Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika
REKLAMA
REKLAMA
Budowa chodnika a ulga rehabilitacyjna
REKLAMA
Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć od podatku, wydatki na ułożenie 20 m chodnika na własnej działce, od domu mieszkalnego do ulicy i do budynku gospodarczego, w ramach adaptacji budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić że ww. odliczenia dokonuje się od przychodu, a nie od podatku. Otóż ulga wynikająca z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że z odliczenia mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w roku podatkowym.
Ulga rehabilitacyjna - odliczenie kosztów zakupu pieca c.o.
Ulga rehabilitacyjna i adaptacja mieszkań - co obejmuje?
Co do samych wydatków na inne cele niż adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych wskazać należy, że ustawodawca wyraźnie informuje w art. 26 ust. 7a pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione tylko i wyłącznie na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie uczynił jednak tego w stosunku do terenu przyległego mieszkaniom czy budynkom mieszkalnym.
Podwórko w rozumieniu ww. przepisu, nie jest więc częścią budynku mieszkalnego (tak sam jak klatka schodowa dla mieszkania), a odrębnym od tych obiektem, tym samym, nie mieszczą się wydatki na nie poniesione choćby i w słusznym celu potrzeb wynikających z niepełnosprawności, w katalogu art. 26 ust. 7a pkt. 1 ww. ustawy.
Ulga rehabilitacyjna – zakup komputera
Choć powyższe wydaje się być z czysto ludzkiego punktu widzenia wysoce niesprawiedliwe, to niestety, tak wynika z literalnego czytania przepisów art. 26 ust. 7a pkt. 1 ww. ustawy, a potwierdzają to organy podatkowe.
Indywidualna interpretacja podatkowa na budowę chodnika
Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2015 r., NR. IBPBII/1/415-937/14/MCZ, w której to interpretacji udzielając odpowiedzi osobie niepełnosprawnej w zakresie możliwości odliczenia wydatków na wykonania chodnika wokół domu. Dyrektor odpowiada m.in.:
Fakt, iż brak chodnika przed i wokół domu może stanowić dotkliwą uciążliwość dla Wnioskodawczyni nie może być przesłanką do skorzystania z odliczenia tegoż wydatku w ramach ulgi. W żadnym bowiem przypadku nie można stwierdzić, że położenie chodnika z kostki brukowej przed domem, to adaptacja budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż powyżej wymienione wydatki spełnią przesłankę określoną w art. 26 ust.7a pkt 1 ww. ustawy i mogą być odliczone od dochodu. Należy jeszcze raz podkreślić, że katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a cyt. ustawy jest niedozwolona [...].
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Tym samym, o ile będziemy mieli do czynienia z wydatkami na ułożenie chodnika, tak samo podjazdu przed domem, dla osoby niepełnosprawnej, który to teren uznawany jest za będący poza obszarem domu (tak samo jak klatka mieszkaniowa dla mieszkania), a więc nie związany z nim integralnie, ustawodawca nie przewidział dla tego typu wydatków, możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.
Jak sfinansować budowę chodnika dla osoby niepełnosprawnej?
W takim przypadku osoby niepełnosprawne (lub ich opiekunowie) powinny wystąpić o finansowane (ewentualnie dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia czy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dofinansowanie takiego udogodnienia architektonicznego dla niepełnosprawnych nie może być wykonane poprzez odliczenie od dochodu.
Tekst przygotowany przez Michała Kaczmarskiego, specjalistę od prawa podatkowego i gospodarczego z biura rachunkowo-podatkowego Kognitrariat w Warszawie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat