REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Usługa Twój e-PIT pozawala łatwo i szybko skorygować zeznanie podatkowe /shutterstock.com
Usługa Twój e-PIT pozawala łatwo i szybko skorygować zeznanie podatkowe /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Od piątku 15 lutego za pomocą usługi Twój e-PIT zostaną podatnikom udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 . Dzięki nowej usłudze podatnik może w łatwy i szybki sposób skorygować zeznanie podatkowe nawet po 1 maja.

Zgodnie z planami resortu finansów od 15 lutego dla podatników rozliczających się przy pomocy PIT-37 i PIT-38 na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl będzie dostępna nowa usługa Twój e-PIT.

Autopromocja

"Usługa w tym roku jest przygotowana tylko i wyłącznie dla podatników, którzy uzyskują przychody z tytułu umów o pracę, umów o dzieło, umowy zlecenie bądź z tytułu kapitałów pieniężnych - powiedziała z-ca dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów Renata Domasiewicz.

Jak dodała, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą za pomocą usługi Twój e-PIT będą mogli złożyć zeznanie podatkowe w przyszłym roku.

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Zostaną w nim uwzględnione wszystkie dane z informacji, które administracja skarbowa otrzymała od płatników (pracodawców), stąd też podatnikowi zostanie udostępnione zeznanie zbiorcze.

W sytuacji, gdy podatnik stwierdzi, że nie wszystkie jego przychody zostały uwzględnione może poinformować o tym urząd skarbowy, jak również ma możliwość samodzielnego dodania dodatkowych przychodów do udostępnionego zeznania podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostęp do zeznania będzie możliwy po zalogowaniu się do serwisu za pomocą następujących danych: identyfikator podatkowy NIP i data urodzenia lub numer PESEL, a także kwota przychodu z zeznania za rok 2017 oraz jedna z kwot przychodu z informacji otrzymanej od pracodawcy za 2018 rok.

"Jeżeli podatnik nie posiada tych danych, będzie mógł się również uwierzytelnić przy pomocy profilu zaufanego" - dodała Domasiewicz.

Jak zaznaczyła, proces logowania jest łatwy i szybki, wystarczy tylko pamiętać o przygotowaniu odpowiednich danych przed jego rozpoczęciem.

"Po zalogowaniu się do usługi na pierwszej stronie zobaczymy, jaki dochód uzyskaliśmy w 2018 r. oraz jakie urząd przyjął odliczenia i ulgi. Tutaj mówimy o uldze prorodzinnej, o przekazaniu 1 proc. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Te dwie dane są pobierane z zeznania podatkowego złożonego przez podatnika w roku ubiegłym" - tłumaczyła Domasiewicz.

Podkreśliła, że na profilu można w łatwy sposób nanosić zmiany. "Mamy przy każdej uldze, odliczeniu czy przy numerze rachunku przycisk +dodaj+ bądź +zmień+ i tutaj podatnik klikając otrzyma okno, gdzie w odpowiednie pola będzie mógł wpisać, czy korzysta np. z ulgi rehabilitacyjnej, internetowej, odsetkowej, czy chce dodać ulgę prorodzinną na kolejne dziecko, które na przykład urodziło się w roku 2018 i wcześniej z tej ulgi nie korzystał. Będzie mógł również dodać bądź zmienić rachunek bankowy, który zgłaszał wcześniej do urzędu albo nie zgłosił, a chce to zrobić" - wyjaśniła.

Podatnik będzie mógł też wskazać organizację charytatywną, którą chce zasilić 1 proc. podatku. Domasiewicz przypomniała, że do tej opcji będzie podpięta lista takich organizacji, z katalogu tego podatnik będzie mógł wybrać nowy podmiot.

W sytuacji, kiedy podatnik się pomyli, będzie mógł - również przy pomocy usługi Twój e-PIT - złożyć korektę zeznania podatkowego. W tym celu, po zalogowaniu się na swój profil i odnalezieniu wypełnionego PIT-u, należy kliknąć opcję "korekta". Podatnik otworzy uprzednio wypełnione zeznanie i będzie mógł dokonać zmian w obrębie każdego pola, po czym po ponownym przeliczeniu, pojawi się opcja +akceptuj+. Potwierdzone w ten sposób zeznanie zostanie wysłane do urzędu.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

"Korygować możemy zeznanie tak naprawdę cały czas, usługa będzie dostępna dla podatników nie tylko do 30 kwietnia, ale również po tym po terminie. Od 1 maja podatnik będzie mógł sprawdzić, jakie zeznanie zostało złożone, zawsze będzie mógł je pobrać, będzie mógł również pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru" - wyjaśniła Domasiewicz.

Przypominała, że urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) jest dokumentem, który dla różnych instytucji, organizacji, jak również dla samego podatnika potwierdza, że zeznanie zostało złożone.

Ekspertka zaznaczyła, że "zeznanie podatkowe może złożyć wyłącznie sam podatnik bez pomocy żadnego pełnomocnika, bez żadnych osób upoważnionych, np. księgowych" - powiedziała.

Jak podkreśliła: "Jeżeli podatnik czuję się niepewnie bądź nie ma dostępu do internetu, zawsze może skorzystać ze stanowiska komputerowego na sali obsługi w urzędzie skarbowym. Może również skorzystać z pomocy pracownika urzędu skarbowego, który na pewno wytłumaczy kwestie problemowe, pomoże, ale nie złoży i nie uzupełni danych za podatnika".

Domasiewicz wyjaśniła także, co należy zrobić w sytuacji, gdy podatnik chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem. "Po uwierzytelnieniu się do usługi podatnik będzie miał możliwość zmiany formy opodatkowania i wybrania opcji rozliczenia wspólnie z małżonkiem bądź też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku osób, które chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem, będzie konieczne uwierzytelnienie również małżonka, z czym wiąże się podanie jego danych" - tłumaczyła.

Dodała, że takie zeznanie zostanie przeliczone i przedstawione jako rozliczenie wspólne. "Sam małżonek na swoim profilu nie musi się ponownie uwierzytelniać i odrzucać zeznania. Automatycznie po złożeniu wspólnego rozliczenia na koncie współmałżonka to zeznanie zostanie anulowane i pojawi się informacja, że zostało rozliczone zeznanie wspólne z małżonkiem" - zaznaczyła.

Przy czym małżonek będzie miał możliwość na swoim profilu złożenia korekty, gdyby jednak uznał, że chciałby powrócić do rozliczenia indywidualnego. (PAP)

ksk/ mmu/

Zobacz: Podatki 2019

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA