności politycznych międzynarodowe rozmowy w sprawie zasad opodatkowania globalnej działalności wielkich spółek internetowych (takich jak Apple czy Google) przedłużyły się. Porozumienie może zostać osiągnięte do połowy 2021 roku. »
Nowe obowiązki podatkowe operatorów platform internetowych
Aktualizacja: 14.09.2020
W ostatnich tygodniach opublikowane zostały dwa istotne dokumenty przewidujące obowiązki raportowania przez platformy internetowe określonych informacji organom podatkowym – modelowe zasady OECD i projekt przepisów dyrektywy UE. »
Unijny indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2020
Aktualizacja: 26.08.2020
Chwalą nas za szybki internet, gorzej oceniają za umiejętności cyfrowe i obsadę stanowisk związanych z nowymi technologiami. Specjaliści IT stanowią zaledwie 3% siły roboczej w Polsce i choć odnotowaliśmy nieznaczny awans w opublikowanym przez Komisję Europejską indeksie, nadal mamy zbyt mało programistów, aby zaspokoić potrzeby rynku pracy - oceniają eksperci. »
Unijny pakiet podatkowy - nowoczesny i prostszy VAT
Aktualizacja: 20.07.2020
Szykują się zmian w podatkach zaplanowane przez Komisję Europejską. Użytkownicy platform internetowych nie ukryją przed fiskusem dochodu z wynajmu czy z przewozów. Deklaracje VAT i inne obowiązki sprawozdawcze zostaną odchudzone, a urzędnicy z poszczególnych krajów zaczną w końcu wymieniać się informacjami o oszustach. »
Chińskie oprogramowanie podatkowe pozwala na szpiegowanie zagranicznych firm
Aktualizacja: 20.07.2020
Chińskie oprogramowanie podatkowe Intelligent Tax instalowane przez zagraniczne firmy prowadzące działalność gospodarczą w ChRL zawiera lukę GoldenSpy pozwalającą na szpiegowanie sieci, w której są zainstalowane komputery zawierające ten program - alarmują eksperci. »
Usługi kulturalne w internecie nie mogą korzystać z obniżonej stawki VAT
Aktualizacja: 01.07.2020
W unijnej dyrektywie dot. VAT znajduje się zastrzeżenie, że stawki obniżone nie mają zastosowania do usług świadczonych drogą elektroniczną. Różnego rodzaju imprezy kulturalne (koncerty, przedstawienia itp.) udostępniane on-line za odpłatnością wypełniają definicję usług świadczonych drogą elektroniczną i dlatego nie mogą korzystać z obniżonej stawki podatku VAT, którą objęte są wstępy na tradycyjnie organizowane spektakle kulturalne. »
Potrzebna ulga podatkowa na internet dla nauczycieli
Aktualizacja: 21.05.2020
W związku z epidemią koronawirusa i koniecznością prowadzenia zajęć zdalnie, Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wprowadzenia rozwiązania dla nauczycieli, które umożliwiłoby tej grupie zawodowej skorzystanie w 2021 roku z ulgi podatkowej na internet. »
Tarcza antykryzysowa - walne zebrania członków stowarzyszeń
Aktualizacja: 17.04.2020
Przepisy zawarte w tzw. tarczy antykryzysowej dają stowarzyszeniom możliwość przeprowadzenia walnego zebrania w formie elektronicznej. W tym celu konieczna jest zgoda członków danej władzy stowarzyszenia wyrażona w formie dokumentowej. Formą dokumentową może być skan oświadczenia lub nawet mail. »
Usługi hostingu a podatek u źródła
Aktualizacja: 14.04.2020
Według Naczelnego Sądu Administracyjnego opłata za wynajem centrum danych (usługi hostingu) nie podlega regulacjom dotyczącym podatku u źródła. Wskazał przy tym, że urządzenia udostępniające przestrzeń dyskową centrum danych nie spełniają zadań przemysłowych ani nie są z takimi urządzeniami połączone. Organy podatkowe są jednak innego zdania. »
Zmiany w wykazywaniu faktur i GTU w JPK_VAT