REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii 2017/2018 – najważniejsze informacje

Rozliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii 2017/2018 – najważniejsze informacje
Rozliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii 2017/2018 – najważniejsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

Rok podatkowy w Wielkiej Brytani rozpoczyna się 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia następnego roku. Obecnie trwa tam rok podatkowy 2017/2018. Tym razem jednak nie przyniósł większych zmian w prawie podatkowym, w odróżnieniu od roku poprzedniego. Główna zmiana dotyczy kwoty wolnej od podatku, która została powiększona o 500 GBP i obecnie wynosi 11 500 GBP.

Rozliczenia podatku można dokonać aż do pięciu lat wstecz. Osoby, które pracowały w UK, ale nie zamierzają już podejmować tam pracy do 5 kwietnia 2018 roku, nie muszą czekać na zakończenie obecnego okresu rozliczeniowego i już teraz mogą złożyć deklarację podatkową.

REKLAMA

Autopromocja

Rząd nie wyznacza terminu, w którym należy dokonać rozliczenia dla osób, które pracują w systemie PAYE (Pay as You Earn). Mimo to, warto jak najszybciej złożyć deklarację i cieszyć się zwrotem nadpłaconego podatku.

Osoby, które posiadają status osoby samo rozliczającej się (Self Assessment) oraz osoby samo zatrudnione (Self Employed wraz z osobami, które są podwykonawcą budowlanym i rejestrującymi kartę CIS – Construction Industry Scheme) mają bezwzględny obowiązek rozliczenia swoich dochodów przed brytyjskim urzędem za każdy rok, w którym prowadzili działalność. Przy tego typu rozliczeniach nie ma już możliwości rozliczenia się przed zakończeniem roku podatkowego oraz są z góry wyznaczone terminy, w których deklaracja powinna trafić do urzędu.

Przykładowo dla roku 2016/2017 ustalono następujące daty:
- 31 października 2017 – termin składania deklaracji w formie papierowej (dla osób, które nie posiadają numeru UTR),
- 31 stycznia 2018 – termin składania deklaracji w formie elektronicznej (dla osób, które posiadają numer UTR).

Złożenie deklaracji elektronicznej jest możliwe wtedy, gdy podatnik posiada numer UTR (Unique Taxpayer Reference). UTR składa się z 10 cyfr odzielonych spacją (przykładowo 09876 54321).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie niesie ze sobą obciążenie podatnika karami, które urząd pobiera poprzez wyższe opodatkowanie w następnym roku lub przesyła wezwanie do zapłaty, które trzeba uregulować. W sytuacjach, gdy nie ma możliwości wyegzekwowania należności HMRC może skontaktować się z polskim urzędem skarbowym w celu uzyskania należności na terenie Polski.

Jeśli podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie Wielkiej Brytanii chciałby ją zamknąć, powinien niezwłocznie poinformować o tym urząd. Jeśli tego nie zrobi, HMRC nadal ma prawo, aby wzywać go do corocznego wykazania dochodów.

Przy rozliczeniu przed brytyjskim urzędem należy również pamiętać o różnicach między  rozliczenia dla osób samo zatrudnionych i dla osób pracujących w systemie PAYE.

W przypadku osób wykonujących pracę w systemie Self Assessment lub Self Employment do rozliczenia potrzebne są następujące informacje:
- numer NIN lub UTR
- okres, w którym prowadzona była działalność
- pełna historia zatrudnienia w Wielkiej Brytanii
- ostatni adres zamieszkania w Wielkiej Brytanii
- dokumenty potwierdzające dochody, tj. Invoice (wystawiane najczęściej raz na miesiąc).

W przypadku braku dokumentów, należy oszacować kwotę przychodu i podatku, jaki odprowadził każdy z pracodawców.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Natomiast osoby, które pracują w systemie PAYE powinny przedstawić następujące informacje:
- numer NIN (w przypadku jego braku również istnieje możliwość złożenia deklaracji)
- daty wjazdów i wyjazdów do Wielkiej Brytanii
- historia zatrudnienia w Wielkiej Brytanii (dane pracodawcy oraz okres zatrudnienia)
- ostatni adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii i informacja czy podatnik nadal tam przebywa lub czy planuje wrócić do UK
- dokumenty potwierdzające dochody, tj. P45, P60 lub payslipy, które są wystawiane przez pracodawcę.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA