REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym

Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym
Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy pracujący za granicą często nie są świadomi swoich obowiązków wobec polskiego urzędu skarbowego. Część z nich nadal powinna złożyć deklarację podatkową w Polsce i wykazać w niej swoje zagraniczne dochody. Poniższy artykuł wyjaśnia w jakich przypadkach takie rozliczenie jest konieczne i w jaki sposób go dokonać.

Obowiązek podatkowy w Polsce

Obowiązek podatkowy dzieli się na ograniczony i nieograniczony. Nieograniczony obowiązek posiadają wszystkie osoby, które posiadają miejsce zamieszkania w Polsce. Ważną informacją jest fakt, że miejsce zamieszkania nie jest równoznaczne z miejscem zameldowania. Oznacza to, że osoba, które nie ma meldunku, ale posiada tzw. ośrodek interesów życiowych w Polsce, kwalifikuje się na nieograniczony obowiązek podatkowy i powinna wykazać w polskim zeznaniu swoje dochody ogólnoświatowe. Pozostałe osoby (najczęściej emigranci szukający zatrudnienia w Polsce) mają ograniczony obowiązek podatkowy, więc powinny rozliczyć się jedynie z polskich dochodów.

REKLAMA

Autopromocja

Dla osób posiadających nieograniczony obowiązek, konieczność przeprowadzenia rozliczenia jest zależna przede wszystkim od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z krajem, w którym podatnik uzyskiwał dochody. Istnieją dwie metody dotyczące rozliczeń zagranicznych dochodów – metoda wyłączenia z progresją lub metoda zaliczenia proporcjonalnego. W dużej mierze na ich podstawie można określić kiedy podatnik powinien złożyć deklarację w Polsce.

Metoda wyłączenia z progresją

Jest stosowana w przypadku rozliczenia dochodów m.in. z Austrii, Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Według ustaleń między krajami, dochody osiągnięte za granicą nie podlegają opodatkowaniu w kraju zamieszkania podatnika. Mimo to, wymaga się ich przedstawienia w polskim zeznaniu, ponieważ są potrzebne do obliczenia stawki procentowej do opodatkowania dochodów w Polsce. Oznacza to, że w sytuacji gdy podatnik osiągnął dochody w Polsce i w Niemczech, opodatkowane zostaną jedynie dochody z Polski, ale stawka opodatkowania będzie zależna od sumy dochodów w obydwu krajach. Natomiast w sytuacji, gdy przez cały rok podatnik miał dochody tylko za granicą, podczas rozliczenia nie będzie miał niedopłaty lub zwrotu w polskim urzędzie, ponieważ dochody niemieckie nie są opodatkowane.

Obowiązek rozliczenia dochodów z krajów objętych metodą wyłączenia z progresją jest głównie uzależniony od tego, czy podatnik osiągał dochody również w innych krajach, tj. w Polsce, w krajach objętych metodą zaliczenia proporcjonalnego (np. Holandia, Belgia) lub w krajach, które nie zawarły z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli w tym samym roku podatkowym podatnik miał takie dochody, ma on obowiązek rozliczenia w Polsce, ponieważ część uzyskanych dochodów jest tutaj opodatkowana. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik miał dochody tylko z krajów, gdzie są one objęte metodą wyłączenia z progresją, nie ma obowiązku złożenia deklaracji w Polsce.

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Metoda zaliczenia proporcjonalnego

Drugą z metod jest metoda zaliczenia proporcjonalnego. Obowiązuje przy dochodach osiąganych, np. w Holandii lub w Belgii oraz we wszystkich krajach, z którymi Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Różnica między metodami różni się tym, że w przypadku zaliczenia proporcjonalnego dochody zagraniczne są opodatkowane przy rozliczeniu z polskim urzędem. Bez względu na to, czy podatnik osiągał również dochody w Polsce, stawka opodatkowania będzie zależna od sumy dochodów ze wszystkich krajów uzyskanych w danym roku podatkowym. Ze względu na to, że podatek dochodowy za pracę był odprowadzany w kraju, w którym praca była wykonywana, w wyniku rozliczenia w Polsce może powstać niedopłata do uregulowania. W takich sytuacjach w celu zmniejszenia niedopłaty jest stosowana ulga abolicyjna, która jest naliczana proporcjonalnie do stosunku dochodów zagranicznych do całości dochodów osiągniętych w danym roku – stąd nazwa metody.

Obowiązkiem rozliczenia dochodów zagranicznych z krajów objętych metodą zaliczenia proporcjonalnego są objęte wszystkie osoby, które takie dochody osiągały.

Jak dokonać rozliczenia?

Wszyscy podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli dochody w Polsce lub krajach objętych metodą zaliczenia proporcjonalnego, są zobowiązani do rozliczenia podatku dochodowego w Polsce.

REKLAMA

W przypadku posiadania zagranicznych dochodów deklaracja powinna być złożona na druku PIT36 z załącznikiem PIT/ZG. W przypadku dochodów osiąganych w kilku krajach, należy załączyć odpowiednią ilość formularzy ZG – po jednym na każdy z krajów. Wszystkie dane powinny zostać przestawione w polskiej walucie, dlatego przed wypełnieniem deklaracji konieczne jest przeliczenie zagranicznych dochodów według odpowiedniego kursu.

Należy pamiętać, że nawet jeśli podatnik nie ma obowiązku rozliczenia w Polsce, warto wykazać swoje zagraniczne dochody przed polskim urzędem. Dzięki temu polski US posiada informacje o źródłach dochodu podatnika, dzięki czemu podatnik może uniknąć konieczności składania wyjaśnień w tej sprawie. Dodatkowo wiele zagranicznych urzędów podczas rozliczenia wymaga informacji o dochodach ogólnoświatowych podatnika, ponieważ na ich podstawie można określić czy podatnik może zostać rozliczony jako rezydent danego kraju. Takie informacje są wystawiane przez urząd odpowiedni dla miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku Niemiec jest to zaświadczenie UE/EOG, a w przypadku Holandii zaświadczenie UE/WE.

Aby polski urząd odpowiedzialny za wystawienie dokumentu mógł potwierdzić informacje w nim zawarte, konieczne jest wcześniejsze złożenie deklaracji podatkowej za dany rok, uwzględniającej wszystkie dochody, jakie podatnik uzyskał w tym czasie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA