reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga rehabilitacyjna - każdy rodzic ma odrębny limit odliczenia wydatków na samochód

Ulga rehabilitacyjna - każdy rodzic ma odrębny limit odliczenia wydatków na samochód

Każdemu z rodziców, mających na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko, przysługuje odrębny roczny limit (2280 zł) odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na używanie samochodu osobowego, którego są współwłaścicielami.

Ulga rehabilitacyjna dla podatników utrzymujących niepełnosprawnych

Katalog wydatków, które można odliczyć (od dochodu przed opodatkowaniem) w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej został określony w art. art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Są to wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesione przez niepełnosprawnego podatnika lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek (art. 26 ust. 7d ustawy o PIT):

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Ponadto podatnicy PIT mający na utrzymaniu następujące osoby niepełnosprawne (współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów i synowe) mogą korzystać z ulgi rehabilitacyjnej, jeżeli osoby niepełnosprawne będące na ich utrzymaniu nie osiągnęły w rozliczanym roku podatkowym dochodów przekraczających dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego).

W grudniu 2018 roku renta socjalna wynosiła 1029,80 zł (brutto). Zatem dwunastokrotność tej renty to kwota 12357,60 zł. Jeżeli osoba niepełnosprawna uzyskała w 2018 roku dochód brutto wyższy od 12357,60 zł, to podatnik PIT mający na utrzymaniu tą osobę nie może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Już teraz wiadomo, że w grudniu 2019 r. renta socjalna wynosić będzie 1100 zł brutto.

Renta socjalna 2019 - brutto, komu przysługuje

Do ww. dochodów osób niepełnosprawnych nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci oraz zasiłku pielęgnacyjnego.

Warto jeszcze wspomnieć następujących warunkach skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Otóż wydatki, które chcielibyśmy odliczyć w ramach tej ulgi nie mogły być:

1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama