| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak zastosować metodę wyłączenia z progresją?

Jak zastosować metodę wyłączenia z progresją?

Wiele osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce uzyskuje również dochody poza granicami Rzeczpospolitej m.in. w Wielkiej Brytanii. Przy rozliczeniu takich dochodów może pojawić się wiele wątpliwości, odpowiedzi na nasze pytania znajdziemy w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazujących, w którym państwie powinno zostać opodatkowane dane źródło dochodów oraz jak unikać podwójnego ich opodatkowania. W stosunku do dochodów uzyskanych na Wyspach należy zastosować metodę wyłączenia z progresją, zaprezentowaną w umowie międzynarodowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Metoda wyłączenia z progresją jako sposób na rozliczenie podatku z zagranicy

Aktualnie wyróżniamy dwie podstawowe metody unikania podwójnego opodatkowania, a mianowicie metodę wyłączenia z progresją oraz metodę proporcjonalnego odliczenia. Tak jak zostało wspomniane przy rozliczeniu dochodów z Wielkiej Brytanii stosujemy metodę wyłączenia z progresją, dlatego w artykule skupimy się na tej metodzie.

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że w przypadku dochodów z Anglii, metody wyłączenia z progresją używamy tylko w stosunku do dochodów opodatkowanych na terenie Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, jeżeli podatnik w danym roku uzyskał wyłącznie dochody, do których metoda unikania podwójnego opodatkowania ma zastosowanie, czyli nie osiągnął w Polsce żadnych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, to nie musi składać deklaracji PIT, w której wykazywałby te zagraniczne dochody.

Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że strony umowy rezygnują z własnego roszczenia podatkowego w odniesieniu do dochodów opodatkowanych w drugim kraju, jednak z drugiej strony zobowiązuje podatnika do uwzględnienia tych dochodów przy obliczaniu stopy procentowej, mającej zastosowanie do opodatkowania dochodów uzyskanych w państwie, w którym podatnik jest rezydentem podatkowym. Oznacza to, że dochody osiągnięte w Anglii są zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale mają istotny wpływ na stawkę podatku, której należy użyć, aby obliczyć podatek od dochodów uzyskanych na terenie Rzeczpospolitej.

Jak ustalić stawkę podatku dochodowego w Polsce przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją?

Metodę wyłączenia z progresją wyjaśnimy na przykładzie. Załóżmy, że podatnik objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce uzyskał:
dochody w wysokości 40 000 zł na terenie Wielkiej Brytanii (opodatkowane w Anglii), dochody w wysokości 30 000 zł na terenie Polski.

Dodatkowo dla uproszczenia obliczeń w pkt. 2 załóżmy, że podatnik nie opłacał składek ZUS w Polsce.

W celu obliczenia stawki procentowej, którą podatnik powinien zastosować do opodatkowania polskich dochodów wykonujemy następujące kroki:

1. Sumujemy dochody uzyskane w Anglii i Polsce (opodatkowane na zasadach ogólnych).

40 000 zł + 30 000 zł = 70 000 zł

2. Od tej sumy dochodów obliczamy podatek (hipotetyczny) zgodnie z obowiązującą w Polsce skalą podatkową.

(70 000 zł x 18%) - 556,02 zł = 12 600 – 556,02 = 12 043,98 zł

3. Ustalamy rzeczywistą stopę procentową podatku.

(12 043,98 zł :  70 000 zł) x 100% = 17,21 %

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

4. Obliczoną w ten sposób stopę procentową stosujemy do ustalenia wysokości podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego (od dochodów uzyskanych na terenie Rzeczpospolitej).

(30 000 zł x 17,21%) - 556,02 zł = 5 163 zł - 556,02 zł = 4 606,98 zł

Jak widzimy stopa procentowa obliczona przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją może okazać się niższa niż standardowa stopa procentowa podatku obowiązująca w Polsce, co oznacza, że dochody uzyskane za granicą mogą nawet obniżyć podatek dochodowy konieczny do odprowadzenia w naszym państwie.

Autor: Karolina Szopa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »