REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika

 KOGNITARIAT
Biuro podatkowo-finansowe
Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika /Fot. Materiały prasowe
Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika /Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne, które stoją przed koniecznością budowy chodnika do domu lub mieszkania zastanawiają się, w jaki sposób można sfinansować ów wydatek. Jednym z pomysłów jest korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, czyli odliczenie kosztów od przychodów - zobacz czy przepisu podatkowe na to pozwalają.

Budowa chodnika a ulga rehabilitacyjna

 

Autopromocja

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć od podatku, wydatki na ułożenie 20 m chodnika na własnej działce, od domu mieszkalnego do ulicy i do budynku gospodarczego, w ramach adaptacji budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności?

 

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić że ww. odliczenia dokonuje się od przychodu, a nie od podatku. Otóż ulga wynikająca z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że z odliczenia mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w roku podatkowym.

Ulga rehabilitacyjna - odliczenie kosztów zakupu pieca c.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga rehabilitacyjna i adaptacja mieszkań - co obejmuje?

 

Co do samych wydatków na inne cele niż adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych wskazać należy, że ustawodawca wyraźnie informuje w art. 26 ust. 7a pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione tylko i wyłącznie na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie uczynił jednak tego w stosunku do terenu przyległego mieszkaniom czy budynkom mieszkalnym.

 

Podwórko w rozumieniu ww. przepisu, nie jest więc częścią budynku mieszkalnego (tak sam jak klatka schodowa dla mieszkania), a odrębnym od tych obiektem, tym samym, nie mieszczą się wydatki na nie poniesione choćby i w słusznym celu potrzeb wynikających z niepełnosprawności, w katalogu art. 26 ust. 7a pkt. 1 ww. ustawy.

Ulga rehabilitacyjna – zakup komputera

Choć powyższe wydaje się być z czysto ludzkiego punktu widzenia wysoce niesprawiedliwe, to niestety, tak wynika z literalnego czytania przepisów art. 26 ust. 7a pkt. 1 ww. ustawy, a potwierdzają to organy podatkowe.

 

Indywidualna interpretacja podatkowa na budowę chodnika

 

Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2015 r., NR. IBPBII/1/415-937/14/MCZ, w której to interpretacji udzielając odpowiedzi osobie niepełnosprawnej w zakresie możliwości odliczenia wydatków na wykonania chodnika wokół domu. Dyrektor odpowiada m.in.:

 

Fakt, iż brak chodnika przed i wokół domu może stanowić dotkliwą uciążliwość dla Wnioskodawczyni nie może być przesłanką do skorzystania z odliczenia tegoż wydatku w ramach ulgi. W żadnym bowiem przypadku nie można stwierdzić, że położenie chodnika z kostki brukowej przed domem, to adaptacja budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż powyżej wymienione wydatki spełnią przesłankę określoną w art. 26 ust.7a pkt 1 ww. ustawy i mogą być odliczone od dochodu. Należy jeszcze raz podkreślić, że katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a cyt. ustawy jest niedozwolona [...].

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Tym samym, o ile będziemy mieli do czynienia z wydatkami na ułożenie chodnika, tak samo podjazdu przed domem, dla osoby niepełnosprawnej, który to teren uznawany jest za będący poza obszarem domu (tak samo jak klatka mieszkaniowa dla mieszkania), a więc nie związany z nim integralnie, ustawodawca nie przewidział dla tego typu wydatków, możliwość  skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

 

Jak sfinansować budowę chodnika dla osoby niepełnosprawnej?

 

W takim przypadku osoby niepełnosprawne (lub ich opiekunowie) powinny wystąpić o finansowane (ewentualnie dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia czy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dofinansowanie takiego udogodnienia architektonicznego dla niepełnosprawnych nie może być wykonane poprzez odliczenie od dochodu.

 

Tekst przygotowany przez Michała Kaczmarskiego, specjalistę od prawa podatkowego i gospodarczego z biura rachunkowo-podatkowego Kognitrariat w Warszawie.

http://www.kognitariat.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA