Jak przygotować oświadczenie o sporządzaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – wyjaśnia Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
W opublikowanym wyjaśnieniu, Ministerstwo przedstawia najważniejsze kwestie związane ze składaniem oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych przez podatników.
REKLAMA
Jakiego okresu dotyczy oświadczenie?
Oświadczenie składane jest w odniesieniu do transakcji kontrolowanych, zawieranych w roku podatkowym (dla ustawy o PIT) lub w roku obrotowym (dla ustawy o CIT) rozpoczynającym się po 31 grudnia 2018 r.
Zgodnie z opublikowanym wyjaśnieniem przez Ministerstwo oświadczenie składane na postawie art. 11m ustawy o CIT lub art. 23y ustawy o PIT dotyczy także transakcji kontrolowanych (objętych obowiązkiem dokumentacyjnym) zawieranych w roku podatkowym (obrotowym) rozpoczynającym się po 31 stycznia 2017 r. jeżeli podmiot powiązany wybrał stosowanie nowych regulacji w zakresie cen transferowych już za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2017 r.
Forma oświadczenia
Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych o którym mowa w art. 11m ustawy o CIT oraz w art. 23y ustawy o PIT należy złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.
Polecamy: CIT 2019. Komentarz
Polecamy: PIT 2019. Komentarz
Sposób składania oświadczenia
Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych należy składać na adres elektronicznej skrzynki podawczej urzędu skarbowego za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP (https://epuap.gov.pl/wps/portal) przy użyciu usługi „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” według aktualnego wzoru pisma ogólnego, udostępnionego w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) ePUAP, wybierając pole „Inne pismo” z listy rozwijanej.
Gdzie dostępna jest usługa wysłania pisma ogólnego?
Usługa wysłania pisma ogólnego dostępna jest w szczególności pod następującymi adresami:
- https://obywatel.gov.pl/wyslij-pismo-ogolne
- https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-ogolne/ogolne-sprawy-urzedowe-2/pismo-ogolne-do-podmiotu-publicznego-nowe
- https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-zalatwic-sprawe-w-urzedzie/dlaczego-warto-zalatwiac-sprawy-urzedowe-przez-biznes-gov-pl-i-jak-to-zrobic/jak-wyslac-pismo-ogolne
Elementy oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych
Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych zgodnie z wyjaśnieniami wydanymi przez Ministerstwo powinno zawierać następujące elementy:
1) Dane podmiotu składającego oświadczenie:
- pełna nazwa / imię i nazwisko - dla oświadczeń składanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej,
- numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku jego braku – inny numer identyfikacyjny wraz z określeniem jego rodzaju,
- adres (kraj, miejscowość, kod pocztowy, ulica, numer budynku, numer lokalu) siedziby lub zarządu, a w przypadku osób fizycznych – adres zamieszkania,
- wskazanie funkcji pełnionej w podmiocie przez każdą z osób podpisujących oświadczenie.
2) Okres za jaki lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona;
3) Oświadczenie, iż ceny transferowe transakcji kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane;
4) Oświadczenie, iż ceny transferowe w zakresie należności i umów wskazanych w art. 11o ust. 1 ustawy o CIT oraz w art. 23za ust. 1 ustawy o PIT objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, z których żaden nie ma miejsca zamieszkania, siedziby lub zarządu na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Kto jest zobowiązany do podpisania oświadczenia?
Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych podpisuje kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, podając pełnioną przez siebie funkcję. Funkcję podaje się w treści oświadczenia (pisma ogólnego). Oświadczenie podpisywane jest za pomocą podpisu zaufanego lub certyfikatu (podpisu) kwalifikowanego.
Sposób podpisywania oświadczenia w przypadku kiedy wymagany jest podpis więcej niż jednej osoby
Zgodnie z art. 11m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT oraz w art. 23y ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT tj. oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji składa i podpisuje, każda z uprawnionych osób do reprezentacji w przypadku gdy kilka osób spełnia kryteria kierownika jednostki albo nie jest możliwe określenie kierownika jednostki.
Ministerstwo w wyjaśnieniach wskazuje, iż w niniejszym przypadku wymagane jest podpisanie oświadczenia przez każdą z osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu.
Instrukcja opatrywania dokumentu elektronicznego więcej niż jednym podpisem zaufanym z wykorzystaniem konta podmiotu na ePUAP dostępna jest do pobrania pod adresem:
Jak założyć konto podmiotu na platformie ePUAP?
Ministerstwo w opublikowanych wyjaśnieniach podaje adres, gdzie każdy może zapoznać się z informacją w jaki sposób założyć konto podmiotu powiązanego na platformie ePUAP.
Poniżej link: https://epuap.gov.pl/wps/wcm/connect/529ac444-6510-4bf3-997e-48b750ae0df3/Zak%C5%82adanie+konta+organizacji_v3.pdf?MOD=AJPERES
Ministerstwo Finansów opublikowało również przykładową treść oświadczenia składanego na podstawie art. 11m ustawy o CIT oraz art. 23y ustawy o PIT. Przykładowy wzór dla składnego oświadczenia zawarty został w wyjaśnieniach w pkt VI opisującym wymagane elementy oświadczania.
Patrycja Szewczyk, Senior Associate
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat