REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

G20 o opodatkowaniu wielkich firm technologicznych

G20 o opodatkowaniu wielkich firm technologicznych
G20 o opodatkowaniu wielkich firm technologicznych

REKLAMA

Ministrowie finansów grupy G20 na spotkaniu w Fukuoce w Japonii 9 czerwca 2019 r. uzgodnili, że należy załatać luki prawne, które umożliwiają wielkim firmom technologicznym, takim jak Google, czy Facebook, obniżanie płaconego przez nie podatku korporacyjnego – wynika z komunikatu ze spotkania. Pomysł na opodatkowanie tych firm opierać się ma na dwóch filarach. Pierwszy filar dotyczy podziału praw do opodatkowania firmy, która sprzedaje towary lub usługi w danym kraju, nawet jeśli nie jest w nim fizycznie obecna. Jeśli mimo to firmy znajdą sposób na księgowanie dochodów w krajach o niskich podatkach, inne państwa mogłyby wtedy zabiegać o ustalenie globalnego minimum stawki podatkowej w ramach drugiego filaru.

Facebook, Google, Amazon i inne ponadnarodowe korporacje technologiczne są krytykowane za księgowanie przychodów w krajach o niskich podatkach, niezależnie od tego, gdzie fizycznie znajdują się użytkownicy ich serwisów. Wielu uznaje te praktyki za nieuczciwe obniżanie podatków.

Nowe przepisy, mające uniemożliwić takie działania, nałożyłyby większe obciążenia podatkowe na wielkie firmy, ale utrudniłyby również niektórym krajom, takim jak Irlandia, przyciąganie zagranicznych inwestycji poprzez obietnice bardzo niskich stawek podatku korporacyjnego – ocenia agencja Reutera.

„W tej chwili mamy dwa filary i sądzimy, że potrzebujemy obu tych filarów, aby to działało (…) Propozycje wciąż są nieco niekonkretne, ale stopniowo nabierają kształtu” - powiedział minister finansów Japonii Taro Aso, który przewodniczył spotkaniu szefów resortów finansów grupy G20 w Fukuoce.

Utrudnienie praktyki księgowania przychodów w krajach o niskich podatkach proponowały m.in. Wielka Brytania i Francja. Przeciwne tej idei były natomiast USA, które wyrażały obawy, że zabiegi są wycelowane w amerykańskie firmy technologiczne.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Wielkie korporacje internetowe twierdzą, że przestrzegają prawa podatkowego, ale płacą w Europie niskie podatki, najczęściej poprzez kierowanie sprzedaży przez kraje z korzystnymi systemami podatkowymi, takie jak Irlandia czy Luksemburg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Z zadowoleniem przyjmujemy postępy w sprawie wyzwań podatkowych wynikających z cyfryzacji i popieramy ambitny plan składający się z podejścia dwufilarowego (…) Zwiększymy nasze wysiłki na rzecz osiągnięcia opartego na konsensusie rozwiązania w ostatecznym raporcie do 2020 roku” - napisano w komunikacie G20 po spotkaniu w Fukuoce.

Pierwszy filar projektu dotyczy podziału praw do opodatkowania firmy, która sprzedaje towary lub usługi w danym kraju, nawet jeśli nie jest w nim fizycznie obecna. Jeśli mimo to firmy znajdą sposób na księgowanie dochodów w krajach o niskich podatkach, inne państwa mogłyby wtedy zabiegać o ustalenie globalnego minimum stawki podatkowej w ramach drugiego filaru.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

„Dostrzegam dużą wolę wspólnej pracy w tej sprawie, jakiej niewielu mogłoby się spodziewać rok temu (…) Naprawdę wierzymy, że giganci technologiczni, nie tylko GAFA, muszą płacić uczciwą część podatków tam, gdzie generują wartość i dochody” - powiedział komisarz UE ds. gospodarki Pierre Moscovici. Akronim GAFA oznacza firmy Google, Amazon, Facebook i Apple.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W komunikacie ze spotkania w Fukuoce oceniono również, że na świecie „nasiliły się napięcia handlowe i geopolityczne”. W dokumencie nie znalazło się jednak stwierdzenie, że należy „uznać rosnącą potrzebę rozwiązania napięć handlowych”, która była w projekcie dokumentu dyskutowanym w sobotę.

Według źródeł Reutera na usunięcie tego stwierdzenia naciskały Stany Zjednoczone, które nakładają karne cła na towary sprowadzane z Chin, by zmusić je do zmiany polityki gospodarczej. Przyjęty komunikat nie zawiera również żadnego stwierdzenia, że wojna handlowa USA-Chiny szkodzi globalnemu wzrostowi gospodarczemu.

Zdaniem szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde „najwyższym priorytetem powinno być rozwiązanie obecnych napięć handlowych” i praca na rzecz modernizacji międzynarodowych reguł handlowych. MFW przestrzegał niedawno, że choć wzrost gospodarczy ma przyspieszyć w tym i w przyszłym roku, wojna celna pomiędzy Chinami a USA może zmniejszyć globalne PKB w 2020 roku o 0,5 proc.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mc/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

    Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

    Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

    Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

    Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

    KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

    E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

    Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

    Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

    Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

    W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

    Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

    Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

    REKLAMA