REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technologia w podatkach – nowoczesna analityka danych w KAS

Subskrybuj nas na Youtube
Technologia w podatkach – nowoczesna analityka danych w KAS
Technologia w podatkach – nowoczesna analityka danych w KAS

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj rozumiemy, że nie ma możliwości, aby Krajowa Administracja Skarbowa nie rozwijała się w obszarze nowych technologii i w dalszym ciągu skutecznie zapewniała stabilność finansów publicznych. Od kontaktu z podatnikami po weryfikację poprawności realizowania obowiązków podatkowych w KAS nacisk kładziony jest na innowacje i pogłębioną, opartą o metody naukowe analizę. Dzięki temu możliwe jest coraz bardziej efektywne uszczelnianie systemu podatkowego, ale co równie ważne ograniczenie opresyjność administracji skarbowej wobec uczciwych podatników.

Dynamiczny rozwój nowych technologii, globalizacja i powszechny dostęp do Internetu wpływają na każdy aspekt życia ludzkiego. Zmieniają się formy w jakich komunikujemy się z innymi, robimy zakupy i płacimy, czy nawet zarabiamy pieniądze. Nie ma prawdopodobnie żadnej sfery życia ludzkiego, na którą nowoczesność nie odcisnęłaby piętna. Ze względu na to, że zmienia się sposób naszego funkcjonowania ciągłym modyfikacjom poddawać musi się także administracja, która „obsługuje” społeczeństwo w wielu aspektach codzienności. Szczególne wyzwanie w tym kontekście stoi przed administracją skarbową, która odgrywa niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu państwa.

REKLAMA

Autopromocja

Rozwój technologii blockchain, popularność kryptowalut, e-commerce, sharing economy, ale nawet takie kwestie jak otwarcie granic wewnątrz strefy Schengen czy swobodny przepływ towarów, usług i kapitałów w ramach UE sprawiają, że skuteczna realizacja zadań postawionych przed Krajową Administracją Skarbową wymaga wykorzystywania innowacyjnych, opartych na wiedzy i przede wszystkim skutecznych narzędzi i metod służących obsłudze podatników, wspomagających pobór danin publicznych a także zapobiegających przestępczości w obszarach kluczowych dla funkcjonowania państwa.

Konsolidacja i nowoczesna analityka w skarbówce

REKLAMA

W marcu 2017 r. roku powstała Krajowa Administracja Skarbowa. Głównym motywem zmiany funkcjonowania struktury administracji skarbowej było zapewnienie stabilności finansów publicznych poprzez zwiększenie efektywności poboru podatków a więc tzw. uszczelnianie systemu podatkowego. Moment konsolidacji 3 różnych organizacji w jedną był odpowiedni, aby położyć większy nacisk na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na sprawną realizację zadań w rzeczywistości stechnologizowanej.

Poza szeroko przedstawianymi już przez Ministerstwo Finansów narzędziami jak JPK_VAT czy STIR do właściwego typowania podmiotów objętych monitoringiem organy Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystują stworzony na jej potrzeby Silnik Analiz. Narzędzie powstało w oparciu o innowacyjne metody analityczne takie jak modelowanie statystyczno-ekonometryczne i machine learning, przetwarzanie Big Data. W mechanizmie wykorzystywane są także relacyjne i grafowe bazy.

Jednoczesne wykorzystywanie dostępnych zasobów bazodanowych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych umożliwia administracji skarbowej kompleksową analizę danych podatkowych zarówno od strony podmiotów jak również zachodzących pomiędzy nimi interakcji. Analizie poddawane są równocześnie dane stricte podatkowe jak również informacje o powiązaniach osobowych, kapitałowych, transakcyjnych oraz charakterystyczne cechy behawioralne podmiotów. Zastosowane metody i narzędzia pozwalają na szybką i skuteczną identyfikację nowopowstających obszarów ryzyka. Dodatkowo używane technologie dają możliwość tworzenia przyjaznego dla analityków i wydajnego środowiska pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innowacje w drodze

REKLAMA

Krajowa Administracja Skarbowa wciąż rozwija narzędzia wspomagające proces uszczelniania systemu podatkowego w oparciu o technologie i o naukowe metody pracy. Kolejnym projektem wykorzystującym zaawansowane techniki analizy danych będzie mechanizm wspierający przeciwdziałanie zatorom płatniczym w obrocie gospodarczym. Opracowywany proces analityczny ukierunkowany będzie na rozpoznawanie podmiotowego prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień w realizacji świadczeń pieniężnych.

Nowoczesne techniki analityczne wykorzystywane są również w narzędziach wspierających lokalne procesy zarządzania ryzykiem w obszarze zwrotów i kwot do przeniesienia lub badania wybranych gałęzi gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem wpływu kondycji branży na wpływy z należności z podatku VAT. Narzędzie to poza wykazywaniem dynamiki w poszczególnych gałęziach gospodarki pozwala zidentyfikować również kluczowe podmioty, których działania determinują branże i mają istotny wpływ na dochody z podatku VAT.

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Współpraca KAS i ośrodków naukowych

Departament Analiz MF aktywnie rozwija współpracę z ośrodkami akademickimi. Efektem współdziałania z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu jest uzyskany przez uczelnię certyfikat European Master in Official Statistics (EMOS). Od roku akademickiego 2019/2020, pod patronatem Eurostatu i przy współudziale Departamentu Analiz, Uniwersytet rozpoczyna unikatową ścieżkę kształcenia - Statystyka Publiczna - na kierunku Analityka Gospodarcza. Przyszli absolwenci będą stanowili potencjalną, wysoko wykwalifikowaną kadrę administracji skarbowej.

W ramach współpracy z ośrodkami naukowymi w wydziałach Departamentu Analiz prowadzone są staże dla studentów m.in. Politechniki Wrocławskiej, trwają również przygotowania do rozpoczęcia stałej współpracy badawczo-rozwojowej mającej na celu ciągłe doskonalenie stosowanych w KAS metod i modeli analitycznych. Efekty wspólnych prac będą zaimplementowane w narzędziach informatycznych używanych w procesach typowania podmiotów do wszelkich czynności o charakterze weryfikacyjnym.

Departament Analiz Ministerstwa Finansów

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

REKLAMA

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

REKLAMA

Podatek od prezentów komunijnych w 2025 r. Są 3 limity kwotowe zwolnień podatkowych: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

REKLAMA