REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika

 KOGNITARIAT
Biuro podatkowo-finansowe
Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika /Fot. Materiały prasowe
Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika /Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne, które stoją przed koniecznością budowy chodnika do domu lub mieszkania zastanawiają się, w jaki sposób można sfinansować ów wydatek. Jednym z pomysłów jest korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, czyli odliczenie kosztów od przychodów - zobacz czy przepisu podatkowe na to pozwalają.

Budowa chodnika a ulga rehabilitacyjna

 

Autopromocja

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć od podatku, wydatki na ułożenie 20 m chodnika na własnej działce, od domu mieszkalnego do ulicy i do budynku gospodarczego, w ramach adaptacji budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności?

 

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić że ww. odliczenia dokonuje się od przychodu, a nie od podatku. Otóż ulga wynikająca z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że z odliczenia mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w roku podatkowym.

Ulga rehabilitacyjna - odliczenie kosztów zakupu pieca c.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga rehabilitacyjna i adaptacja mieszkań - co obejmuje?

 

Co do samych wydatków na inne cele niż adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych wskazać należy, że ustawodawca wyraźnie informuje w art. 26 ust. 7a pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione tylko i wyłącznie na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie uczynił jednak tego w stosunku do terenu przyległego mieszkaniom czy budynkom mieszkalnym.

 

Podwórko w rozumieniu ww. przepisu, nie jest więc częścią budynku mieszkalnego (tak sam jak klatka schodowa dla mieszkania), a odrębnym od tych obiektem, tym samym, nie mieszczą się wydatki na nie poniesione choćby i w słusznym celu potrzeb wynikających z niepełnosprawności, w katalogu art. 26 ust. 7a pkt. 1 ww. ustawy.

Ulga rehabilitacyjna – zakup komputera

Choć powyższe wydaje się być z czysto ludzkiego punktu widzenia wysoce niesprawiedliwe, to niestety, tak wynika z literalnego czytania przepisów art. 26 ust. 7a pkt. 1 ww. ustawy, a potwierdzają to organy podatkowe.

 

Indywidualna interpretacja podatkowa na budowę chodnika

 

Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2015 r., NR. IBPBII/1/415-937/14/MCZ, w której to interpretacji udzielając odpowiedzi osobie niepełnosprawnej w zakresie możliwości odliczenia wydatków na wykonania chodnika wokół domu. Dyrektor odpowiada m.in.:

 

Fakt, iż brak chodnika przed i wokół domu może stanowić dotkliwą uciążliwość dla Wnioskodawczyni nie może być przesłanką do skorzystania z odliczenia tegoż wydatku w ramach ulgi. W żadnym bowiem przypadku nie można stwierdzić, że położenie chodnika z kostki brukowej przed domem, to adaptacja budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż powyżej wymienione wydatki spełnią przesłankę określoną w art. 26 ust.7a pkt 1 ww. ustawy i mogą być odliczone od dochodu. Należy jeszcze raz podkreślić, że katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a cyt. ustawy jest niedozwolona [...].

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Tym samym, o ile będziemy mieli do czynienia z wydatkami na ułożenie chodnika, tak samo podjazdu przed domem, dla osoby niepełnosprawnej, który to teren uznawany jest za będący poza obszarem domu (tak samo jak klatka mieszkaniowa dla mieszkania), a więc nie związany z nim integralnie, ustawodawca nie przewidział dla tego typu wydatków, możliwość  skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

 

Jak sfinansować budowę chodnika dla osoby niepełnosprawnej?

 

W takim przypadku osoby niepełnosprawne (lub ich opiekunowie) powinny wystąpić o finansowane (ewentualnie dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia czy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dofinansowanie takiego udogodnienia architektonicznego dla niepełnosprawnych nie może być wykonane poprzez odliczenie od dochodu.

 

Tekst przygotowany przez Michała Kaczmarskiego, specjalistę od prawa podatkowego i gospodarczego z biura rachunkowo-podatkowego Kognitrariat w Warszawie.

http://www.kognitariat.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA