REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym

Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym
Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy pracujący za granicą często nie są świadomi swoich obowiązków wobec polskiego urzędu skarbowego. Część z nich nadal powinna złożyć deklarację podatkową w Polsce i wykazać w niej swoje zagraniczne dochody. Poniższy artykuł wyjaśnia w jakich przypadkach takie rozliczenie jest konieczne i w jaki sposób go dokonać.

Obowiązek podatkowy w Polsce

Obowiązek podatkowy dzieli się na ograniczony i nieograniczony. Nieograniczony obowiązek posiadają wszystkie osoby, które posiadają miejsce zamieszkania w Polsce. Ważną informacją jest fakt, że miejsce zamieszkania nie jest równoznaczne z miejscem zameldowania. Oznacza to, że osoba, które nie ma meldunku, ale posiada tzw. ośrodek interesów życiowych w Polsce, kwalifikuje się na nieograniczony obowiązek podatkowy i powinna wykazać w polskim zeznaniu swoje dochody ogólnoświatowe. Pozostałe osoby (najczęściej emigranci szukający zatrudnienia w Polsce) mają ograniczony obowiązek podatkowy, więc powinny rozliczyć się jedynie z polskich dochodów.

Autopromocja

Dla osób posiadających nieograniczony obowiązek, konieczność przeprowadzenia rozliczenia jest zależna przede wszystkim od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z krajem, w którym podatnik uzyskiwał dochody. Istnieją dwie metody dotyczące rozliczeń zagranicznych dochodów – metoda wyłączenia z progresją lub metoda zaliczenia proporcjonalnego. W dużej mierze na ich podstawie można określić kiedy podatnik powinien złożyć deklarację w Polsce.

Metoda wyłączenia z progresją

Jest stosowana w przypadku rozliczenia dochodów m.in. z Austrii, Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Według ustaleń między krajami, dochody osiągnięte za granicą nie podlegają opodatkowaniu w kraju zamieszkania podatnika. Mimo to, wymaga się ich przedstawienia w polskim zeznaniu, ponieważ są potrzebne do obliczenia stawki procentowej do opodatkowania dochodów w Polsce. Oznacza to, że w sytuacji gdy podatnik osiągnął dochody w Polsce i w Niemczech, opodatkowane zostaną jedynie dochody z Polski, ale stawka opodatkowania będzie zależna od sumy dochodów w obydwu krajach. Natomiast w sytuacji, gdy przez cały rok podatnik miał dochody tylko za granicą, podczas rozliczenia nie będzie miał niedopłaty lub zwrotu w polskim urzędzie, ponieważ dochody niemieckie nie są opodatkowane.

Obowiązek rozliczenia dochodów z krajów objętych metodą wyłączenia z progresją jest głównie uzależniony od tego, czy podatnik osiągał dochody również w innych krajach, tj. w Polsce, w krajach objętych metodą zaliczenia proporcjonalnego (np. Holandia, Belgia) lub w krajach, które nie zawarły z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli w tym samym roku podatkowym podatnik miał takie dochody, ma on obowiązek rozliczenia w Polsce, ponieważ część uzyskanych dochodów jest tutaj opodatkowana. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik miał dochody tylko z krajów, gdzie są one objęte metodą wyłączenia z progresją, nie ma obowiązku złożenia deklaracji w Polsce.

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Metoda zaliczenia proporcjonalnego

Drugą z metod jest metoda zaliczenia proporcjonalnego. Obowiązuje przy dochodach osiąganych, np. w Holandii lub w Belgii oraz we wszystkich krajach, z którymi Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Różnica między metodami różni się tym, że w przypadku zaliczenia proporcjonalnego dochody zagraniczne są opodatkowane przy rozliczeniu z polskim urzędem. Bez względu na to, czy podatnik osiągał również dochody w Polsce, stawka opodatkowania będzie zależna od sumy dochodów ze wszystkich krajów uzyskanych w danym roku podatkowym. Ze względu na to, że podatek dochodowy za pracę był odprowadzany w kraju, w którym praca była wykonywana, w wyniku rozliczenia w Polsce może powstać niedopłata do uregulowania. W takich sytuacjach w celu zmniejszenia niedopłaty jest stosowana ulga abolicyjna, która jest naliczana proporcjonalnie do stosunku dochodów zagranicznych do całości dochodów osiągniętych w danym roku – stąd nazwa metody.

Obowiązkiem rozliczenia dochodów zagranicznych z krajów objętych metodą zaliczenia proporcjonalnego są objęte wszystkie osoby, które takie dochody osiągały.

Jak dokonać rozliczenia?

Wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli dochody w Polsce lub krajach objętych metodą zaliczenia proporcjonalnego, są zobowiązani do rozliczenia podatku dochodowego w Polsce.

W przypadku posiadania zagranicznych dochodów deklaracja powinna być złożona na druku PIT36 z załącznikiem PIT/ZG. W przypadku dochodów osiąganych w kilku krajach, należy załączyć odpowiednią ilość formularzy ZG – po jednym na każdy z krajów. Wszystkie dane powinny zostać przestawione w polskiej walucie, dlatego przed wypełnieniem deklaracji konieczne jest przeliczenie zagranicznych dochodów według odpowiedniego kursu.

Należy pamiętać, że nawet jeśli podatnik nie ma obowiązku rozliczenia w Polsce, warto wykazać swoje zagraniczne dochody przed polskim urzędem. Dzięki temu polski US posiada informacje o źródłach dochodu podatnika, dzięki czemu podatnik może uniknąć konieczności składania wyjaśnień w tej sprawie. Dodatkowo wiele zagranicznych urzędów podczas rozliczenia wymaga informacji o dochodach ogólnoświatowych podatnika, ponieważ na ich podstawie można określić czy podatnik może zostać rozliczony jako rezydent danego kraju. Takie informacje są wystawiane przez urząd odpowiedni dla miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku Niemiec jest to zaświadczenie UE/EOG, a w przypadku Holandii zaświadczenie UE/WE.

Aby polski urząd odpowiedzialny za wystawienie dokumentu mógł potwierdzić informacje w nim zawarte, konieczne jest wcześniejsze złożenie deklaracji podatkowej za dany rok, uwzględniającej wszystkie dochody, jakie podatnik uzyskał w tym czasie.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  REKLAMA