REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego

Klaudia Pastuszko
Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego
Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego
MWmedia

REKLAMA

REKLAMA

W deklaracji rocznej PIT odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają darowizny przekazane na cele kultu religijnego. Odliczenie to jest limitowane, co oznacza, że odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu.

Autopromocja

Darowizna na cel kultu religijnego

Za darowizny przekazane na cele kultu religijnego uważa się darowizny przekazane dla kościołów, związków religijnych oraz kościelnych osób prawnych, zarówno przeznaczone na ich utrzymanie (ogrzewanie, prąd, szaty liturgiczne etc.), jak i ofiary przekazywane zwyczajowo duchownym przy realizacji sakramentów lub innych okazji kościelnych (na przykład przekazanie środków na mszę świętą, podczas której dochodzi do obrzędu chrztu). Podlegają one odliczeniu od podatku dochodowego osób fizycznych.

Kwota odliczenia darowizny

Przy darowiźnie przekazywanej na cele kultu religijnego, podobnie jak przy darowiźnie na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego, odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie może być to więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu. Limit ten obowiązuje także przy odliczeniu z tytułu honorowego krwiodawstwa.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary objęte podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cele kultu religijnego

Według słownika języka polskiego kult religijny oznacza: „zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny; ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych”. W związku z brakiem definicji legalnej sformułowania „cele kultu religijnego”, znaczenie tego zwrotu należy wyprowadzić z orzecznictwa oraz ze stanowiska doktryny.

Zgodnie z interpretacją Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 listopada 2012 r., sygn. ITPB2/415-736/12/MM, wyprowadzić można definicję (powtórzoną później w interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-781/13/JP) w następującym brzmieniu: „Darowizny na cele kultu religijnego, to środki zadysponowane w szczególności na: budowę kościoła, remont kościoła, wyposażenie kościoła, zakup przedmiotów liturgicznych. Z kolei adresatami tych darowizn mogą być m.in. kościoły, związki religijne czy kościelne osoby prawne (zakony, parafie itd.)”.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Szerszą definicję znajdujemy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2016 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-526/16-2/MR, gdzie za wydatki na cele kultu religijnego uznaje się:

- koszty zakupu komunikantów, hostii, wina mszalnego, naczyń liturgicznych, bielizny kielichowej, szat liturgicznych, obrusów, ksiąg liturgicznych itd.;

- wydatki na wystrój pomieszczeń służących do obrzędów liturgicznych - na zakup: organów, ołtarza, ławek, krzeseł - i wszelkich innych mebli pomagających w sprawowaniu obrzędów religijnych, wazonów, kwiatów i różnych materiałów dekoracyjnych związanych z liturgią;

- wydatki związane z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją kościołów, kaplic oraz domów zakonnych Zgromadzenia, w szczególności wydatki na energię elektryczną, ogrzewanie, wodę, wywóz śmieci, środki czystości, sprzęt elektrotechniczny, sprzęt elektroniczny, sprzęt i narzędzia służące do utrzymania porządku oraz wydatki na umeblowanie domów zakonnych Zgromadzenia;

- wydatki związane z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją domów rekolekcyjnych Zgromadzenia, w których jest prowadzona formacja religijna: wydatki na umeblowanie, energię elektryczną, ogrzewanie, woda, wywóz śmieci, środki czystości, potrzebny sprzęt nagłaśniający, sprzęt elektroniczny służący do prowadzenia spotkań;

- wydatki związane z prowadzeniem rekolekcji: materiały biurowe, ulotki o rekolekcjach, foldery o Zgromadzeniu, o domach Zgromadzenia, wszelkie materiały promocyjne propagujące życie wiarą i zachęcające do szerzenia kultu religijnego;

- w ramach posłannictwa Zgromadzenia głoszenia wiary na całym świecie (Zgodnie z Konstytucjami Zgromadzenia - „jesteśmy posłane i poświęcone powszechnej misji Kościoła zgodnie z naszymi priorytetami” (K35), Chcemy iść do wszystkich jak Chrystus... (K39) Każda siostra jest posłana, gotowa wyjechać ze swojego kraju lub w nim pozostać, aby odpowiedzieć na potrzeby ewangelizacji (K42)) koszty kursów językowych i formacyjnych lub wszelkiego rodzaju innych potrzebnych na misjach kursów poszerzających umiejętności zawodowe potrzebne na misjach siostrom przygotowującym się do wyjazdu na misje, bilety dla sióstr misjonarek, koszty wszelkich szczepień i oraz obsługi medycznej i leków związanych z wyjazdem sióstr misjonarek naszego Zgromadzenia na misje, jak również rekonwalescencji sióstr misjonarek dotkniętych chorobami nabytymi w związku z głoszeniem Ewangelii w krajach misyjnych i powracających na leczenie do kraju - w ramach głoszenia wiary na całym świecie;

Autopromocja

- wydatki na remonty kościołów, kaplic, domów zakonnych Zgromadzenia i domów rekolekcyjnych Zgromadzenia;

- wydatki sióstr Zgromadzenia związane z uczestnictwem w rekolekcjach, sesjach dotyczących formacji religijnej;

- koszty zakupu śpiewników, książek, pomocy do formacji religijnej oraz czasopism religijnych.

Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła


W jaki sposób można odliczyć darowiznę?

Darowiznę można odliczyć w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37), w załączniku PIT/O. Podlega ona odliczeniu w danym roku podatkowym tylko wtedy, gdy była ona w nim dokonana. Wskazać należy kwotę darowizny pieniężnej lub w wypadku świadczenia niepieniężnego jego wartość w części B wniosku, a ponadto także dane obdarowanego poprzez podanie m.in. jego nazwy oraz adresu w części D.

Do zeznania załączyć należy dokument potwierdzający wartość przekazanej darowizny. Za taki dokument uważa się:

- potwierdzenie wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej;

- dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu, czyli tak zwane pokwitowanie darowizny - w przypadku darowizny niepieniężnej.

Jakie darowizny nie podlegają odliczeniu?

Odliczeniu od dochodu nie podlegają darowizny:

a) przekazane na rzecz osób fizycznych,

b) przekazane na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego oraz pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, a ponadto wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami,

c) zwrócone w jakiejkolwiek formie -  tym przypadku obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu,

d) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

e) odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA