REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna – zakup komputera

Ulga rehabilitacyjna – zakup komputera
Ulga rehabilitacyjna – zakup komputera

REKLAMA

REKLAMA

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczać m.in. wydatki związane z zakupem lub naprawą urządzeń ułatwiających wykonywania czynności życiowych, poniesione przez niepełnosprawnych lub osobę, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W niektórych sytuacjach można odliczyć również wydatki na sprzęt komputerowy.

Odliczenie wydatków na komputer w zeznaniu PIT

W ramach ulgi rehabilitacyjnej osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu przed opodatkowanie między innymi wydatki poniesione na zakup komputera. Jest to jednak obwarowane pewnymi warunkami, które dana osoba musi spełnić.

Autopromocja

Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez daną osobę, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Prawo do ulgi zgodnie z treścią artykułu 26 ust.7a pkt 3 ustawy o PIT przysługuje „na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego”.

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Komputer może ułatwiać wykonywanie czynności życiowych

Komputer nie jest typowym urządzeniem niezbędnym w rehabilitacji, ale idąc za nadal aktualną interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 czerwca 2009 r. (ITPB2/415-343/09/IL), dotyczącą możliwości odliczenia zakupu komputera przez osobę chorującą na stwardnienie rozsiane jest on narzędziem znacznie ułatwiającym codzienne życie wnioskodawcy, co ma bezpośredni wpływ na poprawę stanu zdrowia psychicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowsza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 grudnia 2014 r. (IPTPB2/415-541/14-4/AU) wskazuje na możliwość odliczenia wydatków na komputer przez osobę niepełnosprawną od urodzenia (cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe – niedowidzenie oraz porażenie rąk i nóg), posiadającą II grupę niepełnosprawności. Komputer był tu przystosowany dla osoby niepełnosprawnej. Dzięki niemu niepełnosprawny może wykonywać pracę zawodową.

W tej interpretacji organ podatkowy wskazał m.in., że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. W myśl art. 9 ust. 2 tej ustawy rehabilitacja społeczna realizowana jest przede wszystkim przez:

- wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej,

- wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych,

- likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji,

- kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi.

Za kolejny przykład może posłużyć interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z 10 września 2014 r. (IPTPB2/415-354/14-4/Akr) odnosząca się również do osoby z orzeczonym na stałe znacznym stopniem niepełnosprawności wynikającej z niedowładu kończyn dolnych, prawostronnej mastektomii oraz zespołu post-polio objawiającego się postępującym osłabieniem mięśni, męczliwością, spadkiem wydolności fizycznej oraz bólami mięśni i stawów.

Tutaj również stwierdzono, że odliczenie ulgi na komputer jest jak najbardziej możliwe. Zakupiony laptop ułatwia osobie niepełnosprawnej samodzielne wykonywanie podstawowych czynności życiowych, takich jak: opłacanie rachunków, dokonywanie przez Internet podstawowych zakupów niezbędnych w codziennych funkcjonowaniu dostawą do mieszkania, rezerwacja wizyt u lekarzy specjalistów, dostęp do wyników badań.

Niepełnosprawna wykazała również, że zakupiony sprzęt ułatwia jej rehabilitację społeczną polegającą w jej przypadku na uczestnictwie w życiu społecznym, komunikację z otoczeniem. Zatem laptop jest jak najbardziej narzędziem pomocnym i ułatwiającym codzienne życie, jest również wykorzystywany tylko prze nią, a zatem posiada cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Niezbędna jest opinia lekarza i udokumentowanie poniesienia wydatków

Właściwym do stwierdzenia czy dane urządzenie jest niezbędne w rehabilitacji oraz będzie ułatwiał wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jest w szczególności lekarz specjalista, który biorąc pod uwagę stan zdrowia konkretnej osoby i potrzeby indywidualnej rehabilitacji może ten fakt potwierdzić.

Warunkiem uzyskania ulgi związanej z zakupem komputera jest posiadanie dokumentów stwierdzających poniesienie kosztów takich jak faktury VAT, potwierdzenia przelewu i inne rachunki.

Ponadto podatnik ma o prawo do skorzystania z odliczeń z tytułu zakupu w/w sprzętu w ramach ulgi rehabilitacyjnej jeżeli wydatki na komputer nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, do którego dołącza się załącznik PIT/O przeznaczony dla podatników korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku. Należy tu pamiętać, że kwota, odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej w części, w jakiej nie znalazła pokrycia dochodach (przychodach) w danym roku podatkowym, nie podlega odliczeniu w przyszłych latach.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Na koniec warto zaznaczyć, że ulga przysługuje również na naprawę urządzeń, których zakup uprawnia do odliczenia. W ramach ulgi rehabilitacyjnej nie można natomiast odliczyć kosztów materiałów eksploatacyjnych takich jak papier czy tusz.

Aneta Suchta

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

REKLAMA