reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak przygotować oświadczenie o sporządzaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – wyjaśnia Ministerstwo Finansów

Jak przygotować oświadczenie o sporządzaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – wyjaśnia Ministerstwo Finansów

Dnia 18 lipca 2019 roku Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia w zakresie sposobu składania i przykładowej treści oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, o którym mowa w obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. przepisach tj. w art. 11m ustawy o CIT oraz w art. 23y ustawy o PIT.

W opublikowanym wyjaśnieniu, Ministerstwo przedstawia najważniejsze kwestie związane ze składaniem oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych przez podatników.

Jakiego okresu dotyczy oświadczenie?

Oświadczenie składane jest w odniesieniu do transakcji kontrolowanych, zawieranych w roku podatkowym (dla ustawy o PIT) lub w roku obrotowym (dla ustawy o CIT) rozpoczynającym się po 31 grudnia 2018 r.

Zgodnie z opublikowanym wyjaśnieniem przez Ministerstwo oświadczenie składane na postawie art. 11m ustawy o CIT lub art. 23y ustawy o PIT dotyczy także transakcji kontrolowanych (objętych obowiązkiem dokumentacyjnym) zawieranych w roku podatkowym (obrotowym) rozpoczynającym się po 31 stycznia 2017 r. jeżeli podmiot powiązany wybrał stosowanie nowych regulacji w zakresie cen transferowych już za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2017 r.

Forma oświadczenia

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych o którym mowa w art. 11m ustawy o CIT oraz w art. 23y ustawy o PIT należy złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Sposób składania oświadczenia

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych należy składać na adres elektronicznej skrzynki podawczej urzędu skarbowego za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP (https://epuap.gov.pl/wps/portal) przy użyciu usługi „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” według aktualnego wzoru pisma ogólnego, udostępnionego w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) ePUAP, wybierając pole „Inne pismo” z listy rozwijanej.

Gdzie dostępna jest usługa wysłania pisma ogólnego?

Usługa wysłania pisma ogólnego dostępna jest w szczególności pod następującymi adresami:

Elementy oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych zgodnie z wyjaśnieniami wydanymi przez Ministerstwo powinno zawierać następujące elementy:

1) Dane podmiotu składającego oświadczenie:

  • pełna nazwa / imię i nazwisko - dla oświadczeń składanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej,
  • numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku jego braku – inny numer identyfikacyjny wraz z określeniem jego rodzaju,
  • adres (kraj, miejscowość, kod pocztowy, ulica, numer budynku, numer lokalu) siedziby lub zarządu, a w przypadku osób fizycznych – adres zamieszkania,
  • wskazanie funkcji pełnionej w podmiocie przez każdą z osób podpisujących oświadczenie.

2) Okres za jaki lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona;

3) Oświadczenie, iż ceny transferowe transakcji kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane;

4) Oświadczenie, iż ceny transferowe w zakresie należności i umów wskazanych w art. 11o ust. 1 ustawy o CIT oraz w art. 23za ust. 1 ustawy o PIT objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, z których żaden nie ma miejsca zamieszkania, siedziby lub zarządu na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Kto jest zobowiązany do podpisania oświadczenia?

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych podpisuje kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, podając pełnioną przez siebie funkcję. Funkcję podaje się w treści oświadczenia (pisma ogólnego). Oświadczenie podpisywane jest za pomocą podpisu zaufanego lub certyfikatu (podpisu) kwalifikowanego.

Sposób podpisywania oświadczenia w przypadku kiedy wymagany jest podpis więcej niż jednej osoby

Zgodnie z art. 11m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT oraz w art. 23y ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT  tj. oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji składa i podpisuje, każda z uprawnionych osób do reprezentacji w przypadku gdy kilka osób spełnia kryteria kierownika jednostki albo nie jest możliwe określenie kierownika jednostki.

Ministerstwo w wyjaśnieniach wskazuje, iż w niniejszym przypadku wymagane jest podpisanie oświadczenia przez każdą z osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu.

Instrukcja opatrywania dokumentu elektronicznego więcej niż jednym podpisem zaufanym z wykorzystaniem konta podmiotu na ePUAP dostępna jest do pobrania pod adresem:

https://epuap.gov.pl/wps/wcm/connect/a551ea53-b95e-4594-9a43-717ba8970c99/instrukcja%2520podwojnego%2520podpisywania.pdf?MOD=AJPERES

Jak założyć konto podmiotu na platformie ePUAP?

Ministerstwo w opublikowanych wyjaśnieniach podaje adres, gdzie każdy może zapoznać się z informacją w jaki sposób założyć konto podmiotu powiązanego na platformie ePUAP.

Poniżej link: https://epuap.gov.pl/wps/wcm/connect/529ac444-6510-4bf3-997e-48b750ae0df3/Zak%C5%82adanie+konta+organizacji_v3.pdf?MOD=AJPERES

Ministerstwo Finansów opublikowało również przykładową treść oświadczenia składanego na podstawie art. 11m ustawy o CIT oraz art. 23y ustawy o PIT. Przykładowy wzór dla składnego oświadczenia zawarty został w wyjaśnieniach w pkt VI opisującym wymagane elementy oświadczania.

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/oswiadczenie-o-sporzadzeniu-lokalnej-dokumentacji-cen-transferowych-na-podstawie-przepisow-obowiazujacych-od-1-stycznia-2019-r/

Patrycja Szewczyk, Senior Associate

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak przygotować oświadczenie o sporządzaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – wyjaśnia Ministerstwo Finansów
Jak przygotować oświadczenie o sporządzaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – wyjaśnia Ministerstwo Finansów

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama