REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KAS wdroży inteligentne roboty do walki z cyberprzestępczością w sieci

KAS wdroży inteligentne roboty do walki z cyberprzestępczością w sieci
KAS wdroży inteligentne roboty do walki z cyberprzestępczością w sieci

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów informuje o wyłonieniu zwycięzców 2 wyzwań w konkursie MinFinTech: na opracowanie inteligentnego robota do walki z cyberprzestępczością i stworzenie platformy szkoleniowej dla funkcjonariuszy KAS, którzy wykorzystują urządzenia RTG do kontroli celno-skarbowej. Nagrody trafiły do zdolnych programistów, którzy podjęli nasze ambitne wyzwania i wykorzystali swoją nieprzeciętną wiedzę do wsparcia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Konkurs zrealizowano w formule govtechowej, która otwiera sektor publiczny na innowacje i nowoczesne technologie.

„Można śmiało powiedzieć, że innowacje powoli zmieniają naszą organizację. Pokazujemy, że administracja potrafi być otwarta na nowoczesne rozwiązania IT i nie boi się zaufać tym, którzy tworzą rozwiązania szyte na miarę” – powiedziała wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 4 marca 2020 r. w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA

Autopromocja

„W tym roku nagrody przyznajemy w dwóch wyzwaniach, dla których wspólny jest jeden cel. To odpowiedzialność KAS za bezpieczeństwo publiczne związane z przepływem niebezpiecznych towarów przez granicę i z rosnącą liczbą przestępstw w cyberprzestrzeni” – dodała Magdalena Rzeczkowska.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Innowatorzy dla administracji skarbowej

Resort finansów – już trzeci raz w formule konkursowej govtech – zwrócił się do innowatorów o wsparcie w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań w obszarze IT. Tym razem celem było wzmocnienie zwalczania przestępczości ekonomicznej przez stworzenie narzędzi w obszarze cyberprzestępczości i unowocześnienie metod pracy funkcjonariuszy z wykorzystaniem urządzeń RTG w obszarze kontroli celno-skarbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W I etapie z dostarczonych rozwiązań wybraliśmy 7 najlepszych prototypów. II etap wyłonił 2 zwycięzców, z którymi podejmiemy dalszą współpracę.

Inteligentny robot do walki z cyberprzestępczością

W wyniku wyzwania ogłoszonego przez Izbę Administracji Skarbowej w Opolu KAS wdroży system programowalnych robotów sieciowych z uczeniem maszynowym i przeszukiwaniem internetu oraz dark web. System wesprze zadania realizowane przez Centrum Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, dotyczące diagnozowania i analizowania niepożądanych zjawisk w cyberprzestrzeni. Narzędzie kompleksowo buduje model, według którego poszukiwane są strony internetowe – podobne do zadanych. Wykorzystuje do tego zarówno słowa kluczowe, jak i obrazy wprowadzone przez użytkownika. Co ważne, posiada także możliwość douczania modelu. Funkcjonalność narzędzia zwiększają: dodawanie i łączenie modułów oraz wyszukiwanie w sieci DarkNet.

Laureaci I etapu konkursu:
I miejsce – Tomasz Janiczek i Marek Bazan - Zespół
II miejsce – BI INSIGHT S.A.
III miejsce – DevChain Sp. z o.o.
IV miejsce – SoftwareHut Sp. z o.o.
V miejsce ­– ITCPW Sp. z o.o.

II etap wyłonił zwycięzców: Tomasza Janiczka i Marka Bazana, którzy wdrożą unikatowy system w KAS.

Platforma szkoleniowa dla funkcjonariuszy KAS

Efektem konkursu ogłoszonego przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku KAS będzie wdrożenie interaktywnej e-platformy szkoleniowej, która w prosty i przejrzysty sposób umożliwia przeprowadzanie szkoleń z wykorzystaniem różnych scenariuszy zdarzeń. Moduł z interpretacji obrazu wiernie odzwierciedla środowisko pracy operatora RTG, a funkcja przekształcania obrazu rentgenowskiego pozwala na interpretację obrazu bez użycia specjalistycznego oprogramowania. Funkcjonalność e-learningu daje jednocześnie możliwość prowadzenia szkoleń na obszarze wszystkich izb administracji skarbowej.

Laureaci konkursu

Laureaci I etapu konkursu:
I miejsce – Netsoft TI Tomasz Cyfert, Tomasz Siwak
II miejsce – Paulina Bukowska.

W II etapie największą liczbę punktów zdobył zespół autorski: Tomasz Cyfert i Tomasz Siwak, z którymi KAS będzie współpracować przy wdrożeniu innowacyjnej e-Platformy.

MinFinTech po raz trzeci

Oba konkursy odbyły się w ramach 3. edycji projektu MinFinTech, który stanowi część programu GovTech Polska. Jego celem jest usprawnienie dialogu między administracją publiczną a innowatorami (przedsiębiorcami MŚP, startupami, środowiskiem naukowym). Czyli wszystkimi, którzy wspólnie chcą znaleźć innowacyjne i efektywne rozwiązania rzeczywistych wyzwań administracji publicznej.

Wszystko zaczęło się w 2017 r., kiedy polska administracja skarbowa po raz pierwszy poszukiwała rozwiązań przy pomocy narzędzi charakterystycznych dla ścieżki govtech. Ministerstwo Finansów, jako pierwsza administracja skarbowa na świecie, aby usprawnić uszczelnianie systemu podatkowego, przygotowało zadanie dla programistów i analityków na hackathonie (czyli maratonie programistycznym) w ramach konkursu MinFinTech. Efektem tego konkursu jest program, który pomaga administracji skarbowej w walce z mafiami VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA