REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?
CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

rozwiń >

Na czym polega CIT estoński?

CIT estoński, czyli ryczałt od dochodów spółek, został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego w 2021 roku. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza rozwiązaniom funkcjonującym w Estonii. To tam od 2000 roku działają mechanizmy podatkowe, na których wzorowano się, opracowując polski wariant.

W tym modelu podatek od zysków spółki nie jest płacony w momencie ich uzyskania, ale dopiero w momencie ich wypłaty do wspólników. Pozwala to na lepsze zarządzanie kapitałem - spółki mogą wykorzystać pełne zyski do dalszych inwestycji i rozwoju bez natychmiastowego obciążenia podatkowego.

REKLAMA

Kto może skorzystać z CIT estońskiego?

Z ryczałtu od dochodów spółek mogą skorzystać:
- spółki z o.o.
- spółki akcyjne
- spółki akcyjne proste
- spółki komandytowe
- spółki komandytowo-akcyjne.

Dodatkowy warunek dla uprawnionych podmiotów dotyczy ich struktury. Zgodnie z przepisami, wspólnikami spółki, która może skorzystać z CIT estońskiego, mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto firma powinna spełniać wymogi dotyczące zatrudnienia. Mały podatnik musi zatrudnić co najmniej 3 osoby, natomiast podatnik rozpoczynający działalność w pierwszym roku jest zwolniony z obowiązku zatrudnienia, jednak od drugiego roku musi zwiększać zatrudnienie o 1 osobę rocznie.

Kolejny warunek dotyczy aktywnej działalności, która powinna być źródłem ponad 50% przychodów spółki. Jej przeciwieństwem jest działalność pasywna, z której dochody zostały szczegółowo wymienione w ustawie. Na liście znajdują się np. przychody z wierzytelności czy z odsetek od udzielonych pożyczek.

Ostatnim warunkiem uprawniającym do korzystania z CIT estońskiego jest obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie krajowych standardów rachunkowości.

Utrata prawa do estońskiego CIT

Spółka może utracić prawo do estońskiego CIT albo z końcem roku podatkowego, albo wstecz. Z końcem roku - jeżeli nie spełniła warunków struktury przychodów (mniej niż 50% przychodów pasywnych) i nie spełniła warunku zatrudnienia. Wstecznie – na skutek zmiany formy prawnej, struktury wspólników, nabycia udziałów, reorganizacji itp.

Stawka estońskiego CIT

Stawka CIT estońskiego wynosi 10% dla spółek mających status małego podatnika i tych, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, z kolei dla pozostałych podatników wynosi ona 20%. Chociaż jest wyższa niż analogiczne stawki (9% i 19%) obowiązujące na zasadach ogólnych, CIT estoński pozwala płacić niższe podatki. Jak to możliwe?

Zdaniem Alicji Jabłońskiej, doradczyni podatkowej z biura rachunkowego All-Ex w Legionowie, należącego do certyfikowanych biur sieci OSCBR, liczy się tutaj tzw. efektywna stawka podatkowa: - W przeciwieństwie do nominalnej stawki podatkowej, która jest oficjalnie określoną stawką podatku nałożoną na dochód, efektywna stawka podatkowa uwzględnia wszystkie ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe oraz inne czynniki, które wpływają na ostateczną kwotę płaconego podatku. Dzięki temu efektywna stawka odzwierciedla rzeczywisty koszt podatkowy, który ponosi podatnik.

Z obliczeń wynika, że efektywna stawka podatkowa CIT estońskiego dla małych podatników i spółek rozpoczynających działalność wynosi w przypadku zsumowaniu CIT i PIT 20% (na zasadach ogólnych jest to 26,29%) oraz 25% (na zasadach ogólnych jest to 34,39%) dla pozostałych firm.

CIT estoński a dywidenda - na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Zgodnie z zasadami ogólnymi, wypłata dywidendy zostaje opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%. Tymczasem w przypadku CIT estońskiego stosuje się mechanizmy, które pozwalają znacznie obniżyć ten podatek. PIT podlega bowiem pomniejszeniu o odpowiednią część kwoty ryczałtu od dochodu spółki. Ustawa przewiduje obniżenie podatku PIT w wysokości:
90% – w przypadku przychodu objętego 10-proc. stawką estońskiego CIT,
70% - w przypadku przychodu objętego 20-proc. stawką estońskiego CIT.

Proporcjonalne rozliczenie podatku w modelu estońskim pozwala na niższe opodatkowanie kwot dywidendy w porównaniu do tradycyjnego opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówi Alicja Jabłońska: - Wypłata zysków w spółce to nie tylko wypłata dywidendy. Należy zwrócić także uwagę na tzw. ukryte zyski, do których ustawodawca zalicza świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku. Katalog ukrytych zysków wymienionych bezpośrednio w ustawie ma charakter otwarty. Dlatego dobrą praktyką jest konsultowanie każdej formy wyprowadzenia majątku ze spółki z osobą posiadającą odpowiednią wiedzę w zakresie przepisów i zasad dotyczących rachunkowości. Ukryte zyski należą do kategorii dochodów, które podlegają opodatkowaniu przez spółkę, nawet gdy dywidenda nie zostanie wypłacona.

Zalety i wady modelu estońskiego CIT

Jak każde rozwiązanie, również CIT estoński ma swoje mocne i słabe strony. Jedną z największych zalet tego modelu jest odroczenie płatności podatku dochodowego do momentu wypłaty zysku, co pozwala firmom na reinwestowanie środków bez obciążenia podatkowego. Dodatkowo, uproszczenie formalności i ograniczenie obowiązków księgowych stanowi istotne ułatwienie w prowadzeniu działalności. Model estoński ma również swoje wady – ogranicza możliwość rozliczania strat czy odliczenia darowizn. Ponadto spółki korzystające z CIT estońskiego nie mogą skorzystać z niektórych ulg np. B+R, IP BOX oraz ulgi na nowe inwestycje.

W rezultacie przedsiębiorcy muszą dokładnie rozważyć i skonsultować ze specjalistą podatkowym, czy to rozwiązanie jest dla nich korzystne, biorąc pod uwagę zarówno jego potencjalne korzyści, jak i ograniczenia.

Autorzy:
OSCBR - Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych
Alicja Jabłońska, ALL-EX Biuro Księgowe Doradztwo Podatkowe Alicja i Waldemar Jabłońscy s.c.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA