| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak zastosować metodę wyłączenia z progresją?

Jak zastosować metodę wyłączenia z progresją?

Wiele osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce uzyskuje również dochody poza granicami Rzeczpospolitej m.in. w Wielkiej Brytanii. Przy rozliczeniu takich dochodów może pojawić się wiele wątpliwości, odpowiedzi na nasze pytania znajdziemy w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazujących, w którym państwie powinno zostać opodatkowane dane źródło dochodów oraz jak unikać podwójnego ich opodatkowania. W stosunku do dochodów uzyskanych na Wyspach należy zastosować metodę wyłączenia z progresją, zaprezentowaną w umowie międzynarodowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Metoda wyłączenia z progresją jako sposób na rozliczenie podatku z zagranicy

Aktualnie wyróżniamy dwie podstawowe metody unikania podwójnego opodatkowania, a mianowicie metodę wyłączenia z progresją oraz metodę proporcjonalnego odliczenia. Tak jak zostało wspomniane przy rozliczeniu dochodów z Wielkiej Brytanii stosujemy metodę wyłączenia z progresją, dlatego w artykule skupimy się na tej metodzie.

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że w przypadku dochodów z Anglii, metody wyłączenia z progresją używamy tylko w stosunku do dochodów opodatkowanych na terenie Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, jeżeli podatnik w danym roku uzyskał wyłącznie dochody, do których metoda unikania podwójnego opodatkowania ma zastosowanie, czyli nie osiągnął w Polsce żadnych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, to nie musi składać deklaracji PIT, w której wykazywałby te zagraniczne dochody.

Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że strony umowy rezygnują z własnego roszczenia podatkowego w odniesieniu do dochodów opodatkowanych w drugim kraju, jednak z drugiej strony zobowiązuje podatnika do uwzględnienia tych dochodów przy obliczaniu stopy procentowej, mającej zastosowanie do opodatkowania dochodów uzyskanych w państwie, w którym podatnik jest rezydentem podatkowym. Oznacza to, że dochody osiągnięte w Anglii są zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale mają istotny wpływ na stawkę podatku, której należy użyć, aby obliczyć podatek od dochodów uzyskanych na terenie Rzeczpospolitej.

Jak ustalić stawkę podatku dochodowego w Polsce przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją?

Metodę wyłączenia z progresją wyjaśnimy na przykładzie. Załóżmy, że podatnik objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce uzyskał:
dochody w wysokości 40 000 zł na terenie Wielkiej Brytanii (opodatkowane w Anglii), dochody w wysokości 30 000 zł na terenie Polski.

Dodatkowo dla uproszczenia obliczeń w pkt. 2 załóżmy, że podatnik nie opłacał składek ZUS w Polsce.

W celu obliczenia stawki procentowej, którą podatnik powinien zastosować do opodatkowania polskich dochodów wykonujemy następujące kroki:

1. Sumujemy dochody uzyskane w Anglii i Polsce (opodatkowane na zasadach ogólnych).

40 000 zł + 30 000 zł = 70 000 zł

2. Od tej sumy dochodów obliczamy podatek (hipotetyczny) zgodnie z obowiązującą w Polsce skalą podatkową.

(70 000 zł x 18%) - 556,02 zł = 12 600 – 556,02 = 12 043,98 zł

3. Ustalamy rzeczywistą stopę procentową podatku.

(12 043,98 zł :  70 000 zł) x 100% = 17,21 %

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

4. Obliczoną w ten sposób stopę procentową stosujemy do ustalenia wysokości podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego (od dochodów uzyskanych na terenie Rzeczpospolitej).

(30 000 zł x 17,21%) - 556,02 zł = 5 163 zł - 556,02 zł = 4 606,98 zł

Jak widzimy stopa procentowa obliczona przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją może okazać się niższa niż standardowa stopa procentowa podatku obowiązująca w Polsce, co oznacza, że dochody uzyskane za granicą mogą nawet obniżyć podatek dochodowy konieczny do odprowadzenia w naszym państwie.

Autor: Karolina Szopa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »