Zasiłek dla owdowiałego rodzica z dzieckiem z Wielkiej Brytanii bez PIT w Polsce

REKLAMA
REKLAMA
Nieograniczony obowiązek podatkowy
Dyrektor Krajowej Interpretacji Skarbowej wydał 26 marca 2018 r. interpretację podatkową, o którą zwróciła się wdowa otrzymująca z Wielkiej Brytanii zasiłek dla owdowiałego rodzica z dzieckiem po zmarłym mężu, który pracował na terenie tego państwa. Bank, w którym Wnioskodawczyni posiada konto, odprowadza od tego świadczenia podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast, w Wielkiej Brytanii świadczenie to nie podlega opodatkowaniu.
REKLAMA
Zgodnie ze stanem faktycznym wdowa podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
„Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)."
W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Unikanie podwójnego opodatkowania
Przepisy ww. ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
W myśl art. 17 ust. 1 Konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840) z zastrzeżeniem postanowień artykułu 18 ustęp 2 niniejszej Konwencji, emerytury, renty i inne podobne wynagrodzenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.
Zwolnienie z podatku dochodowego
Zgodnie z Konwencją zasiłek, który wdowa otrzymuje z Wielkiej Brytanii, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Jednak polskie przepisy zwalniają to świadczenie z podatku dochodowego.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 wspomnianej ustawy wolne od podatku dochodowego są, m.in.: świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów.
Ponieważ zasiłek ten wypłacany jest przez brytyjską instytucję na podstawie obowiązujących w Wielkiej Brytanii przepisów o świadczeniach rodzinnych korzysta on ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie ww. artykułu.
Weronika Szuba
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA