reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > KAS wdroży inteligentne roboty do walki z cyberprzestępczością w sieci

KAS wdroży inteligentne roboty do walki z cyberprzestępczością w sieci

Ministerstwo Finansów informuje o wyłonieniu zwycięzców 2 wyzwań w konkursie MinFinTech: na opracowanie inteligentnego robota do walki z cyberprzestępczością i stworzenie platformy szkoleniowej dla funkcjonariuszy KAS, którzy wykorzystują urządzenia RTG do kontroli celno-skarbowej. Nagrody trafiły do zdolnych programistów, którzy podjęli nasze ambitne wyzwania i wykorzystali swoją nieprzeciętną wiedzę do wsparcia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Konkurs zrealizowano w formule govtechowej, która otwiera sektor publiczny na innowacje i nowoczesne technologie.

„Można śmiało powiedzieć, że innowacje powoli zmieniają naszą organizację. Pokazujemy, że administracja potrafi być otwarta na nowoczesne rozwiązania IT i nie boi się zaufać tym, którzy tworzą rozwiązania szyte na miarę” – powiedziała wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 4 marca 2020 r. w Ministerstwie Finansów.

„W tym roku nagrody przyznajemy w dwóch wyzwaniach, dla których wspólny jest jeden cel. To odpowiedzialność KAS za bezpieczeństwo publiczne związane z przepływem niebezpiecznych towarów przez granicę i z rosnącą liczbą przestępstw w cyberprzestrzeni” – dodała Magdalena Rzeczkowska.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Innowatorzy dla administracji skarbowej

Resort finansów – już trzeci raz w formule konkursowej govtech – zwrócił się do innowatorów o wsparcie w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań w obszarze IT. Tym razem celem było wzmocnienie zwalczania przestępczości ekonomicznej przez stworzenie narzędzi w obszarze cyberprzestępczości i unowocześnienie metod pracy funkcjonariuszy z wykorzystaniem urządzeń RTG w obszarze kontroli celno-skarbowej.

W I etapie z dostarczonych rozwiązań wybraliśmy 7 najlepszych prototypów. II etap wyłonił 2 zwycięzców, z którymi podejmiemy dalszą współpracę.

Inteligentny robot do walki z cyberprzestępczością

W wyniku wyzwania ogłoszonego przez Izbę Administracji Skarbowej w Opolu KAS wdroży system programowalnych robotów sieciowych z uczeniem maszynowym i przeszukiwaniem internetu oraz dark web. System wesprze zadania realizowane przez Centrum Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, dotyczące diagnozowania i analizowania niepożądanych zjawisk w cyberprzestrzeni. Narzędzie kompleksowo buduje model, według którego poszukiwane są strony internetowe – podobne do zadanych. Wykorzystuje do tego zarówno słowa kluczowe, jak i obrazy wprowadzone przez użytkownika. Co ważne, posiada także możliwość douczania modelu. Funkcjonalność narzędzia zwiększają: dodawanie i łączenie modułów oraz wyszukiwanie w sieci DarkNet.

Laureaci I etapu konkursu:
I miejsce – Tomasz Janiczek i Marek Bazan - Zespół
II miejsce – BI INSIGHT S.A.
III miejsce – DevChain Sp. z o.o.
IV miejsce – SoftwareHut Sp. z o.o.
V miejsce ­– ITCPW Sp. z o.o.

II etap wyłonił zwycięzców: Tomasza Janiczka i Marka Bazana, którzy wdrożą unikatowy system w KAS.

Platforma szkoleniowa dla funkcjonariuszy KAS

Efektem konkursu ogłoszonego przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku KAS będzie wdrożenie interaktywnej e-platformy szkoleniowej, która w prosty i przejrzysty sposób umożliwia przeprowadzanie szkoleń z wykorzystaniem różnych scenariuszy zdarzeń. Moduł z interpretacji obrazu wiernie odzwierciedla środowisko pracy operatora RTG, a funkcja przekształcania obrazu rentgenowskiego pozwala na interpretację obrazu bez użycia specjalistycznego oprogramowania. Funkcjonalność e-learningu daje jednocześnie możliwość prowadzenia szkoleń na obszarze wszystkich izb administracji skarbowej.

Laureaci konkursu

Laureaci I etapu konkursu:
I miejsce – Netsoft TI Tomasz Cyfert, Tomasz Siwak
II miejsce – Paulina Bukowska.

W II etapie największą liczbę punktów zdobył zespół autorski: Tomasz Cyfert i Tomasz Siwak, z którymi KAS będzie współpracować przy wdrożeniu innowacyjnej e-Platformy.

MinFinTech po raz trzeci

Oba konkursy odbyły się w ramach 3. edycji projektu MinFinTech, który stanowi część programu GovTech Polska. Jego celem jest usprawnienie dialogu między administracją publiczną a innowatorami (przedsiębiorcami MŚP, startupami, środowiskiem naukowym). Czyli wszystkimi, którzy wspólnie chcą znaleźć innowacyjne i efektywne rozwiązania rzeczywistych wyzwań administracji publicznej.

Wszystko zaczęło się w 2017 r., kiedy polska administracja skarbowa po raz pierwszy poszukiwała rozwiązań przy pomocy narzędzi charakterystycznych dla ścieżki govtech. Ministerstwo Finansów, jako pierwsza administracja skarbowa na świecie, aby usprawnić uszczelnianie systemu podatkowego, przygotowało zadanie dla programistów i analityków na hackathonie (czyli maratonie programistycznym) w ramach konkursu MinFinTech. Efektem tego konkursu jest program, który pomaga administracji skarbowej w walce z mafiami VAT.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama