reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Brak dochodów opodatkowanych w Polsce wg skali podatkowej pozbawia ulgi na dziecko

Brak dochodów opodatkowanych w Polsce wg skali podatkowej pozbawia ulgi na dziecko

Jeżeli w danym roku podatkowym podatnik nie osiągnął dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce wg skali podatkowej (zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT), nie ma obowiązku złożenia „zerowego” zeznania podatkowego za ten rok, a także nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej, także poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ. Gdy ponadto żona podatnika nie osiągnęła żadnych dochodów, brak jest podstaw do preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia się małżonków.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 23 lutego 2016 r.

Mąż pracuje w Niemczech, żona nie osiąga przychodów

Powyższe stanowisko dotyczyło małżeństwa, w którym mąż:

- osiągał wyłącznie dochody z pracy za granicą (w Niemczech) do których ma zastosowanie metoda opodatkowania "wyłączenia z progresją",

- któremu z tytułu pracy za granicą płatnik potrącił i wpłacił do polskiego systemu ubezpieczeń składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne; informację o wysokości potrąconych składek płatnik zawarł w przekazanej podatnikowi informacji PIT-11,

- który uzyskane dochody z pracy za granicą wykaże w zeznaniu złożonym wspólnie z żoną, która nie osiągnęła żadnych przychodów, dla celów ustalenia stopy procentowej podatku,

- który wraz z żoną spełnia wszystkie warunki do korzystania z ulgi z tytułu sprawowania władzy rodzicielskiej przez cały rok podatkowy nad trójką małoletnich dzieci,

- który w zeznaniu rocznym wykaże brak dochodów i podatku, od którego można odliczyć tzw. ulgę prorodzinną.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Dochód wykazany w zeznaniu PIT-36 wyniósł wartość "0" i podatek dochodowy pomimo uwzględnienia dochodów zagranicznych do celów ustalenia stopy procentowej podatku wyniósł "0" (wynika to z regulacji zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania).

W tej sytuacji pojawiło się pytanie, czy istnieje prawo do skorzystania z odliczenia tej ulgi na zasadach określonych w art. 27f ust. 8-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ, stanowiącego uzupełnienie do zeznania PIT-36.

Podatnik wraz z żoną do wspólnego zeznania PIT-36 sporządzili załącznik PIT/O, w którym wykazali maksymalną wartość ulgi na trójkę dzieci. W związku z faktem, iż w PIT-36 nie było kwoty podatku, od którego można było odliczyć ulgę, uwzględniając uprawnienia wynikające z art. 27f ust. 8-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik sporządził formularz PIT/UZ, w którym wskazał łączną wartość potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które w całości pokrywały maksymalną kwotę ulgi na trójkę dzieci i wystąpił z wnioskiem o jej zwrot.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał takie postępowanie za nieprawidłowe.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Dochody z pracy w Niemczech - rozliczenie PIT

Polsko-niemiecka umowa z 2003 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku przewiduje dla uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów z pracy stosuje się metodę „wyłączenia z progresją”. Zgodnie z ta metodą w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej w Niemczech, jednak dla ustalenia stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stawkę podatku (tzw. stopę procentową) właściwą dla całego dochodu.

Zatem przy zastosowaniu metody opodatkowania „wyłączenia z progresją” (określonej również w art. 27 ust. 8 ustawy o PIT) dochody z pracy w Niemczech są w Polsce wolne od opodatkowania. Uwzględnia się je natomiast do ustalenia stawki podatku (stopy procentowej), przy zastosowaniu której zostanie obliczony podatek od dochodów opodatkowanych w Polsce.

Metodę „wyłączenia z progresją” stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osiągnął inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach (czyli wg skali podatkowej) albo chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego np. łącznie z małżonkiem. W przeciwnym razie, podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce.

Ulga na dziecko 2015 / 2016

Organ podatkowy zauważył ponadto, że „Przepis art. 27f ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość uzyskania przez osobę uprawnioną do ulgi prorodzinnej, kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Uregulowanie to stanowi konsekwencję prawa przysługującego podatnikowi na podstawie ust. 1 tego przepisu, co jest równoznaczne z tym, że bez uzyskania przychodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej, nie może skorzystać z ulgi, a tym samym również z otrzymania zwrotu, o którym mowa w art. 27f ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

W tej sprawie dochód pracującego w Niemczech został zwolniony od podatku na podstawie art. 27 ust. 8 ustawy o PIT zgodnie  z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Współmałżonka zaś nie osiągnęła żadnego dochodu, który mógłby zostać wykazany we wspólnym rozliczeniu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama