reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Brak dochodów opodatkowanych w Polsce wg skali podatkowej pozbawia ulgi na dziecko

Brak dochodów opodatkowanych w Polsce wg skali podatkowej pozbawia ulgi na dziecko

Jeżeli w danym roku podatkowym podatnik nie osiągnął dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce wg skali podatkowej (zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT), nie ma obowiązku złożenia „zerowego” zeznania podatkowego za ten rok, a także nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej, także poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ. Gdy ponadto żona podatnika nie osiągnęła żadnych dochodów, brak jest podstaw do preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia się małżonków.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 23 lutego 2016 r.

Mąż pracuje w Niemczech, żona nie osiąga przychodów

Powyższe stanowisko dotyczyło małżeństwa, w którym mąż:

- osiągał wyłącznie dochody z pracy za granicą (w Niemczech) do których ma zastosowanie metoda opodatkowania "wyłączenia z progresją",

- któremu z tytułu pracy za granicą płatnik potrącił i wpłacił do polskiego systemu ubezpieczeń składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne; informację o wysokości potrąconych składek płatnik zawarł w przekazanej podatnikowi informacji PIT-11,

- który uzyskane dochody z pracy za granicą wykaże w zeznaniu złożonym wspólnie z żoną, która nie osiągnęła żadnych przychodów, dla celów ustalenia stopy procentowej podatku,

- który wraz z żoną spełnia wszystkie warunki do korzystania z ulgi z tytułu sprawowania władzy rodzicielskiej przez cały rok podatkowy nad trójką małoletnich dzieci,

- który w zeznaniu rocznym wykaże brak dochodów i podatku, od którego można odliczyć tzw. ulgę prorodzinną.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Dochód wykazany w zeznaniu PIT-36 wyniósł wartość "0" i podatek dochodowy pomimo uwzględnienia dochodów zagranicznych do celów ustalenia stopy procentowej podatku wyniósł "0" (wynika to z regulacji zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania).

W tej sytuacji pojawiło się pytanie, czy istnieje prawo do skorzystania z odliczenia tej ulgi na zasadach określonych w art. 27f ust. 8-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ, stanowiącego uzupełnienie do zeznania PIT-36.

Podatnik wraz z żoną do wspólnego zeznania PIT-36 sporządzili załącznik PIT/O, w którym wykazali maksymalną wartość ulgi na trójkę dzieci. W związku z faktem, iż w PIT-36 nie było kwoty podatku, od którego można było odliczyć ulgę, uwzględniając uprawnienia wynikające z art. 27f ust. 8-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik sporządził formularz PIT/UZ, w którym wskazał łączną wartość potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które w całości pokrywały maksymalną kwotę ulgi na trójkę dzieci i wystąpił z wnioskiem o jej zwrot.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał takie postępowanie za nieprawidłowe.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Dochody z pracy w Niemczech - rozliczenie PIT

Polsko-niemiecka umowa z 2003 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku przewiduje dla uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów z pracy stosuje się metodę „wyłączenia z progresją”. Zgodnie z ta metodą w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej w Niemczech, jednak dla ustalenia stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stawkę podatku (tzw. stopę procentową) właściwą dla całego dochodu.

Zatem przy zastosowaniu metody opodatkowania „wyłączenia z progresją” (określonej również w art. 27 ust. 8 ustawy o PIT) dochody z pracy w Niemczech są w Polsce wolne od opodatkowania. Uwzględnia się je natomiast do ustalenia stawki podatku (stopy procentowej), przy zastosowaniu której zostanie obliczony podatek od dochodów opodatkowanych w Polsce.

Metodę „wyłączenia z progresją” stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osiągnął inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach (czyli wg skali podatkowej) albo chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego np. łącznie z małżonkiem. W przeciwnym razie, podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce.

Ulga na dziecko 2015 / 2016

Organ podatkowy zauważył ponadto, że „Przepis art. 27f ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość uzyskania przez osobę uprawnioną do ulgi prorodzinnej, kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Uregulowanie to stanowi konsekwencję prawa przysługującego podatnikowi na podstawie ust. 1 tego przepisu, co jest równoznaczne z tym, że bez uzyskania przychodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej, nie może skorzystać z ulgi, a tym samym również z otrzymania zwrotu, o którym mowa w art. 27f ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

W tej sprawie dochód pracującego w Niemczech został zwolniony od podatku na podstawie art. 27 ust. 8 ustawy o PIT zgodnie  z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Współmałżonka zaś nie osiągnęła żadnego dochodu, który mógłby zostać wykazany we wspólnym rozliczeniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama