Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Usługa Twój e-PIT pozawala łatwo i szybko skorygować zeznanie podatkowe /shutterstock.com
Usługa Twój e-PIT pozawala łatwo i szybko skorygować zeznanie podatkowe /shutterstock.com
www.shutterstock.com
Od piątku 15 lutego za pomocą usługi Twój e-PIT zostaną podatnikom udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 . Dzięki nowej usłudze podatnik może w łatwy i szybki sposób skorygować zeznanie podatkowe nawet po 1 maja.

Zgodnie z planami resortu finansów od 15 lutego dla podatników rozliczających się przy pomocy PIT-37 i PIT-38 na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl będzie dostępna nowa usługa Twój e-PIT.

"Usługa w tym roku jest przygotowana tylko i wyłącznie dla podatników, którzy uzyskują przychody z tytułu umów o pracę, umów o dzieło, umowy zlecenie bądź z tytułu kapitałów pieniężnych - powiedziała z-ca dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów Renata Domasiewicz.

Jak dodała, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą za pomocą usługi Twój e-PIT będą mogli złożyć zeznanie podatkowe w przyszłym roku.

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Zostaną w nim uwzględnione wszystkie dane z informacji, które administracja skarbowa otrzymała od płatników (pracodawców), stąd też podatnikowi zostanie udostępnione zeznanie zbiorcze.

W sytuacji, gdy podatnik stwierdzi, że nie wszystkie jego przychody zostały uwzględnione może poinformować o tym urząd skarbowy, jak również ma możliwość samodzielnego dodania dodatkowych przychodów do udostępnionego zeznania podatkowego.

Dostęp do zeznania będzie możliwy po zalogowaniu się do serwisu za pomocą następujących danych: identyfikator podatkowy NIP i data urodzenia lub numer PESEL, a także kwota przychodu z zeznania za rok 2017 oraz jedna z kwot przychodu z informacji otrzymanej od pracodawcy za 2018 rok.

"Jeżeli podatnik nie posiada tych danych, będzie mógł się również uwierzytelnić przy pomocy profilu zaufanego" - dodała Domasiewicz.

Jak zaznaczyła, proces logowania jest łatwy i szybki, wystarczy tylko pamiętać o przygotowaniu odpowiednich danych przed jego rozpoczęciem.

"Po zalogowaniu się do usługi na pierwszej stronie zobaczymy, jaki dochód uzyskaliśmy w 2018 r. oraz jakie urząd przyjął odliczenia i ulgi. Tutaj mówimy o uldze prorodzinnej, o przekazaniu 1 proc. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Te dwie dane są pobierane z zeznania podatkowego złożonego przez podatnika w roku ubiegłym" - tłumaczyła Domasiewicz.

Podkreśliła, że na profilu można w łatwy sposób nanosić zmiany. "Mamy przy każdej uldze, odliczeniu czy przy numerze rachunku przycisk +dodaj+ bądź +zmień+ i tutaj podatnik klikając otrzyma okno, gdzie w odpowiednie pola będzie mógł wpisać, czy korzysta np. z ulgi rehabilitacyjnej, internetowej, odsetkowej, czy chce dodać ulgę prorodzinną na kolejne dziecko, które na przykład urodziło się w roku 2018 i wcześniej z tej ulgi nie korzystał. Będzie mógł również dodać bądź zmienić rachunek bankowy, który zgłaszał wcześniej do urzędu albo nie zgłosił, a chce to zrobić" - wyjaśniła.

Podatnik będzie mógł też wskazać organizację charytatywną, którą chce zasilić 1 proc. podatku. Domasiewicz przypomniała, że do tej opcji będzie podpięta lista takich organizacji, z katalogu tego podatnik będzie mógł wybrać nowy podmiot.

W sytuacji, kiedy podatnik się pomyli, będzie mógł - również przy pomocy usługi Twój e-PIT - złożyć korektę zeznania podatkowego. W tym celu, po zalogowaniu się na swój profil i odnalezieniu wypełnionego PIT-u, należy kliknąć opcję "korekta". Podatnik otworzy uprzednio wypełnione zeznanie i będzie mógł dokonać zmian w obrębie każdego pola, po czym po ponownym przeliczeniu, pojawi się opcja +akceptuj+. Potwierdzone w ten sposób zeznanie zostanie wysłane do urzędu.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

"Korygować możemy zeznanie tak naprawdę cały czas, usługa będzie dostępna dla podatników nie tylko do 30 kwietnia, ale również po tym po terminie. Od 1 maja podatnik będzie mógł sprawdzić, jakie zeznanie zostało złożone, zawsze będzie mógł je pobrać, będzie mógł również pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru" - wyjaśniła Domasiewicz.

Przypominała, że urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) jest dokumentem, który dla różnych instytucji, organizacji, jak również dla samego podatnika potwierdza, że zeznanie zostało złożone.

Ekspertka zaznaczyła, że "zeznanie podatkowe może złożyć wyłącznie sam podatnik bez pomocy żadnego pełnomocnika, bez żadnych osób upoważnionych, np. księgowych" - powiedziała.

Jak podkreśliła: "Jeżeli podatnik czuję się niepewnie bądź nie ma dostępu do internetu, zawsze może skorzystać ze stanowiska komputerowego na sali obsługi w urzędzie skarbowym. Może również skorzystać z pomocy pracownika urzędu skarbowego, który na pewno wytłumaczy kwestie problemowe, pomoże, ale nie złoży i nie uzupełni danych za podatnika".

Domasiewicz wyjaśniła także, co należy zrobić w sytuacji, gdy podatnik chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem. "Po uwierzytelnieniu się do usługi podatnik będzie miał możliwość zmiany formy opodatkowania i wybrania opcji rozliczenia wspólnie z małżonkiem bądź też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku osób, które chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem, będzie konieczne uwierzytelnienie również małżonka, z czym wiąże się podanie jego danych" - tłumaczyła.

Dodała, że takie zeznanie zostanie przeliczone i przedstawione jako rozliczenie wspólne. "Sam małżonek na swoim profilu nie musi się ponownie uwierzytelniać i odrzucać zeznania. Automatycznie po złożeniu wspólnego rozliczenia na koncie współmałżonka to zeznanie zostanie anulowane i pojawi się informacja, że zostało rozliczone zeznanie wspólne z małżonkiem" - zaznaczyła.

Przy czym małżonek będzie miał możliwość na swoim profilu złożenia korekty, gdyby jednak uznał, że chciałby powrócić do rozliczenia indywidualnego. (PAP)

ksk/ mmu/

Zobacz: Podatki 2019

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Ordynacja podatkowa - część 1
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
  płatnika
  podatnika
  urzędu skarbowego
  budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uproszczenia w akcyzie dla producentów energii odnawialnej
  Będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla małych producentów energii odnawialnej i dla samorządów korzystających z OZE – wynika z opublikowanej na stronie KPRM zapowiedzi nowelizacji ustawy akcyzowej.
  Podwójna nowelizacja przepisów kodeksu karnego skarbowego w 2022 r.
  Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszło wiele zmian w przepisach, w szczególności w zakresie prawa podatkowego. Zmianami została objęta również ustawa – Kodeks karny skarbowy. Co ciekawe jednak, w trakcie roku doszło do ponownej nowelizacji tej ustawy a kolejne zmiany zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Jakich zmian dokonano w kodeksie karnym skarbowym w 2022 roku? Poniżej wskazujemy na najciekawsze i najbardziej istotne zmiany, które warto znać.
  Slim VAT 3 a sprzedaż mieszana - co się zmieni?
  Slim VAT 3 wprowadza zmiany w systemie proporcji odliczania VAT w sprzedaży mieszanej. Znacząco zwiększona zostanie kwota, która pozwala na odliczenie 100% wysokości podatku naliczonego.
  Dzialy specjalne produkcji rolnej. Normy szacunkowe dochodu od 1 stycznia 2023 r.
  Rząd opublikował projekt rozporządzenia określającego normy szacunkowe dochodu działów specjalnych produkcji rolnej. Nowe stawki wchodzą w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Dotyczą np. uprawy w szklarniach, uprawy grzybów oraz hodowli kotów rasowych.
  Jak wypłacić zysk ze spółki z o.o.
  Jak wspólnik spółki z o.o. może wypłacić zysk ze spółki, aby było najkorzystniej?
  Straty na lokatach bankowych w 2022 roku
  Nawet ponad 13% – takie realne straty mogą dać depozyty, które kończą się w trzecim kwartale 2022 r. Tak złych wyników w przypadku lokat nie mieliśmy od wielu lat. I choć sytuacja deponentów się poprawia, to i tak trudno liczyć na to, że bankowe lokaty uchronią nasz kapitał przed inflacją.
  SLIM VAT 3 i sankcja 20% VAT - zmiany w VAT od 2023 roku
  Zaprezentowana przez Ministerstwo Finansów w 2020 roku idea „SLIM VAT” doczekała się kolejnej odsłony. 8 sierpnia 2022 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3. Pakiet ten, tak jak poprzednie, ma na celu wprowadzenie kolejnych uproszczeń w zakresie rozliczenia VAT. Projekt ustawy zakłada również implementację wyroku TSUE z dnia 15 kwietnia 2021 roku w sprawie C-935/19 dotyczącego możliwości nakładania przez organy podatkowe 20 proc. sankcji VAT. Obecnie projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Konsultacje projektu potrwają do 26 sierpnia 2022 roku. Z kolei planowane wejście w życie nowych przepisów przewidziano na 1 stycznia 2023 roku.
  Inflacja w Polsce. Presja inflacyjna po 7 miesiącach 2022 roku nie słabnie
  Mimo oczekiwań wielu ekspertów na osłabienie dynamiki wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, według najnowszych danych GUS, inflacja nadal przyspiesza, sięgając w lipcu 2022 r. 15,6 proc., a więc była nieznacznie wyższa niż miesiąc wcześniej i najwyższa od 1997 roku.
  Fiskus promuje sprzedaż alkoholu z powodu spadku wpływów z akcyzy ... w Japonii
  W Japonii fiskus ogłosił akcję "Sake Viva!", która ma na celu zwiększenie sprzedaży alkoholu w kraju, gdzie jego konsumpcja mocno spada, co powoduje obniżenie wpływów z akcyzy - podaje w czwartek BBC.
  Informacja o realizacji strategii podatkowej - obowiązek dużych firm i grup kapitałowych
  Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której umieszczone są informacje o realizowanej strategii podatkowej. Obowiązek dotyczy dużych przedsiębiorstw i grup kapitałowych.
  50% koszty uzyskania przychodu a minimalne wynagrodzenie za pracę
  Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w ramach m.in. umowy o pracę i umów cywilnoprawnych to sposób na obniżenie należności podatkowych.
  Modele SAAS, PAAS i IAAS – czym różnią się w konsekwencjach podatkowych?
  Czy zastanawiałeś się kiedyś nad świadczeniem usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej? W skrócie polega to na dostarczaniu np. mocy obliczeniowej, ale również oprogramowania czy systemów w modelu usługowym. Problem jaki może pojawić się na Twojej drodze to wybór sposobu świadczenia tych usług oraz skutków podatkowych z nimi związanych.
  Dobrowolne zabezpieczenie zobowiązania podatkowego przez podatnika
  Podatnik, który otrzymał decyzję o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego lub posiada nieostateczną decyzję organu I instancji, wyprzedzając działania organu podatkowego, może skorzystać z instytucji zabezpieczenia dobrowolnego. Jak to zrobić i na czym polega dobrowolne zabezpieczenie zobowiązania podatkowego przez podatnika?
  Wystawianie faktur – terminy ustawowe
  Faktura jest podstawowym dokumentem, który potwierdza transakcję zakupową. Stanowi podstawę do obliczeń podatkowych oraz określania zobowiązania podatkowego, w określonych okresach. Nic więc dziwnego, że ustawodawca zdecydował jak powinien wyglądać dokument faktury oraz w jakim czasie minimalnym oraz maksymalnym dokument taki powinien zostać wystawiony.
  Czy członek zarządu spółki może być jej pracownikiem?
  Członek zarządu spółki z o.o. może (choć nie musi) być zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to możliwe.
  Firma w mieszkaniu a koszty podatkowe w PIT
  Szczególnie w trudnych gospodarczo momentach wielu przedsiębiorców zastanawia się nad minimalizacją swoich kosztów. Jedną z opcji jest prowadzenie działalności gospodarczej z prywatnego mieszkania lub domu. Często oznacza to przeznaczenie części nieruchomości na cele biurowe – jak chociażby stworzenie sali spotkań czy gabinetu, a także ponoszenie części kosztów mediów na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Czy takie wydatki, ponoszone w prywatnym domu podatnika, ale na cele firmowe mogą być rozliczane firmowo? Czy mają wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych?
  Kasy fiskalne w myjniach samochodowych od 1 października 2022 r. Konieczny paragon
  Nie wystarczy pozwolić klientom na zeskanowanie elektronicznego kodu QR i przesłać im linku na podany adres e-mailowy. To nie to samo, co wydanie paragonu fiskalnego – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
  50% kosztów uzyskania przychodów informatyka - jakie wymogi należy spełnić
  Polskie prawo przewiduje możliwość zastosowania preferencyjnych (50%) kosztów uzyskania przychodów przez specjalistów z branży IT, którzy w ramach realizowanych zadań działają w sposób twórczy. Jest to więc związane m.in. z grami komputerowymi i tworzeniem programów. Aby skorzystać z podwyższonych KUP, trzeba jednak spełnić konkretne przesłanki. Przedstawiamy działania po stronie pracodawcy, które pozwolą uniknąć powstania wątpliwości w razie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.
  Nowe przepisy dotyczące firm windykacyjnych. Co się zmieni? Od kiedy?
  Aktualnie windykacja należności, zwłaszcza ta w formie pozasądowej (polubownej), nie jest obwarowana kompleksową regulacją prawną. Odnosi się do zarówno do osoby windykatora, formy prowadzenia działalności, jak i zasad przeprowadzania windykacji pozasądowej. Bez odpowiednich regulacji może dochodzić do naruszeń ze strony firm windykacyjnych, których przedstawiciele popełniają czyny niezgodne z zasadami etyki (np. w wyniku nękania) lub niedozwolone w ramach windykacji. Właśnie dlatego ustawodawca zamierza wprowadzić nowe wymogi dla firm windykacyjnych. Wdrożenie tych zasad może wymusić znaczne przeobrażenia na podmiotach, które zajmują się odzyskiwaniem zaległych należności.
  Dane osobowe kandydatów do pracy a RODO - przechowywanie danych po rekrutacji
  Przedsiębiorca ma prawo przetwarzać dane kandydatów do pracy po zakończonej rekrutacji z uwagi na ewentualne roszczenia z tytułu dyskryminacji. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 4 sierpnia 2022 r. W ten sposób WSA zakwestionował niekorzystną dla firm wykładnię Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wyrok jest nieprawomocny ale omawiana sprawa może doprowadzić do zmiany stanowiska dotyczącego przechowywania danych osobowych kandydatów.
  W lipcu spadła liczba ofert pracy
  W lipcu spadła liczba ofert pracy - wynika z przekazanego PAP Barometru Ofert Pracy. Według analizy wysoka inflacja i restrykcyjna polityka monetarna ograniczą aktywność inwestycyjną, co spowoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów.
  PIT-2, PIT-2A, PIT-3 - nowe wzory formularzy podatkowych od 2023 roku
  Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory oświadczeń/wniosków PIT-2 (wersja 9), PIT-2A (wersja 8), PIT-3 (wersja 9), składanych przez podatników płatnikom dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Konsultacje podatkowe tych wzorów rozpoczęły się 10 sierpnia 2022 r. i potrwają do 19 sierpnia 2022 r. Po zakończeniu tych konsultacji podatkowych, wzory formularzy, zostaną udostępnione do stosowania (opublikowane) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 45b ustawy o PIT. Formularze te nie będą ogłoszone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów publikowanego w Dzienniku Ustaw.
  Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym od 2024 roku
  W 2024 roku – wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy – wejdą w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. – Nie będzie to rewolucja w naszym systemie, ale podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej sytuacji ekonomicznej – ocenia radca prawny Bartosz Sierakowski. W procesie restrukturyzacji pojawi się konieczność przeprowadzenia tzw. testu zaspokojenia, czyli prognozy możliwych wariantów zaspokojenia wierzycieli. To oznacza nowe obowiązki dla doradców restrukturyzacyjnych i prawdopodobnie wzrost kosztów całej procedury.
  Praca obywateli Ukrainy w Polsce a opodatkowanie PIT. Co trzeba wiedzieć po pół roku pobytu w Polsce
  Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę miliony (dosłownie) obywateli Ukrainy mniej lub bardziej tymczasowo przeniosło się do Polski, aby szukać schronienia przed wojną. W rezultacie albo rozpoczęli pracę zdalną w Polsce dla swojego pracodawcy z siedzibą na Ukrainie albo po prostu podjęli pracę w Polsce. Wykonują oni swoją pracę z polskiego adresu zamieszkania i to wkrótce zrodzi problem dotyczący opodatkowania dochodów z tej pracy omówiony poniżej.
  Slim VAT 3 - znaczące zmiany w VAT
  Slim VAT 3 trafił do konsultacji publicznych. Jest to kolejny pakiet uproszczeń w rozliczeniach VAT dla przedsiębiorców. Na czym będą polegać proponowane zmiany?