| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zmiany w rozliczaniu przychodów z obrotu kryptowalutami od 2019 r.

Zmiany w rozliczaniu przychodów z obrotu kryptowalutami od 2019 r.

Rząd planuje nowelizację przepisów ustawy o podatkach dochodowych. Jedną z proponowanych zmian jest inny sposób rozliczania przychodów z obrotu kryptowalutami. Zgodnie z projektem w tej sprawie, nowe przepisy będą mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Dla przypomnienia, na gruncie obecnie obowiązujących przepisów przychody z obrotu kryptowalutami można rozliczać w ramach działalności gospodarczej lub poza nią, jako przychód z praw majątkowych.

Definicja waluty wirtualnej

Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie definicji wirtualnej waluty, poprzez odesłanie do obowiązującej już definicji zawartej w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Zgodnie z tą definicją, walutą wirtualną jest cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

  • prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
  • międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanowioną przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
  • pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
  • instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
  • wekslem lub czekiem

– oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Zobacz: Zasady rozliczania obrotu kryptowalutami na gruncie obecnie obowiązujących przepisów

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

Zmiana źródła przychodu

Jeżeli projekt nowelizacji wejdzie w życie w obecnie planowanym kształcie, przychody z obrotu kryptowalutami rozliczane będą jako przychody z zysków kapitałowych.

Rozliczenie dokonywane będzie raz w roku, po zakończeniu roku podatkowego do dnia 30 kwietnia, na formularzu PIT-38. W przypadku tego źródła przychodu podatek płacony jest od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania, a stawka podatku wynosi 19%.

Istotną zmianą w nowelizacji jest jasne określenie w przepisach, co należy rozumieć poprzez odpłatne zbycie waluty wirtualnej. Zgodnie z propozycją, przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej należy rozumieć wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna i regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. W związku z tym, wymiana jednej kryptowaluty na inną nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Koszty uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia kryptowalut będą udokumentowane wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie walut wirtualnych.

Warto zwrócić również uwagę na to, że w przypadku zbycia kryptowalut niemożliwe będzie rozliczenie straty podatkowej w terminie 5 kolejnych lat. Co do zasady, koszty rozliczane będą w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. W przypadku, jeżeli w danym roku podatkowym podatnik wygeneruje stratę, o taką nadwyżkę kosztów powinien powiększyć koszty poniesione w kolejnym roku podatkowym.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

Zgodnie z projektem nowelizacji nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wymianą jednej kryptowaluty na inną.
Sprzedaż kryptowalut poza granicami Polski.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »