REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot podatku z Holandii - ile możesz odzyskać?
Zwrot podatku z Holandii - ile możesz odzyskać?

REKLAMA

REKLAMA

Dokumentem umożliwiającym rozliczenie dla osób pracujących w Holandii jest Jaaropgaaf czyli roczna karta podatkowa. Zawiera niezbędne informacje o zatrudnieniu i dochodach pracownika, które są potrzebne do rozliczenia podatku. Pracodawcy mają obowiązek przekazać taki dokument do końca marca po zakończeniu roku podatkowego. Urząd skarbowy (Belastingdienst) wymaga jednak również dodatkowych informacji, takich jak daty zatrudnienia czy wysokość dochodów podatnika poza granicami Holandii. Dlatego aby prawidłowo wyliczyć wysokość zwrotu, należy wziąć pod uwagę również informacje, które nie są zawarte w karcie podatkowej.

Status rezydenta

 W sytuacji, gdy roczne dochody podatnika w co najmniej 90% pochodzą z Holandii, staje się  on rezydentem holenderskim, co uprawnia go do ubiegania się o dodatkowe ulgi podatkowe. Aby takie rozliczenie było możliwe wymagane jest posiadanie dokumentu o nazwie UE/WE -  zaświadczenia wykazującego dochody na terenie krajów całego świata, wydawanego  przez polski urząd skarbowy.

Autopromocja

W sytuacji kiedy podatnik nie posiada statusu rezydenta, w dalszym ciągu może uzyskać zwrot podatku z Holandii, jednak niektóre dodatki lub ulgi nie są brane pod uwagę przy takim rozliczeniu.

Rok podatkowy

Na każdy rok podatkowy są przewidziane inne stawki oraz progi podatkowe. Im więcej podatnik zarobił na terenie Holandii, tym większy podatek powinien zostać odprowadzony.

Przykład
Jeżeli w 2017 roku dochód podatnika wyniósł mniej niż 19 982 € to podatek dochodowy oraz składki społeczne powinny stanowić 36,55%, a w przypadku gdy zarobek był wyższy może to być od 40,80% do 52%.

Wiek

Szanse na otrzymanie ulgi podatkowej mają również osoby starsze. Podatnik, który ukończył 65 rok życia, a jego zarobki wyniosły mniej niż 19 982 € odprowadza jedynie 18,65% podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Partner fiskalny

Korzystniejszym rozwiązaniem, może okazać się rozliczenie wspólne. Mają na nie szanse osoby w związkach małżeńskich lub posiadające partnera fiskalnego.

Przykład:
Dwóch rezydentów podatkowych rozliczało się za 2016 rok. Pierwszy z nich pracował od sierpnia do grudnia, zarobił 8286 euro i zapłacił 1860 euro podatku. Urząd zwrócił mu145 euro.

Drugi z nich uwzględnił w rozliczeniu swojego partnera fiskalnego. Skorzystał z możliwości tzw. rozliczenia rozłąkowego, dzięki temu przy dochodzie 11 430  euro uzyskał 446 euro  zwrotu podatku. Dodatkowo  jego partner fiskalny otrzymał zwrot w wysokości 643 euro.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Rodzaj dochodu

W holenderskim systemie rozliczeniowym istotne jest źródło dochodu i jego rodzaj. Jeżeli podatnik podjął się pracy dorywczej, np. „bijbaan” lub pracował jako freelancer, jego zwrot nadpłaconego podatku prawdopodobnie będzie niższy. Wynika to z faktu, że podczas uzyskiwania dochodu nie były pobierane zaliczki na poczet podatku dochodowego.

Natomiast osoby będące na zasiłku chorobowym w dalszym ciągu mają  możliwość ubiegania się o zwrot podatku oraz kosztów poniesionego leczenia, co zwiększy kwotę zwrotu. Dotyczy to kosztów, które nie są objęte polisą ubezpieczeniową.

Ulgi podatkowe

Kolejną szansą na otrzymanie wyższego zwrotu nadpłaconego podatku są ulgi podatkowe. Urząd Holenderski dopuszcza wiele możliwości doliczenia ulg między innymi na dziecko czy edukację.

Przykład:
Osoba, która pracowała w Holandii przez 187 dni i zarobiła w 2015 roku 13 114 euro, podczas rozliczenia odzyska 243 euro. Jednak jeżeli doliczy ulgę na dziecko (Inkomensafhankelijke Combinatiekorting) odzyska aż o 1 287 euro więcej czyli łącznie 1 530 euro, czyli aż o 1 287 euro więcej.

Przykłady znajdujące się powyżej pokazują, że bazując jedynie na dokumentach otrzymanych od pracodawcy, prognoza rozliczenia może być niemiarodajna. Często, gdy osoby posiadają  podobną historię zatrudnienia, decyzje urzędu znacznie się od siebie różnią - jest to spowodowane różnicami w ich sytuacji życiowej.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA