REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwość odliczenia 50 proc. kosztów dla twórców oprogramowania komputerowego

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Możliwość odliczenia 50 proc. kosztów dla twórców oprogramowania komputerowego
Możliwość odliczenia 50 proc. kosztów dla twórców oprogramowania komputerowego
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienie do odliczenia 50 proc. kosztów podatkowych przysługuje tylko wtedy, gdy pracownik jest twórcą w rozumieniu prawa autorskiego, efekt pracy wykonanej przez pracownika stanowi utwór i stosunek prawny łączący pracownika z pracodawcą przewiduje odrębne wynagrodzenie za przeniesienie praw do tego utworu.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 sierpnia 2018 r., 0115-KDIT2-1.4011.213.2018.2.MK.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność w zakresie tworzenia oprogramowania oraz aplikacji. W ramach projektu, którego celem jest stworzenie nowej technologii do obsługi wirtualnej rzeczywistości (VR), spółka zatrudnia programistów niezbędnych i bezpośrednio zaangażowanych w realizację badań przemysłowych oraz prac rozwojowych związanych z projektem. Materialnym efektem prowadzonych prac są pliki źródłowe zawierające napisane przez pracowników kody źródłowe poszczególnych modułów tworzonego systemu VR. Umowy z pracownikami przewidują podział wynagrodzenia na trzy elementy:

- wynagrodzenie z tytułu wykonywania przez pracownika prac programistycznych,

- wynagrodzenie stanowiące honorarium pracownika z tytułu przeniesienia na spółkę majątkowych praw autorskich do wytworzonego w ramach stosunku pracy utworu, w postaci oprogramowania lub rozwiązania informatycznego

- wynagrodzenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykonywania pozostałych obowiązków pracowniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tym tle spółka zapytała organ, czy działając w charakterze płatnika uprawniona jest  do zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tytułu wypłaty wynagrodzenia za przeniesienie na spółkę autorskich praw majątkowych do utworu stworzonego w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Spółka stała na stanowisku, że takie uprawnienie jej przysługuje i wskazała, że praca polegająca na tworzeniu programów komputerowych jest pracą twórczą w rozumieniu przepisów prawa autorskiego, a programy komputerowe stanowią utwory w rozumieniu tej ustawy, utwory wytworzone przez pracowników są przejawem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych i spełniają przesłanki do uznania ich za utwory. Spółka uznała też, że osiągnięty przez nich przychód jest bezpośrednio związany z rozporządzaniem przez nich prawami autorskimi do utworów. Ponadto, spółka wskazała, że ocenia każdorazowo, czy wytworzony przez pracownika program komputerowy spełnia warunki do uznania go za utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

Organ przychylił się do stanowiska i uznał, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy w wysokości 50% osiągniętego przychodu stosuje się, o ile spełnione są łącznie trzy warunki:

- pracownik jest twórcą w rozumieniu prawa autorskiego i osiągnięty przez niego przychód ze stosunku pracy związany jest bezpośrednio z uzyskaniem wynagrodzenia za rozporządzanie prawami autorskimi,

- efekt pracy wykonanej przez pracownika jest przedmiotem prawa autorskiego

- stosunek prawny łączący pracownika z pracodawcą przewiduje odrębne wynagrodzenie należne pracownikowi za korzystanie przez niego z praw autorskich.

Stanisław Nidecki

Źródło: taxonline.pl 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA