REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna na fundację prowadzącą szkołę – czy można ją odliczyć w rocznym zeznaniu PIT

Darowizna na fundację prowadzącą szkołę – czy można ją odliczyć w rocznym zeznaniu PIT
Darowizna na fundację prowadzącą szkołę – czy można ją odliczyć w rocznym zeznaniu PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z odliczenia od dochodu w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą korzystać tylko faktyczne darowizny na cele pożytku publicznego. Takimi darowiznami nie są zdaniem organów podatkowych pieniądze przekazywane na rzecz fundacji, prowadzącej szkołę, w której uczą się dzieci podatnika. Nie ma przy tym znaczenia, że takie wpłaty są w dokumentach (umowa, przelewy) nazywane darowiznami.

Tak zinterpretował przepisy ustawy o PIT Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 7 stycznia 2016 r. Jeszcze w 2011 roku ten sam organ podatkowy pozwalał co do zasady na takie odliczenie mimo, że w tym czasie nie zmienił się stan prawny.

Autopromocja

Fundacje non-profit prowadzą szkoły, rodzice chcą odliczać darowizny na fundacje

Część szkół, czy przedszkoli jest prowadzonych przez fundacje non-profit. Fundacje te pozyskują środki w szczególności od rodziców ale wszelkie wpływy przeznaczają wyłącznie na cele oświatowo-edukacyjne realizowane w tych placówkach edukacyjnych.

Od kiedy tego typu fundacje prowadziły swoją działalność, rodzice dzieci uczęszczających do szkół prowadzonych przez te fundacje zastanawiali się, czy wpłaty na rzecz tych fundacji (nazywane często darowiznami) można odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Odliczenie darowizn na cele pożytku publicznego jest bowiem możliwe również na cele edukacyjne, oświatowe, czy wychowawcze.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewiele było dotąd stanowisk fiskusa w tym przedmiocie.

Pozytywnie dla podatników wypowiedział się np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 września 2011 r.  (IPPB4/415-487/11-4/JK2).

W rozpatrywanym wtedy stanie faktycznym, występujący o interpretację podatnik wskazał, że wpłaca co miesiąc darowiznę na fundację „non profit”, prowadzącą od lat działalność pożytku publicznego w formie szkół stopnia podstawowego, liceum i gimnazjum. Fundacja ta realizuje cele edukacji dzieci i młodzieży, w oparciu o środki budżetowe i darowizny rodziców. Darowizny podatnika wpływają w formie przelewów na rachunek bankowy fundacji z zaznaczeniem, iż przeznaczone są na cele edukacyjne.

Przy okazji warto zauważyć, że te wpłaty nazywane „darowiznami” nie były przeznaczane na konkretną szkołę, w której uczy się dziecko podatnika. Te darowizny mogły być zatem przeznaczone przez fundację na dowolną placówkę oświatową.

Organ podatkowy uznał wtedy, że takie darowizny podlegają odliczeniu od dochodu. Zastrzegł jednocześnie, że w postępowaniu w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie ma możliwości ustalenia, czy opisana darowizna ma charakter bezzwrotnego świadczenia. Takie ustalenie można bowiem poczynić w ewentualnym postępowaniu podatkowym.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Czesne to nie darowizna

To ostatnie zastrzeżenie jest znamienne. Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 888 § 1) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jak więc widać darowizną jest tylko świadczenie bezpłatne, za które nie możemy oczekiwać żadnego innego ekwiwalentnego świadczenia.

Zatem za darowiznę nie można uznać najprawdopodobniej jednorazowej czy okresowej wpłaty pieniędzy na konto fundacji prowadzącej szkołę, w której uczy się nasze dziecko. O ile oczywiście bez tej wpłaty (wpłat) niemożliwe byłoby uczęszczanie naszego dziecka do tej szkoły.

Potwierdził to (będący już bardziej zdecydowany i stanowczy) ten sam Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 7 stycznia 2016 r.  (IPPB4/4511-1318/15-2/JK).

Interpretacja ta była wydana na podstawie analogicznego stanu faktycznego, jak ww. interpretacja z 2011 roku.

Dziecko podatnika chodzi do szkoły prowadzonej jako część działalności statutowej pewnej fundacji.  Celem statutowym tej fundacji jest  gromadzenie środków finansowych i materialnych na rzecz pomocy finansowej i rzeczowej dla podejmowania działalności edukacyjnej, wszelkich form wychowania dzieci i młodzieży w tym w szczególności na organizację, utrzymanie i prowadzenie szkół niepublicznych. Fundacja organizacją non-profit – pozyskiwane przez nią środki są przeznaczone na utrzymanie prowadzonych przez nią szkół. Przy czym w umowie podatnika z fundacją jest napisane jednoznacznie, że wpłaty które wnosi podatnik na konto fundacji stanowią darowiznę na rzecz jej działalności statutowej.

Organ podatkowy w wydanej interpretacji, powołując się właśnie na art. 888 § 1 kodeksu cywilnego wskazał, że darowizna musi mieć charakter bezpłatny, tzn. nie może mieć odpowiednika w świadczeniu drugiej strony umowy. Umowa darowizny jest bowiem umową jednostronnie zobowiązującą.

Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie:

(…) świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Nieodpłatność ta oznacza, że darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu w zamian za dokonaną darowiznę ani w chwili jej dokonywania ani też w przyszłości.

Dlatego też wpłaty podatnika na konto fundacji nie mogą zostać uznane za darowizny, bo były one de facto zapłatą za naukę dziecka w szkole prowadzonej przez fundację.

W konsekwencji podatnik nie może odliczyć tych darowizn od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.


Odliczenie darowizn w ustawie o PIT

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29–30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a–4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizujących te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e

b) kultu religijnego,

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z późn. zm.), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy

w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Zatem podstawowym warunkiem odliczenia od dochodu jest dokonanie darowizny (w rozumieniu definicji z art. 888 § 1 kodeksu cywilnego) oraz przeznaczenie jej na cel wymieniony w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA