reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Koszty > Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w PIT do działalności twórczej

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w PIT do działalności twórczej

W razie wykonywania na podstawie stosunku pracy czynności zarówno chronionych prawem autorskim, jak i niebędących przedmiotem prawa autorskiego, pozbawionych cech twórczych, udokumentowania wymaga wartość wynagrodzenia z tytułu korzystania z prawa autorskiego. Tylko bowiem wyraźne rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu - daje podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 7 listopada 2018 r., 0115-KDIT2-1.4011.324.2018.2.DW.

Sprawa dotyczyła podatnika, którego czynności wykonywane w ramach umowy o pracę są podzielone na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy zadań funkcyjnych, gdzie nie są stosowane 50% koszty uzyskania przychodu, natomiast druga – dziennikarska (twórcza) jest częścią, w której wyszczególniono zadania dziennikarskie. Pracodawca wypłaca podatnikowi honorarium z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich. W porozumieniu zmieniającym umowę o pracę została wyodrębniona część wynagrodzenia stanowiąca honorarium. Honorarium to jest wyodrębnione kwotowo i przysługuje za faktycznie wykonane w każdym miesiącu tego okresu prace twórcze, autorskie lub realizatorskie w zakresie twórczości telewizyjnej. Ponadto, honorarium jest wyznacznikiem rzeczywistej wartości utworu w danym miesiącu.

Na tym tle podatnik zapytał organ podatkowy, czy z uwagi na wykonywanie przez niego jako dziennikarza, na podstawie umowy o pracę, prac twórczych, przysługuje mu możliwość skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów.

Prezentując własne stanowisko wskazał, że przysługuje mu możliwość skorzystania z 50% kosztów podatkowych, gdyż:

  • otrzymywane przez niego honorarium jest wynagrodzeniem za stworzenie utworu i przeniesienie autorskich praw majątkowych do tego utworu;
  • wykonywane przez niego prace mieszczą się w działalnościach wymienionych w art. 22 ust. 9b ustawy o PIT;
  • podatnik tworzy utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że aby możliwe było zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu, warunkiem koniecznym jest, aby pracownik w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy stworzył utwór w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czyli aby wynik jego działań nosił cechy indywidualnej twórczości oraz pracownik dokonał rozporządzania prawami albo skorzystał ze swoich praw.

Pojęcia „korzystanie” i „rozporządzanie” nie są dokładnie zdefiniowane w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednak należy uznać, że przeniesienie praw autorskich lub udzielanie licencji na korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych na zakład pracy mieści się w ich zakresie. W razie zatem wykonywania na podstawie stosunku pracy czynności zarówno chronionych prawem autorskim, jak i niebędących przedmiotem prawa autorskiego, pozbawionych cech twórczych, udokumentowania wymaga wartość wynagrodzenia z tytułu korzystania z prawa autorskiego. Tylko bowiem wyraźne rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu daje podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama