Kategorie

Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego

Klaudia Pastuszko
Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego
Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego
MWmedia
W deklaracji rocznej PIT odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają darowizny przekazane na cele kultu religijnego. Odliczenie to jest limitowane, co oznacza, że odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu.

Darowizna na cel kultu religijnego

Za darowizny przekazane na cele kultu religijnego uważa się darowizny przekazane dla kościołów, związków religijnych oraz kościelnych osób prawnych, zarówno przeznaczone na ich utrzymanie (ogrzewanie, prąd, szaty liturgiczne etc.), jak i ofiary przekazywane zwyczajowo duchownym przy realizacji sakramentów lub innych okazji kościelnych (na przykład przekazanie środków na mszę świętą, podczas której dochodzi do obrzędu chrztu). Podlegają one odliczeniu od podatku dochodowego osób fizycznych.

Kwota odliczenia darowizny

Przy darowiźnie przekazywanej na cele kultu religijnego, podobnie jak przy darowiźnie na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego, odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie może być to więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu. Limit ten obowiązuje także przy odliczeniu z tytułu honorowego krwiodawstwa.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary objęte podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.

Cele kultu religijnego

Według słownika języka polskiego kult religijny oznacza: „zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny; ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych”. W związku z brakiem definicji legalnej sformułowania „cele kultu religijnego”, znaczenie tego zwrotu należy wyprowadzić z orzecznictwa oraz ze stanowiska doktryny.

Zgodnie z interpretacją Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 listopada 2012 r., sygn. ITPB2/415-736/12/MM, wyprowadzić można definicję (powtórzoną później w interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-781/13/JP) w następującym brzmieniu: „Darowizny na cele kultu religijnego, to środki zadysponowane w szczególności na: budowę kościoła, remont kościoła, wyposażenie kościoła, zakup przedmiotów liturgicznych. Z kolei adresatami tych darowizn mogą być m.in. kościoły, związki religijne czy kościelne osoby prawne (zakony, parafie itd.)”.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Szerszą definicję znajdujemy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2016 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-526/16-2/MR, gdzie za wydatki na cele kultu religijnego uznaje się:

- koszty zakupu komunikantów, hostii, wina mszalnego, naczyń liturgicznych, bielizny kielichowej, szat liturgicznych, obrusów, ksiąg liturgicznych itd.;

- wydatki na wystrój pomieszczeń służących do obrzędów liturgicznych - na zakup: organów, ołtarza, ławek, krzeseł - i wszelkich innych mebli pomagających w sprawowaniu obrzędów religijnych, wazonów, kwiatów i różnych materiałów dekoracyjnych związanych z liturgią;

- wydatki związane z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją kościołów, kaplic oraz domów zakonnych Zgromadzenia, w szczególności wydatki na energię elektryczną, ogrzewanie, wodę, wywóz śmieci, środki czystości, sprzęt elektrotechniczny, sprzęt elektroniczny, sprzęt i narzędzia służące do utrzymania porządku oraz wydatki na umeblowanie domów zakonnych Zgromadzenia;

- wydatki związane z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją domów rekolekcyjnych Zgromadzenia, w których jest prowadzona formacja religijna: wydatki na umeblowanie, energię elektryczną, ogrzewanie, woda, wywóz śmieci, środki czystości, potrzebny sprzęt nagłaśniający, sprzęt elektroniczny służący do prowadzenia spotkań;

- wydatki związane z prowadzeniem rekolekcji: materiały biurowe, ulotki o rekolekcjach, foldery o Zgromadzeniu, o domach Zgromadzenia, wszelkie materiały promocyjne propagujące życie wiarą i zachęcające do szerzenia kultu religijnego;

- w ramach posłannictwa Zgromadzenia głoszenia wiary na całym świecie (Zgodnie z Konstytucjami Zgromadzenia - „jesteśmy posłane i poświęcone powszechnej misji Kościoła zgodnie z naszymi priorytetami” (K35), Chcemy iść do wszystkich jak Chrystus... (K39) Każda siostra jest posłana, gotowa wyjechać ze swojego kraju lub w nim pozostać, aby odpowiedzieć na potrzeby ewangelizacji (K42)) koszty kursów językowych i formacyjnych lub wszelkiego rodzaju innych potrzebnych na misjach kursów poszerzających umiejętności zawodowe potrzebne na misjach siostrom przygotowującym się do wyjazdu na misje, bilety dla sióstr misjonarek, koszty wszelkich szczepień i oraz obsługi medycznej i leków związanych z wyjazdem sióstr misjonarek naszego Zgromadzenia na misje, jak również rekonwalescencji sióstr misjonarek dotkniętych chorobami nabytymi w związku z głoszeniem Ewangelii w krajach misyjnych i powracających na leczenie do kraju - w ramach głoszenia wiary na całym świecie;

- wydatki na remonty kościołów, kaplic, domów zakonnych Zgromadzenia i domów rekolekcyjnych Zgromadzenia;

- wydatki sióstr Zgromadzenia związane z uczestnictwem w rekolekcjach, sesjach dotyczących formacji religijnej;

- koszty zakupu śpiewników, książek, pomocy do formacji religijnej oraz czasopism religijnych.

Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła


W jaki sposób można odliczyć darowiznę?

Darowiznę można odliczyć w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37), w załączniku PIT/O. Podlega ona odliczeniu w danym roku podatkowym tylko wtedy, gdy była ona w nim dokonana. Wskazać należy kwotę darowizny pieniężnej lub w wypadku świadczenia niepieniężnego jego wartość w części B wniosku, a ponadto także dane obdarowanego poprzez podanie m.in. jego nazwy oraz adresu w części D.

Do zeznania załączyć należy dokument potwierdzający wartość przekazanej darowizny. Za taki dokument uważa się:

- potwierdzenie wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej;

- dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu, czyli tak zwane pokwitowanie darowizny - w przypadku darowizny niepieniężnej.

Jakie darowizny nie podlegają odliczeniu?

Odliczeniu od dochodu nie podlegają darowizny:

a) przekazane na rzecz osób fizycznych,

b) przekazane na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego oraz pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, a ponadto wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami,

c) zwrócone w jakiejkolwiek formie -  tym przypadku obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu,

d) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

e) odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

  Polski Ład a klin podatkowy. Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

  Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  Minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln Polaków. Podwyżka już w 2022 r.

  Płaca minimalna w 2022 roku. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 19,70 złotych brutto. Obecnie w Polsce 2,2 miliona osób otrzymuje płace na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

  Minimalny podatek dochodowy od wielkich korporacji, a obciążenie małych i średnich firm

  Minimalny podatek dochodowy. Na wzór rozwiązań stosowanych w USA czy Kanadzie, polski ustawodawca wprowadził w ramach pakietu zmian do ustaw podatkowych tzw. „Polski Ład” minimalny podatek dochodowy. Jako cel wprowadzenia nowego obciążenia Ministerstwo Finansów wskazało konieczność wsparcia gospodarki osłabionej w wyniku pandemii COVID – 19 oraz załatanie luki budżetowej powstałej w podatku dochodowym od osób prawnych.

  Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

  Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

  Projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

  Polski Ład a podatki. Sejm skierował do komisji projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie uzyskał większości.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

  Windykacja należności na własną rękę, czy przez firmę windykacyjną?

  Windykacja należności. Aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Mimo to wiele z nich decyduje się na samodzielne dochodzenie należności od kontrahentów. Uważają, że tak będzie taniej i prościej. Jak jest naprawdę?

  Wzrosła liczba faktur przekazywanych do odzyskania

  Faktury przekazywane do odzyskania. O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.

  Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym - Sejm uchwalił ustawę

  Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm. 17 września 2021 r. Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią - uszczelnienie przepisów

  Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy do polskiego budżetu - ocenia Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.