reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Od piątku 15 lutego za pomocą usługi Twój e-PIT zostaną podatnikom udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 . Dzięki nowej usłudze podatnik może w łatwy i szybki sposób skorygować zeznanie podatkowe nawet po 1 maja.

Zgodnie z planami resortu finansów od 15 lutego dla podatników rozliczających się przy pomocy PIT-37 i PIT-38 na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl będzie dostępna nowa usługa Twój e-PIT.

"Usługa w tym roku jest przygotowana tylko i wyłącznie dla podatników, którzy uzyskują przychody z tytułu umów o pracę, umów o dzieło, umowy zlecenie bądź z tytułu kapitałów pieniężnych - powiedziała z-ca dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów Renata Domasiewicz.

Jak dodała, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą za pomocą usługi Twój e-PIT będą mogli złożyć zeznanie podatkowe w przyszłym roku.

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Zostaną w nim uwzględnione wszystkie dane z informacji, które administracja skarbowa otrzymała od płatników (pracodawców), stąd też podatnikowi zostanie udostępnione zeznanie zbiorcze.

W sytuacji, gdy podatnik stwierdzi, że nie wszystkie jego przychody zostały uwzględnione może poinformować o tym urząd skarbowy, jak również ma możliwość samodzielnego dodania dodatkowych przychodów do udostępnionego zeznania podatkowego.

Dostęp do zeznania będzie możliwy po zalogowaniu się do serwisu za pomocą następujących danych: identyfikator podatkowy NIP i data urodzenia lub numer PESEL, a także kwota przychodu z zeznania za rok 2017 oraz jedna z kwot przychodu z informacji otrzymanej od pracodawcy za 2018 rok.

"Jeżeli podatnik nie posiada tych danych, będzie mógł się również uwierzytelnić przy pomocy profilu zaufanego" - dodała Domasiewicz.

Jak zaznaczyła, proces logowania jest łatwy i szybki, wystarczy tylko pamiętać o przygotowaniu odpowiednich danych przed jego rozpoczęciem.

"Po zalogowaniu się do usługi na pierwszej stronie zobaczymy, jaki dochód uzyskaliśmy w 2018 r. oraz jakie urząd przyjął odliczenia i ulgi. Tutaj mówimy o uldze prorodzinnej, o przekazaniu 1 proc. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Te dwie dane są pobierane z zeznania podatkowego złożonego przez podatnika w roku ubiegłym" - tłumaczyła Domasiewicz.

Podkreśliła, że na profilu można w łatwy sposób nanosić zmiany. "Mamy przy każdej uldze, odliczeniu czy przy numerze rachunku przycisk +dodaj+ bądź +zmień+ i tutaj podatnik klikając otrzyma okno, gdzie w odpowiednie pola będzie mógł wpisać, czy korzysta np. z ulgi rehabilitacyjnej, internetowej, odsetkowej, czy chce dodać ulgę prorodzinną na kolejne dziecko, które na przykład urodziło się w roku 2018 i wcześniej z tej ulgi nie korzystał. Będzie mógł również dodać bądź zmienić rachunek bankowy, który zgłaszał wcześniej do urzędu albo nie zgłosił, a chce to zrobić" - wyjaśniła.

Podatnik będzie mógł też wskazać organizację charytatywną, którą chce zasilić 1 proc. podatku. Domasiewicz przypomniała, że do tej opcji będzie podpięta lista takich organizacji, z katalogu tego podatnik będzie mógł wybrać nowy podmiot.

W sytuacji, kiedy podatnik się pomyli, będzie mógł - również przy pomocy usługi Twój e-PIT - złożyć korektę zeznania podatkowego. W tym celu, po zalogowaniu się na swój profil i odnalezieniu wypełnionego PIT-u, należy kliknąć opcję "korekta". Podatnik otworzy uprzednio wypełnione zeznanie i będzie mógł dokonać zmian w obrębie każdego pola, po czym po ponownym przeliczeniu, pojawi się opcja +akceptuj+. Potwierdzone w ten sposób zeznanie zostanie wysłane do urzędu.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

"Korygować możemy zeznanie tak naprawdę cały czas, usługa będzie dostępna dla podatników nie tylko do 30 kwietnia, ale również po tym po terminie. Od 1 maja podatnik będzie mógł sprawdzić, jakie zeznanie zostało złożone, zawsze będzie mógł je pobrać, będzie mógł również pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru" - wyjaśniła Domasiewicz.

Przypominała, że urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) jest dokumentem, który dla różnych instytucji, organizacji, jak również dla samego podatnika potwierdza, że zeznanie zostało złożone.

Ekspertka zaznaczyła, że "zeznanie podatkowe może złożyć wyłącznie sam podatnik bez pomocy żadnego pełnomocnika, bez żadnych osób upoważnionych, np. księgowych" - powiedziała.

Jak podkreśliła: "Jeżeli podatnik czuję się niepewnie bądź nie ma dostępu do internetu, zawsze może skorzystać ze stanowiska komputerowego na sali obsługi w urzędzie skarbowym. Może również skorzystać z pomocy pracownika urzędu skarbowego, który na pewno wytłumaczy kwestie problemowe, pomoże, ale nie złoży i nie uzupełni danych za podatnika".

Domasiewicz wyjaśniła także, co należy zrobić w sytuacji, gdy podatnik chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem. "Po uwierzytelnieniu się do usługi podatnik będzie miał możliwość zmiany formy opodatkowania i wybrania opcji rozliczenia wspólnie z małżonkiem bądź też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku osób, które chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem, będzie konieczne uwierzytelnienie również małżonka, z czym wiąże się podanie jego danych" - tłumaczyła.

Dodała, że takie zeznanie zostanie przeliczone i przedstawione jako rozliczenie wspólne. "Sam małżonek na swoim profilu nie musi się ponownie uwierzytelniać i odrzucać zeznania. Automatycznie po złożeniu wspólnego rozliczenia na koncie współmałżonka to zeznanie zostanie anulowane i pojawi się informacja, że zostało rozliczone zeznanie wspólne z małżonkiem" - zaznaczyła.

Przy czym małżonek będzie miał możliwość na swoim profilu złożenia korekty, gdyby jednak uznał, że chciałby powrócić do rozliczenia indywidualnego. (PAP)

ksk/ mmu/

Zobacz: Podatki 2019

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama