reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Koszty > Wydatki poniesione na imprezę integracyjną a koszt uzyskania przychodu

Wydatki poniesione na imprezę integracyjną a koszt uzyskania przychodu

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zorganizować dla swoich pracowników imprezę integracyjną. Często jednak pojawia się dylemat czy wydatki poniesione na organizację takiego wydarzenia możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności. Na co należy zwrócić uwagę organizując takie wydarzenie, aby wydatki poniesione ze środków obrotowych celem jego zrealizowania uwzględnić podczas kalkulacji podatku dochodowego?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.), „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”.

Mając powyższe na uwadze, należy pamiętać, że zakwalifikowanie określonego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, ściśle związane jest z istnieniem między tym wydatkiem oraz uzyskanym przychodem racjonalnego związku przyczynowo-skutkowego. Omawiane wydatki nie mogą również znajdować się w katalogu kosztów ustawowo uznanych jako niestanowiących kosztów uzyskania przychodu.

Imprezy integracyjne często poza samą integracją posiadają również cel motywacyjny. Pracodawcy chcąc motywować swoich pracowników do osiągania lepszych efektów – organizują tego typu wydarzenia. Samo pojęcie motywacji kojarzy się ze zwiększoną wydajnością, co z kolei wpływa pozytywnie na wynik finansowy firmy. Jednak samo argumentowanie wydatków poniesionych na imprezę integracyjną jako chęć zmotywowania pracowników może być niewystarczające. W takich sytuacjach należy zadbać o właściwe udokumentowanie celu integracyjno-motywacyjnego. Pomóc mogą np. zdjęcia przedstawionej na wydarzeniu prezentacji lub wystąpienia, dołączone do dokumentacji. Jako dokument posłużyć również może program wydarzenia, jeśli wynika z niego charakter motywacyjny spotkania. Bardzo istotne jest aby zgromadzona dokumentacja potwierdzała, że wydatek, który ponieśliśmy może stanowić koszt w naszej działalności.

Przy czym wydatek poniesiony na imprezę integracyjną, sfinansowany ze środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu (szersze omówienie w: Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 5 marca 2014 r., IPPB5/423-992/13-5/KS).

Kosztem uzyskania przychodu nie będą również wydatki poniesione na zakup alkoholu spożywanego podczas imprezy integracyjnej, czego potwierdzenie znajdujemy w Interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2015 r., IPPB5/4510-436/15-2/JC.

Należy pamiętać również, że sytuacja każdego przedsiębiorcy powinna zostać rozpatrywana indywidualnie, dlatego w sytuacji niepewności co do podejmowanych działań w zakresie kalkulacji podatku dochodowego, jak i innych zakresów prowadzonej działalności – mamy prawo wystąpić o interpretację indywidualną.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama