| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga rehabilitacyjna w PIT – zmiany 2017

Ulga rehabilitacyjna w PIT – zmiany 2017

Resort finansów planuje zmienić niektóre zasady odliczania wydatków w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej w PIT. Na szczęście są to zmiany korzystne dla podatników. Więcej osób będzie mogło odliczyć wydatki na utrzymanie psa asystującego oraz wydatki na przewóz samochodem osobowym na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne Podniesiony ma też być limit wydatków na cele rehabilitacyjne osób niepełnosprawnych, jaką podatnik mający na utrzymaniu te osoby może odliczyć od swojego dochodu. Zmiany mają dotyczyć rozliczenia dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2017 r.

Ulga rehabilitacyjna w 2018 roku - kto może skorzystać i co można odliczyć?

Zmiany te są proponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nad którym trwają obecnie prace legislacyjne.

Rozszerzenie kręgu osób, które będą mogły odliczyć wydatki na utrzymanie  psa asystującego

Zmiana dotyczy pkt 8  w art.  26 w ust. 7a ustawy o PIT, na podstawie którego osoby niepełnosprawne będące osobami niewidomymi lub niedowidzącymi zaliczonymi do I lub II  grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu  zaliczone do I  grupy inwalidztwa mogą odliczyć od dochodu wydatki na utrzymanie psa asystującego do wysokości 2 280 zł.

Propozycja dotyczy rozszerzenie kręgu  osób, które będą mogły odliczyć tego typu wydatki. Z propozycją rozszerzenia ulgi wystąpiła Helsińska  Fundacja Praw Człowieka oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i  Polityki Społecznej. W wystąpieniach  zwrócono uwagę,  na nierówne traktowanie osób niepełnosprawnych także mających na utrzymaniu psy asystujące, do których zalicza się także psy sygnalizujące.

Minister Rozwoju i Finansów zgodził się z tą argumentacją i uznał, że zasadne jest  rozszerzenie  przedmiotowego odliczenia na wszystkie  osoby niepełnosprawne posiadające psa asystującego.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Poszerzenie zakresu stosowania odliczenia z tytułu wydatków związane z koniecznym przewozem samochodem osobowym  na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne 

Obecnie osoby niepełnosprawne zaliczone do I  lub II grupy  inwalidztwa lub podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I  lub  II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które  nie ukończyły  16 roku życia, posiadające  samochód  osobowy (stanowiący ich własność/współwłasność), mogą odliczyć  wydatki związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi  leczniczo-rehabilitacyjne, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Minister Rozwoju i Finansów proponuje rozszerzenie stosowania tego odliczenia, bowiem ustawa w  ramach tej ulgi daje możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych nie tylko na cele  rehabilitacyjne ale także wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Zatem zdaniem Ministra uzasadniona jest likwidacja ograniczenia dotyczącego zabiegów rehabilitacyjnych oraz rozszerzenia prawa do odliczenia do wszystkich osób niepełnosprawnych bez względu na posiadaną grupę inwalidzką.

Zmiana  ta przyczyni się do ułatwienia  codziennego życia, bowiem oprócz zabiegów rehabilitacyjnych osoby te wykorzystują samochód na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy.

Podniesienie do 10 080 zł kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne osób niepełnosprawnych, jaką podatnik mający  na utrzymaniu te osoby może odliczyć od swojego dochodu

Obecnie podatnik mający  na utrzymaniu osoby niepełnosprawne może odliczyć od swojego dochodu wydatki  poniesione na cele rehabilitacyjne tych osób, jeżeli w roku podatkowych dochody tych osób nie przekroczą  kwoty 9 120 zł. Kwota ta od wielu lat nie była w żaden sposób waloryzowana.

Zasadne jest zatem zdaniem Ministra Rozwoju i Finansów podniesienie jej do kwoty odpowiadającej 12- krotności renty socjalnej, która  obecnie wynosi 840 zł miesięcznie, co rocznie  daje kwotę  10 080 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »