REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrudnienia i bezpieczeństwo działania systemu „Twój e-PIT”

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Utrudnienia i bezpieczeństwo działania systemu „Twój e-PIT”
Utrudnienia i bezpieczeństwo działania systemu „Twój e-PIT”

REKLAMA

REKLAMA

„Twój e-PIT” to nowa, szumnie zapowiadana usługa, proponowana podatnikom przez Ministerstwo Finansów. Została uruchomiona od 15 lutego 2019 roku i ma być nowym sposobem rozliczenia rocznych zeznań podatkowych. Zgodnie z koncepcją, dzięki „Twój e-PIT” część obowiązków - do tej pory leżących na podatnikach - miały przejąć organy podatkowe. Docelowym założeniem miała być rezygnacja z obowiązku deklaracyjnego – w praktyce PIT za podatnika ma przygotowywać odpowiedni urząd skarbowy. Czy tak się stało? Jak wyglądają początki działania usługi?

Pierwsze problemy techniczne

Na samym początku działania programu, zaczęły pojawiać się informacje o awarii „Twój e-PIT”. Podatnicy zgłaszali problemy z logowaniem, uruchamianiem oficjalnej strony oraz możliwością sprawdzenia swoich rozliczeń. Wiadomość na ten temat pojawiła się w większości mediów. Ministerstwo uspokajało, że chwilowe problemy wynikają wyłącznie ze zbyt dużego zainteresowania podatników nową usługą, oraz przeciążenia serwerów. Pierwsze problemy techniczne zostały rozwiązane.

REKLAMA

Autopromocja

Zagrożenia bezpieczeństwa

Po naprawieniu awarii podatnicy zaczęli używać programu. Do tego grona dołączyli również specjaliści zainteresowani profesjonalną oceną systemu. Szybko zaczęły pojawiać się informacje oraz zgłoszenia dotyczące potencjalnie kolejnych problemów z „Twój e-PIT”. Chodziło głównie o  ewentualne niebezpieczeństwo zbyt prostego zalogowania się do systemu, a tym samym uzyskania poufnych danych podatników. Również na te zgłoszenia Ministerstwo Finansów zareagowało dość szybko - poprawiając bezpieczeństwo usługi.

Oficjalnym komunikatem z dnia 21 lutego 2019 podatnicy uzyskali informacje, że od tego dnia usługa „Twój e-PIT” została rozszerzona o dodatkowy element autoryzacyjny. Po zalogowaniu się odpowiednimi danymi uwierzytelniającymi, podatnik jest proszony o dodatkowe potwierdzenie swojej tożsamości, poprzez podatnie dodatkowej informacji z PIT za poprzedni rok (czyli PIT 2017) -  dokładnie chodzi o kwotę podatku do zapłaty lub nadpłaty. Dopiero po wprowadzeniu tych danych, użytkownik zobaczy rozliczenie.

Jako element dodatkowego zabezpieczenia oraz ewentualnej weryfikacji, czy do usługi „Twój e-PIT” (na konto danego podatnika) nie doszło do włamania, Ministerstwo zaproponowało rozszerzenie programu o historię logowania. Dzięki niej użytkownik ma możliwość weryfikacji wszystkich prób wejścia do systemu. Lista zawierać ma między innymi dokładne daty oraz dokładny czas, sposób oraz miejsce (region / miasto), z którego to logowanie nastąpiło. Ponadto dla osób zainteresowanych uruchomiono możliwość wskazania, że jedynie zalogowanie przez profil zaufany będzie odpowiednim sposobem do uzyskania dostępu do PIT w „Twój e-PIT”.

Jako potwierdzenie bezpieczeństwa całego systemu Ministerstwo zapewniło, że

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 "Usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie. Są one bezpieczne, co zostało potwierdzone przez specjalistyczny podmiot zewnętrzny.".

Wygląd i działanie aplikacji w praktyce

 „Twój e-PIT” został udostępniony dla podatników zeznań podatkowych PIT-37  i/lub PIT-38. Dostępny jest na oficjalnym portalu podatkowym, bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych podatników. Ogólnie do skorzystania z programu wystarczy komputer z dostępem do internetu i garść informacji.

Logowanie

Obecnie do zalogowania się potrzebne są:

  1. PESEL (albo NIP wraz z datą urodzenia);
  2. Kwota przychodu z poprzedniego PIT (PIT 2017);
  3. Jedna z kwot przychodu za 2018 (na przykład z PIT-11);
  4. Kwota nadpłaty / podatku do zapłaty z deklaracji 2017.

Możliwe jest również zalogowanie za pomocą Profilu Zaufanego.

Operacje w systemie

Pojawia się zeznanie, na którym podatnik może wykonać kilka operacji:

  • zaakceptować zeznanie bez zmian;
  • zmienić zeznanie;
  • odrzucić zeznanie;
  • nie robić nic.

REKLAMA

W przypadku zaakceptowania zeznania podatnik jako potwierdzenie złożenia indywidualnej deklaracji podatkowej może pobrać odpowiednie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód równoważny do potwierdzenia nadania deklaracji listem poleconym Poczty Polskiej.

Automatycznie przygotowany formularz umożliwia wprowadzenie zmian w niektórych zakresach formularza. Na przykład zmianę rozliczenia na wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, zmiany dotyczące przekazywania podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, dane ulg lub dzieci oraz innych. Następnie, po akceptacji użytkownik może wysłać zeznanie i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. 

Jeżeli podatnik odrzuci przygotowany dla niego PIT, powinien rozliczyć się samodzielnie w innej, dowolnej formie. Przygotowany w usłudze „Twój e-PIT” druk uznany zostanie za niebyły.

W ostatnim przypadku - jeżeli podatnik nie zrobi nic, a ma prawo skorzystania z automatycznego PIT- 37 lub PIT-38 w usłudze, wtedy dnia 30 kwietnia 2019 roku rozliczenie znajdujące się w usłudze „Twój e-PIT” zostanie uznane za złożone, właśnie w tym ostatnim dniu terminu.


Podsumowanie i rekomendacje dla podatników

W obecnej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z „Twój e-PIT” jest faktycznie wygodne i przede wszystkim - czy jest bezpieczne. W tym miejscu nie da się jednoznacznie ocenić usługi, która dopiero rozpoczyna swoje działanie. Nie wiadomo czy są to tylko początkowe przejściowe i drobne problemy, czy zapowiedzi błędnego działania całego systemu. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z usługi „Twój e-PIT” jest cały czas dobrowolne – nikt nie zmusza podatnika do korzystania z niej. Nadal można złożyć zeznanie w tradycyjnej wersji papierowej oraz w elektronicznej formie e-deklaracji. Jeżeli podatnik życzy sobie skorzystać z innej opcji, nie musi również odrzucać zeznania przygotowanego automatycznie w ramach programu „Twój e-PIT”. Według zapewnień Ministerstwa Finansów (między innymi w odpowiedziach organu na pytania - pytanie numer 16), obowiązujący dla Urzędu Skarbowego będzie ten druk podatkowy, który podatnik przygotuje samodzielnie. 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalny sektor logistyczny zakończy 2024 rok na dużym plusie

Wolumen towarowy transportowany przez światową flotę kontenerową zyska w tym roku 5-6%. Fracht lotniczy zaliczy wzrost na poziomie 5%, a rynek przesyłek ekspresowych i paczek urośnie o nawet 9,2%. Więcej i szybciej zarobią także operatorzy logistyczni, ponieważ obserwujemy właśnie niecodzienne przesunięcie szczytu transportowego na szlakach prowadzących z Chin do Europy i USA. Branża logistyczna pogodziła się również z kryzysem żeglugowym na Morzu Czerwonym, a nawet zamieniła konieczność opływania Afryki na wzrosty w poszczególnych obszarach rynku. Za sprawą rosnącej sprzedaży w e‑commerce to może być bardzo dobry rok dla logistyki, nawet w kulejącej gospodarczo Europie.

Opanowanie logistyki przez inteligentne algorytmy jeszcze nam nie grozi

Dotychczasowe doświadczenia firm próbujących wdrożyć inteligentne algorytmy w swoich łańcuchach dostaw pokazują, że jest to zadanie ekstremalnie trudne. Zgodnie z harmonogramem i pierwotnymi założeniami robi to zaledwie 16% organizacji. Niewielki jest także udział przedsiębiorstw, które stosują już sztuczną inteligencję w wybranych procesach logistycznych. Programom implementacji towarzyszy ponadto obszerny katalog czynników ryzyka i brak odpowiedniego know-how, ale w branży panuje przekonanie, że AI i tak zrewolucjonizuje globalne łańcuchy zaopatrzenia.

Nadgodziny w pracy – jak liczyć, limity, rodzaje, rekompensaty, wynagrodzenie

Czym są nadgodziny, jakie są ich rodzaje i zasady rozliczania? Jakie rekompensaty przysługują za godziny nadliczbowe? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Zaświadczenie o dochodach: jak je uzyskać online w e-Urzędzie Skarbowym? Ile trwa procedura?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy coraz chętniej występują i częściej uzyskują zaświadczenia o dochodach on-line w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Trwa to z reguły kilka minut. Wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach jest bezpłatne. Ma on taką samą moc prawną jak dokument papierowy. W całym 2023 roku wnioski o wydanie takich zaświadczeń w e-US złożyło prawie 160 tys. osób, a w pierwszej połowie 2024 r. już ponad 95 tys. 

REKLAMA

Wycena aktuarialna wartości godziwej (fair value) instrumentów finansowych

Jaka jest rola aktuariusza oraz standardów międzynarodowych w wycenie aktuarialnej instrumentów finansowych? Elementy modelu wyceny aktuarialnej oraz jej raportowanie.

Przechowywanie dokumentów w firmie. Przepisy i zasady zarządzania dokumentacją

Średniej wielkości firma gromadzi olbrzymie ilości dokumentacji. W każdym przedsiębiorstwie są to dokumenty o charakterze ogólnym, ale też szereg dokumentów właściwych dla profilu działalności danej firmy. Niezależnie od ich ilości, dokumenty muszą być odpowiednio zarządzane, co wiąże się ze stworzeniem warunków do ich przechowywania, właściwym ich archiwizowaniem, niszczeniem, a w razie potrzeby digitalizacją. Sprawne zarządzanie dokumentami w firmie pozwala na szybki dostęp do potrzebnych informacji, co w konsekwencji wspiera procesy decyzyjne i operacyjne w przedsiębiorstwie. Konieczność właściwego zorganizowania dokumentacji wynika jednak nie tylko z potrzeby utrzymania porządku czy zredukowania czasu potrzebnego na poszukiwanie dokumentów, ale też z przepisów prawnych. 

Do 15 mln zł pożyczki dla mikro i małych firm na inwestycje. Stałe oprocentowanie 2% lub 1,5%

Bank Ochrony Środowiska uruchomił pod koniec września 2024 r. kolejny nabór wniosków o preferencyjne pożyczki unijne w województwie lubelskim. Nowa oferta BOŚ jest, tym razem, skierowana do mikro i małych przedsiębiorstw oraz spółek komunalnych. Pożyczki będzie można wykorzystać na zwiększenie efektywności energetycznej firm.

Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

REKLAMA

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

REKLAMA