REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

83 proc. Polaków rozliczy podatek za 2021 r. przez internet

pit zus 2021 2022 kiedy deklaracja podatkowa
pit zus 2021 2022 kiedy deklaracja podatkowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

83 proc. podatników rozliczy się przez internet. Stanowi to wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku – wynika z opublikowanego we wtorek raportu KPMG "Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2021" .

Najbardziej popularna ulga na dziecko

Jak podano w raporcie firmy doradczej KPMG, blisko połowa podatników (47 proc.) mających obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym złożyła zeznanie podatkowe PIT w marcu, z kolei w lutym rozliczyło się 31 proc. podatników. Z możliwości odliczenia ulg podatkowych w zeznaniu rocznym zamierza skorzystać w tym roku 46 proc. podatników, z czego największą popularnością cieszy się ulga podatkowa na dziecko, którą zastosuje ponad połowa korzystających z odliczeń.

Autopromocja

Rozliczenie przez internet popularne wśród najmłodszych

Z danych zaprezentowanych w raporcie, PIT za 2021 rok złoży przez internet 83 proc. Polaków, z czego połowa za pomocą systemu Twój e-PIT. Największą popularnością usługa Twój e-PIT cieszy się wśród najmłodszych Polaków – 73 proc. podatników do 26. roku życia rozlicza się bowiem z urzędem skarbowym z pomocą tego systemu.

Dodano, że korzystając z usługi Twój e-PIT blisko połowa podatników zadeklarowała, że zaakceptowała przygotowane wstępnie przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie podatkowe bez dokonywania w nim żadnych zmian.

"31 proc. Polaków zmieniło część danych w zeznaniu, natomiast 16 proc. (wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do poprzedniej edycji badania) odrzuciło wstępnie przygotowane przez KAS zeznanie roczne PIT i wypełniło je samodzielnie. Z kolei 8 proc. respondentów przyznało, że nie zrobi nic – zatem zeznanie PIT zostanie uznane za zaakceptowane i złożone z dniem 2 maja br., kiedy mija termin rozliczenia podatkowego za 2021 rok” - stwierdzono w raporcie KPMG.

Wskazano w nim, że prawie wszyscy Polacy (98 proc. wskazań), którzy korzystają z systemu Twój e-PIT, oceniają go jako przyjazny i przejrzysty. Jednocześnie 90 proc. nie napotykało żadnych problemów z jego działaniem. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy, najczęściej dotyczą uwierzytelnienia do systemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Popularność rozliczenia PIT przez internet rośnie nieprzerwanie od kilku lat. Bez wątpienia jest to zasługa wprowadzonego kilka lat temu systemu Twój e-PIT. Co istotne, rozliczenie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej daje podatnikowi wiele korzyści, w tym szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Jeżeli bowiem podatnik swoje zeznanie wyśle za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje zwrot nadpłaty otrzyma w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast w przypadku rozliczenia i wysłania zeznania podatkowego w formie dokumentu papierowego, ewentualny zwrot podatku wynosi 3 miesiące” – powiedział, cytowany w raporcie, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce Andrzej Marczak.

Połowa Polaków wypełni zeznania samodzielnie

W raporcie poinformowano, że połowa Polaków wypełni zeznania PIT za 2021 r. samodzielnie – co oznacza spadek o 8 pkt. proc. względem poprzedniej edycji badania. W stosunku do ubiegłego roku z kolei aż o 9 pkt. proc. wzrósł odsetek Polaków (39 proc.), którzy zlecają wypełnienie zeznania rocznego PIT komuś innemu. 11 proc. Polaków przyznało, że zeznanie roczne PIT przygotuje samodzielnie, ale skorzysta z częściowej pomocy innych. Polacy z prośbą o pomoc w wypełnieniu rocznego zeznania najczęściej udają się do księgowego (42 proc.), rodziny (32 proc.) lub znajomych (19 proc.).

„Chociaż połowa Polaków zleca wypełnienie zeznania komuś innemu lub korzysta z częściowej pomocy podczas jego przygotowywania, ponad 60 proc. uważa, że obowiązek wypełnienia formularza PIT jest bardzo lub raczej łatwym zadaniem, które większości podatników zajmuje maksymalnie pół godziny” – oceniono w raporcie KPMG.

Przypomniano, że część zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Jest jednak kilka wyjątków, które można już uwzględnić podczas rozliczenia za 2021 rok. Wśród nich m.in. dodatkowa kategoria wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej czy nowe zasady rozliczenia ulgi prorodzinnej w przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (naprzemienna opieka) oraz rozszerzony został krąg osób uprawnionych do wspólnego z małżonkiem rozliczania się z podatku PIT.

„Z badania KPMG wynika, że połowa podatników nie ma świadomości, że część przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu odnosi się także do rozliczenia podatkowego już za 2021 rok” – stwierdzono w raporcie.

Raport KPMG w Polsce "Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2021" został przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego metodą wywiadów telefonicznych CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiedziały osoby mające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za rok 2021. W grupie badanych nie zostały uwzględnione osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS. Badanie zostało przeprowadzone 14-26.03.2022 r. przez firmę badawczą Norstat. Celem badania było poznanie, w jaki sposób Polacy rozliczają swój podatek dochodowy za 2021 r. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ewelina
    2022-04-13 11:51:49
    Co roku rozliczam się przez Internet z programem Pitax. Podpowiada, z jakich odliczeń korzystać, świetna alternatywa, w dodatku darmowa.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA