| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Rozliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii 2017/2018 – najważniejsze informacje

Rozliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii 2017/2018 – najważniejsze informacje

Rok podatkowy w Wielkiej Brytani rozpoczyna się 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia następnego roku. Obecnie trwa tam rok podatkowy 2017/2018. Tym razem jednak nie przyniósł większych zmian w prawie podatkowym, w odróżnieniu od roku poprzedniego. Główna zmiana dotyczy kwoty wolnej od podatku, która została powiększona o 500 GBP i obecnie wynosi 11 500 GBP.

Rozliczenia podatku można dokonać aż do pięciu lat wstecz. Osoby, które pracowały w UK, ale nie zamierzają już podejmować tam pracy do 5 kwietnia 2018 roku, nie muszą czekać na zakończenie obecnego okresu rozliczeniowego i już teraz mogą złożyć deklarację podatkową.

Rząd nie wyznacza terminu, w którym należy dokonać rozliczenia dla osób, które pracują w systemie PAYE (Pay as You Earn). Mimo to, warto jak najszybciej złożyć deklarację i cieszyć się zwrotem nadpłaconego podatku.

Osoby, które posiadają status osoby samo rozliczającej się (Self Assessment) oraz osoby samo zatrudnione (Self Employed wraz z osobami, które są podwykonawcą budowlanym i rejestrującymi kartę CIS – Construction Industry Scheme) mają bezwzględny obowiązek rozliczenia swoich dochodów przed brytyjskim urzędem za każdy rok, w którym prowadzili działalność. Przy tego typu rozliczeniach nie ma już możliwości rozliczenia się przed zakończeniem roku podatkowego oraz są z góry wyznaczone terminy, w których deklaracja powinna trafić do urzędu.

Przykładowo dla roku 2016/2017 ustalono następujące daty:
- 31 października 2017 – termin składania deklaracji w formie papierowej (dla osób, które nie posiadają numeru UTR),
- 31 stycznia 2018 – termin składania deklaracji w formie elektronicznej (dla osób, które posiadają numer UTR).

Złożenie deklaracji elektronicznej jest możliwe wtedy, gdy podatnik posiada numer UTR (Unique Taxpayer Reference). UTR składa się z 10 cyfr odzielonych spacją (przykładowo 09876 54321).

Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie niesie ze sobą obciążenie podatnika karami, które urząd pobiera poprzez wyższe opodatkowanie w następnym roku lub przesyła wezwanie do zapłaty, które trzeba uregulować. W sytuacjach, gdy nie ma możliwości wyegzekwowania należności HMRC może skontaktować się z polskim urzędem skarbowym w celu uzyskania należności na terenie Polski.

Jeśli podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie Wielkiej Brytanii chciałby ją zamknąć, powinien niezwłocznie poinformować o tym urząd. Jeśli tego nie zrobi, HMRC nadal ma prawo, aby wzywać go do corocznego wykazania dochodów.

Przy rozliczeniu przed brytyjskim urzędem należy również pamiętać o różnicach między  rozliczenia dla osób samo zatrudnionych i dla osób pracujących w systemie PAYE.

W przypadku osób wykonujących pracę w systemie Self Assessment lub Self Employment do rozliczenia potrzebne są następujące informacje:
- numer NIN lub UTR
- okres, w którym prowadzona była działalność
- pełna historia zatrudnienia w Wielkiej Brytanii
- ostatni adres zamieszkania w Wielkiej Brytanii
- dokumenty potwierdzające dochody, tj. Invoice (wystawiane najczęściej raz na miesiąc).

W przypadku braku dokumentów, należy oszacować kwotę przychodu i podatku, jaki odprowadził każdy z pracodawców.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Natomiast osoby, które pracują w systemie PAYE powinny przedstawić następujące informacje:
- numer NIN (w przypadku jego braku również istnieje możliwość złożenia deklaracji)
- daty wjazdów i wyjazdów do Wielkiej Brytanii
- historia zatrudnienia w Wielkiej Brytanii (dane pracodawcy oraz okres zatrudnienia)
- ostatni adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii i informacja czy podatnik nadal tam przebywa lub czy planuje wrócić do UK
- dokumenty potwierdzające dochody, tj. P45, P60 lub payslipy, które są wystawiane przez pracodawcę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »